Chrom – bojovník proti chutím na sladké
Věděli jste, že chrom je nezbytně nutný k udržování stálé hladiny krevního cukru (glykémie)?
Základní informace
V lidském organismu se nachází asi 5 mg chromu. Nejvyšší koncentrace chromu v lidském organismu je ve vlasech, slezině, ledvinách a varlatech. Chrom se společně s inzulinem účastní metabolismu sacharidů a bílkovin. Odhaduje se, že asi 90 % dospělé populace nemá v potravě dostatek chromu. Nejlepší zárukou dostatečného příjmu chromu je co nejpestřejší strava obsahující všechny základní potraviny ve správném poměru, doplněná o kvalitní doplňky stravy. Všeobecně můžeme říci, že známe dvě základní formy chromu – takzvaně trojmocný a šestimocný. Trojmocný chrom (Cr III) je esenciální látkou, kdežto chrom šestimocný (CrVI) je látkou toxickou! Průměrná účinnost absorpce ze střeva je asi 0,5 – 3 % v závislosti na celkově přijatém množství v potravě.
Funkce v organismu člověka
Základní funkce chromu je účast v metabolismu sacharidů:
- Zprostředkuje interakci hormonu inzulinu s buněčnými membránami.
- Ovlivňuje využitelnost glukózy.
- Patří mezi glukózotoleranční faktory (společně s nikotinovou kyselinou a některými aminokyselinami).
Glukóza, běžně známá jako krevní cukr, je základní živinou, kterou naše buňky spalují a získávají tak energii. Hormon insulin reguluje množství glukózy v naší krvi tak, že „doprovází“ glukózu do buněk v celém našem organismu, kde může být skladována pro pozdější využití. Tento mechanismus chrání náš organismus před nebezpečnými stavy, kdy by hladina krevního cukru (glykémie) klesla příliš nízko (jako je tomu při hypoglykémii) nebo naopak kdy by stoupla příliš vysoko (jako je tomu u diabetu). Protože chrom je jedním z hlavních minerálů, který ovlivňuje produkci insulinu, není překvapením, že nedostatek tohoto minerálu bude ovlivňovat udržování optimální glykémie. Existuje mnoho důkazů o tom, že mnoho poruch glukózového metabolismu (např. diabetes nebo hypoglykémie) jsou v úzké souvislosti s deficitem chromu.
Nedostatek chromu se dává také do souvislosti s hypercholesterolémií, což je stav kdy dochází ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Tento fakt má opět souvislost s důležitou funkcí chromu při produkci insulinu a regulaci glukózového metabolismu. Glukóza je základním zdrojem energie pro lidský organismus. Pokud, v důsledku nedostatku chromu, dojde k poruše syntézy inzulinu a glukózového metabolismu musí organismus spoléhat na lipidy (tuky) jako náhradní zdroj energie. Toto je velmi neuspokojivá situace pro náš organismus, protože některé z vedlejších produktů metabolismu lipidů jsou přeměňovány na cholesterol. Studie dokazují, že deficit chromu inklinuje ke sníženému vychytávání cholesterolu a mastných kyselin játry. Tento jev může vést ke zvýšené akumulaci lipidů a cholesterolu v cévách. V laboratorních experimentech bylo prokázáno, že laboratorní potkani, kteří dostávali stravu bohatou na sacharidy s nedostatkem chromu, vykazovali dramatický nárůst akumulace cholesterolu v cévách. Na druhou stranu, pokud laboratorní potkani dostávali stravu bohatou na sacharidy s dostatkem chromu, vykazovali výrazně nižší hodnoty cholesterolu v krvi a nižší akumulaci lipidů v cévách. Navíc bylo zjištěno, že konzumace doplňků stravy s chromem zvyšuje koncentraci HDL lipoproteinů (high-density lipoproteins neboli lipoproteiny s vysokou hustotou; nazývané také „hodný“ cholesterol) a snižuje koncentraci LDL lipoproteinů (low-density lipoproteins neboli lipoproteiny s nízkou hustotou; nazývané také „zlý“ cholesterol).
V potravinových doplňcích se chrom vyskytuje především v organické formě chrom pikolinátu. Ve studii bylo také dokázáno, že chrom pikolinát, přidávaný k dietě, zvyšoval množství svalové hmoty (svalů) a snižoval procentuální množství tělesného tuku v mužských atletů. Bylo také prokázáno, že u žen v tréninkovém programu došlo při suplementaci chromem k nárůstu svalové hmoty. Těchto výsledků bylo dosaženo při příjmu chromu, L-carnitinu a vlákniny. Prozatím jsou však výsledky těchto studií pouze předběžné a je nutný další výzkum v této oblasti.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Doporučený denní příjem
Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. je doporučená denní dávka (DDD) chromu 40 µg.
Doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek se vztahují na celkový denní příjem vitaminů a minerálních látek. Za zdroj vitaminů a minerálních látek lze považovat doplňky stravy s obsahem alespoň významného množství vitaminů a minerálních látek, za které se považuje nejméně 15 % z hodnot doporučených denních dávek, které je obsaženo ve 100 g nebo 100 ml nebo v jednom balení, pokud toto balení obsahuje jednu porci.
Projevy nedostatku
Nedostatek chromu v organismu člověka vyvolává:
- snížení glukózové tolerance,
- zvýšení glykémie – koncentrace glukózy v krvi,
- zvýšení cholesterolémie – koncentrace cholesterolu v krvi,
- zvýšení lipidémie – koncentrace lipidů v krvi,
- zvýšení rizika diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.
Nejdůležitější přírodní zdroje
Dobrými zdroji chromu ve výživě člověka jsou pivovarské kvasnice, ovesné vločky, ořechy, luštěniny, játra, vejce, brokolice, rajčata, hlávkový salát nebo kakao.
Vymleté obilí, stejně jako rýže (bílá mouka a bílá rýže) jsou velmi chudým zdrojem chromu. V průběhu technologického zpracování těchto potravin (mletí) dochází ke ztrátám až 83 % obsaženého chromu. Z tohoto faktu je zřejmé, že nejlepšími zdroji chromu budou celozrnné obiloviny, pečivo a pekařské výrobky nebo těstoviny.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro chrom používat následující tvrzení.
Chrom přispívá k :
- normálnímu metabolismu makroživin,
- udržení normální hladiny glukózy v krvi.
--- konec článku ---