Chia semínka – Aztécký poklad plný komplexních živin
Věděli jste, že název „chia“ pochází z aztéckého slova „chian“ a v překladu znamená „olejnatý“?
Základní informace
Chia semínka, jsou oválná, asi 1 mm velká, semínka bílé nebo hnědé barvy, která pocházejí z rostliny šalvěj hispánská (Salvia hispanica L.). Jedná se o jednoletou bylinu z čeledi hluchavkovitých (Laminaceae), původně pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Rostlina dorůstá výšky asi jeden metr, má bílé nebo fialové květy a ve výživě člověka se využívají její semena.
Semínka jsou plnohodnotnou a komplexní potravinou s vynikajícím nutričním profilem. Jsou zdrojem kvalitních bílkovin, obsahují vysoký podíl zdraví prospěšných omega 3 a 6 mastných kyselin ve velmi příznivém vzájemném poměru, obsahují vysoký podíl vlákniny a jsou bohatým zdrojem vitamínů (A, C nebo E) a minerálních látek (draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a železa).
Chia semínka mají tzv. hydrofilní charakter, to znamená, že na sebe dokáží navázat velké množství vody a vytvořit hustý gel. Díky této vlastnosti mohou pozitivně ovlivňovat hladinu krevního cukru. Vytvořený hustý gel tvoří „bariéru“ mezi sacharidy a trávicími enzymy. Proces, ve kterém trávicí enzymy rozkládají sacharidy z potravy na jednoduché cukry se díky této „bariéře“ zpomaluje. Energie, získaná strávením sacharidů se tímto mechanismem uvolňuje postupně a může být tělem mnohem lépe využita. Pro tuto vlastnost lze chia semínka, mimo jiné, doporučit nejen při redukčních dietách, ale i při onemocnění diabetes mellitus (cukrovka) – 1. i 2. typu.
Funkce v organismu člověka
Chia semínka jsou plnohodnotnou, komplexní potravinou, která obsahuje kvalitní tuky s vysokým zastoupením omega 3 mastných kyselin, rostlinné bílkoviny a sacharidy s vysokým podílem vlákniny. Zároveň mají semínka i velmi málo kalorií. Chia semínka jsou i velmi dobrým zdrojem mikronutrientů, jako jsou vitaminy a minerální látky. V neposlední řadě jsou též výborným zdrojem energie a navíc jsou lehce stravitelná.
Unikátní vlastností chia semínek je jejich hydrofilie – semínka jsou schopna navázat velké množství vody a zvětšit svůj objem až dvanáctkrát! Díky schopnosti absorbovat tak velké množství tekutiny a současně díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny se z chia semínek stává doslova „superpotravina“. Mechanismus jejich účinku spočívá v ovlivnění metabolismu sacharidů v organismu. Jakmile chia semínka namočíme do vody nebo jakékoliv jiné tekutiny, poměrně rychle se vytvoří jemný a lehce stravitelný gel bez specifické chuti. Tento gel působí v trávicím traktu tak, že prodlužuje proces přeměny zkonzumovaných sacharidů na glukózu. Tímto způsobem chia semínka napomáhají uvolňovat energii ze sacharidů do krevního oběhu postupně, a eliminují tak prudké výkyvy v glykémie (krevní cukr). Konzumace chia semínek se velmi doporučuje také při redukčních dietách, protože tím, že v žaludku na sebe naváží velké množství vody a nabobtnají, navozují pocit sytosti i delší dobu po jídle.
Díky výbornému nutričnímu složení má pravidelná konzumace chia semen pozitivní vliv na kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Podle nejnovějších studií působí chia semínka kladně v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, deprese, diabetu, hypertenze, zácpy, obezity a dalších. Chia semínka mají antioxidační a protivirové účinky a pomáhají také při bolestech kloubů a při metabolických poruchách.
Všeobecně známé účinky chia semen:
- vnitřní hydratace těla,
- zpomalení procesu trávení,
- snížení hladiny cukru v krvi,
- detoxikace tlustého střeva,
- zlepšení trávení a vylučování,
- navození pocitu sytosti, omezení chuti k jídlu,
- protizánětlivé účinky,
- antioxidační účinky,
- zdroj kvalitních živin – tuky, bílkoviny a vláknina,
- zdroj kvalitních mikronutrientů – vitaminy a minerální látky,
- Eliminuje prudké výkyvy glykémie,
- Napomáhá postupnému uvolňování energie ze stravy,
- snižení krevního tlaku,
- zlepšení mozkových funkcí,
- zlepšení stavu kostí – díky obsahu vápníku a bóru.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www. youtube.com
Účinné látky a složení chia semínek
Na složení chia semínek je patrná jedinečná dokonalost matky přírody – jejich složení je promyšlené do každého detailu. Jak jsme si již řekli, chia semínka mají vysoký obsah omega 3 nenasycených mastných kyselin. Jedná se o velmi zdravé tuky, pro které je charakteristické dvojná vazba v jejich molekule. Bohužel se jedná o látky, které snadno podléhají oxidaci (žluknutí). Ovšem v chia semenech je obsažená řada přírodních antioxidantů, které brání oxidaci výše zmíněných mastných kyselin.
Na první pohled obsahují chia semínka velký podíl sacharidů, ovšem při bližším zkoumání jejich složení zjistíme, že většina sacharidů je vlastně vláknina, která v lidském organismu není metabolizována. Vláknina nezvyšuje hladinu cukru v krvi (glykémii) a nevyžaduje zvýšené uvolňování inzulinu. Proto se někdy tvrdí, že by se vláknina neměla zařazovat mezi sacharidy, i když z chemického hlediska mezi sacharidy bezesporu patří. Vláknina je velmi důležitá součást naší výživy a všeobecně ji ve stravě přijímáme méně než by bylo vhodné. Proto je každé zařazení potravin s obsahem vlákniny do našeho jídelníčku velmi žádoucí. Vláknina je totiž nenahraditelným zdrojem energie pro střevní bakterie, jejichž správná činnost je nezbytně nutná pro udržení pevného zdraví.
V rámci rostlinných potravin obsahují chia semínka vysoký obsah bílkovin. Velkou výhodou těchto bílkovin je i obsah esenciálních aminokyselin. Chia semínka jsou velmi vhodným zdrojem bílkovin pro všechny, ale zejména pro vegany a vegetariány.
Chia semínka jsou bohatým zdrojem kvalitních minerálních látek. Jedná se zejména o vápník, fosfor a hořčík.
Z výše uvedených informací je zřejmé, že se bezesporu jedná o unikátní zdroj přírodních nutrietů, a to dobře věděli už naší dávní předkové.
Složení chia semínek (2013/50/EU)
Sušina |
91–96 % |
Bílkoviny |
20–22 % |
Tuk |
30–35 % |
Sacharidy |
25–41 % |
Vláknina |
18–30 % |
Popel |
4–6 % |
Vlastnosti chia semínek:
- Jedná se o komplexní plnohodnotnou potravinu.
- Obsahují více omega-3 mastných kyselin než jakýkoliv jiný přírodní zdroj.
- Obsahují přírodní antioxidanty.
- Jsou výborným zdrojem energie.
- Obsahují velké množství vlákniny.
- Jsou lehce stravitelná.
- Mají nízký glykemický index.
- Mají vysoký obsah vápníku.
- Snadno se skladují, nežluknou a mají dlouhou trvanlivost.
- Nemají žádnou specifickou chuť a jsou proto vhodné do sladkých i slaných jídel.
- Jsou vhodná pro celiaky, diabetiky, vegetariány, vegany, těhotné i kojící ženy.
Historie
Šalvěj hispánská pochází pravděpodobně z oblasti Jižní a Střední Ameriky, kde roste již více než 4000 let. Již kolem roku 900 před naším letopočtem se chia semínka používala v Mexiku jako platidlo, což dokazuje jejich vysokou hodnotu a vzácnost. Chia semínka patřila mezi čtyři nejdůležitější potraviny starověkých Aztéků – fazole, amarant, kukuřice a chia. Tato strava již v dávných dobách splňovala výživové požadavky stanovené dnešní Světovou zdravotnickou organizací.
Pro americké domorodce byla chia semena jedním z hlavních zdrojů obživy, díky kterému se těšili výborné fyzické kondici i celkovému zdraví. Podle dochovaných informací, Aztéčtí válečníci konzumovali chia semena během svých válečných výprav. Ty jim dodávaly živiny i energii. Chia semena byla velmi oblíbená i u Indiánů, kteří je jedli většinou smíchaná s vodou.
Využití chia semínek bylo v dávných dobách velmi široké. Chia semínka se používala přimíchaná do potravy, rozmíchaná v tekutině, pomletá na mouku, lisovaná na olej a podobně. Chia se využívala jako potravina, léčivo, platidlo i jako součást náboženských obřadů.
Podle historiků údajně pád Aztécké civilizace vyvolal zánik cíleného pěstování šalvěje hispánské. Poté byla chia semínka na dlouho dobu zcela zapomenuta a téměř na celém světě neznámá. Pouze v malých vesničkách v Mexiku a Guatemale se pěstovala a používala stále. Znovuobjevení této superpotraviny nastalo až kolem roku 1900 a v současnosti je ve velkém komerčně pěstována, zejména v Austrálii, Paraquayi, Ekvádoru, Bolívii, Mexiku, Guatemale a Argentině.
Doporučený denní příjem
Všeobecně doporučovaná denní dávka chia semínek jsou 2 polévkové lžíce (10–15 gramů), ale žádné negativní účinky nebo předávkování zatím nebylo zjištěno.
Chia semena mají velmi univerzální a snadné použití. Na rozdíl od ostatních semínek a ořechů nejsou tvrdá na skus a není potřeba je používat mletá. Při styku s tekutinou na sebe váží vodu a vytvoří hustý gel, kterým lze pokrmy zahušťovat či spojovat. Semínka nemají žádnou specifickou chuť, čímž se stávají velmi variabilní součástí široké řady sladkých i slaných pokrmů, koktejlů, nápojů a smoothie. Vhodné je přidání chia semínek do kaší, jogurtů, müsli, pomazánek nebo na zahuštění omáček a polévek.
Konzumace chia semínek je vhodná pro:
- vegetariány a vegany,
- sportovce,
- vyznavače raw stravy,
- diabetiky,
- osoby s celiakií a laktózovou intolerancí,
- těhotné i kojící ženy,
- starší osoby,
- děti.
Původ, výskyt a pěstování
Rostlina šalvěje hispánské, Salvia hispanica L., pochází pravděpodobně z horských oblastí Střední Ameriky, kdy byla její semena označována jako „chian“ nebo „chia“. Jedná se o jednoletou bylinu z čeledi hluchavkovité (Lamiaceae). Tato šalvěj má buď bílé, nebo modro-fialové květy. Bíle kvetoucí rostliny poskytují semena bílé barvy (někdy označované jako „salba“) a modro-fialově kvetoucí zase semena hnědá.
V Kalifornii se vyskytuje příbuzná rostlina – Salvia columbariae. Její semínka jsou označována jako „zlatá chia“. Kořeny jiného příbuzného druhu Salvia miltiorrhiza (danshen) se využívají v tradiční čínské medicíně.
V současnosti je šalvěj hispánská ve velkém komerčně pěstována, zejména v Austrálii, Paraquayi, Ekvádoru, Bolívii, Mexiku, Guatemale a Argentině. Její pěstování je poměrně náročné a vyžaduje specifické podmínky. Proto není pěstování této rostliny možné kdekoliv na světě.
V poslední době se pěstování šalvěje hispánské čím dál více rozmáhá i v rámci Evropy. Lze ji pěstovat v domácnosti jako okrasnou rostlinu. Na jaře vyséváme semínka do propustného substrátu, udržujeme vlhké, ale ne příliš. Umístíme na prosluněné místo a po 3 až 4 týdnech uvidíme první klíčky. Šalvěj má ráda slunné stanoviště a mírnou zálivku. Rostlina není mrazuvzdorná, a proto, pokud ji chcete mít venku, můžete ji tam nechat jen od jara do podzimu.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www. youtube.com
Toxicita
Všeobecně můžeme říci, že dle současných vědeckých výzkumů, je užívání chia semínek v jakékoliv podobě zcela bezpečné. Při dodržování doporučeného denního dávkování dle výrobce nejsou známy žádné vedlejší negativní účinky na naše zdraví. Chia semínka se nedoporučují dětem do 3 let a osobám, které trpí potravinovou alergií na chia nebo některou složku, kterou semínka obsahují.
U velmi citlivých jedinců je může výjimečně vyskytnout alergie na chia semínka, která se většinou projevuje gastrointestinálními problémy, například nadýmáním.
Pokud se při užívání chia semínek vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže (bolesti hlavy, gastrointestinální potíže – průjem, zácpa, bolesti břicha apod.), snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže samovolně neodezní za 2-3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Pokud nejste zvyklí konzumovat dostatečné množství vlákniny ve vaší stravě, může Vám z počátku konzumace chia semínek ve větším množství dělat problémy. Zažívací trakt si musí postupně zvyknout na vyšší příjem vlákniny.
Při konzumaci chia semínek by si měli dávat pozor osoby s nízkým krevním tlakem. Chia semínka mohou lehce snižovat krevní tlak. Tyto osoby by měly chia semínka konzumovat raději po menších dávkách a rozhodně nepřekračovat doporučenou denní dávku 2 lžíce.
Další skupinou osob, které by měly být opatrné při konzumaci chia semínek jsou pacienti, kteří užívají léky na ředění krve – např. Warfarin. Chia semínka totiž mohou napomáhat ředění krve a tudíž může být ovlivněn účinek podávaných léčiv. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by se nejprve měli o konzumaci chia semínek (zejména ve vyšších dávkách) poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.
Vzhledem k silně hydrofilním vlastnostem chia semínek se společně s jejich konzumací doporučuje striktně dodržovat dostatečný a správný pitný režim. V opačném případě by mohla konzumace vyvolat zažívací potíže nebo zácpu. Důležité je přijímat správné množství tekutin, ideálně 1,5 až 3 litry denně a také správné složení tekutin. Vhodný pitný režim obsahuje čistou vodu (kohoutkovou), neslazené minerální vody, ředěné ovocné a zeleninové džusy (nejlépe fresh), neslazené čaje (zelené, černé, bylinné nebo ovocné) a podobně. Doporučuje se omezit konzumaci kolových a energetických nápojů, sladkých limonád a džusů a alkoholu.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro šalvěj hispánskou ani chia semínka používat žádné zdravotní tvrzení.
Zajímavosti
- Název "chia" pochází z aztéckého slova "chian", což v překladu znamená "olejnatý". Pojmenování „chia“ je mayský výraz pro „sílu“.
- Mexický stát Chiapas dostal svůj název podle pěstování šalvěje a produkce chia semínek.
- V roce 1993 v závodě Leadville Trail 100 (běh na 100 mil) v Coloradu vyhrál 55 letý Victoriano Churro (z kmene Tarahumara). Běžel v původní obuvi, bez tréninku, přičemž ostatní mnohem mladší závodníci s lepším vybavením doběhli s hodinovou ztrátou. A jelikož výhru zopakoval i v roce 1997, stal se objektem pozorování, přičemž se zjistilo, že součástí jeho denního menu jsou semínka chia.
- V porovnání obsahu živin s jinými potravinami chia obsahují:
- Dříve používání chia semínek jako složky potravin regulovalo Rozhodnutí 2009/827/ES, které připouštělo použití 5 % chia semen v potravinářském výrobku. Novější Rozhodnutí 2013/50/EU povoluje rozšíření použití chia semen do pekařských výrobků, snídaňových cereálií a ovocných, ořechových a semenných směsí a to v množství maximálně 10 %.
Tipy na využití chia semínek
- Smoothie "Tropický ráj"
- 100 ml čerstvě vymačkané pomerančové šťávy
- 1 menší mango
- 1/2 bílého jogurtu
- 1 lžíce chia semínek
Všechny přísady dejte do mixéru a důkladně rozmixujte. Ihned podávejte.
- Semínkové chia krekry bez mouky
- 1 díl chia semínek
- 1 díl slunečnicových semínek
- 1 díl dýňových semínek
- 1 díl sezamových semínek
- 2 díly vody
- 1 stroužek česneku, rozmačkaný
- 1 polévková lžíce nastrouhané cibule
- sůl
Všechna semínka semínka smíchejte dohromady. Zvlášť smíchjete vodu, česnek a cibuli. Sypkou a tekutou směs zamíchejte dohromady a podle chuti osolte. Vzniklou hmotu nechte cca 30 minut odpočinout. Poté ji rozetřete do 3–4 mm tenké vrstvy na plech vyložený pečícím papírem a rozkrájejte na meší porce. Pečte v troubě předehřáté na 160 °C 30–40 minut. Semínkové krekry podávejte samotné nebo doplněné avokádovým, česnekovým, rajčatovým nebo jakýmkoliv jiným oblíbeným dipem.
- Sladké sušenky s chia semínky
- 70 g špaldové mouky
- 30 g hladké mouky
- 70 g jemných ovesných vloček
- 3 polévkové lžíce chia semínek
- 30 g hrozinek
- 20 g kustovnice čínské
- 120 ml vlažné vody
- med a vanilkový extrakt na dochucení
Chia semínka, rozinky a plody kustovnice namočte na 5 minut do vlažné vody. Jakmile suroviny nabobtnají, vše společně s moukou, ovesnými vločkami, medem, vanilkou a vodou smíchejte a vypracujte vláčné těsto. Z vyváleného těsta vykrajujte sušenky libovolných tvarů. Pečte na pečicím papíře v troubě předehřáté na 170 °C dozlatova.
--- konec článku ---