Chondroitin – nezbytná součást chrupavek
Víte, že osteoartróza je onemocnění, kterým v ČR trpí až polovina osob starších 65 let?
Základní informace
Chondroitin sulfát je makromolekulární látka, která se z chemického hlediska řadí mezi takzvané heteropolysacharidy, přesněji glykosaminoglykany. Na obrázku je schematicky znázorněna jeho struktura – jedná se o soubor mnohokrát se opakujících jednotek. Chondroitin je látka, která je přirozeně součástí hmoty mnoha pojivových tkání v celém lidském organismu. V lidském organismu se vyskytuje ve velkém množství především v kloubních chrupavkách, ale také v kostech, oční rohovce, kůži nebo cévních stěnách.
Z lékařského a farmaceutického hlediska zařazujeme chondroitin mezi chondroprotektiva (látky s pozitivním vlivem na stav kloubních chrupavek) a SYSADOA (symptomatic slow-acting drugs for osteoarthritis = symptomaticky pomalu působící látky při osteoartróze). Jednou z jeho nejdůležitějších vlastností je jeho schopnost zadržovat vodu, čímž dává chrupavkám jejich pružnost, pevnost a odolnost.
Průmyslově se chondroitin získává extrakcí chrupavek, které jsou obvykle hovězího, vepřového nebo rybího původu. Chondroitin se velmi často vyskytuje v mnoha léčivech, volně prodejných zdravotnických prostředcích i doplňcích stravy. Velmi oblíbené a účinné je jeho spojení s dalšími podobně působícími složkami – glukosaminem, kolagenem nebo MSM.
Funkce v organismu člověka
Chondroitin patří mezi základní složky kloubních chrupavek a dalších struktur v lidském organismu. Jeho funkce je zásadní a nenahraditelná, a proto je v některých případech vhodný jeho příjem ve formě léčiv nebo doplňků stravy.
Chondroitin sulfát je jednou ze základních molekul kloubní chrupavky, přesněji řečeno její mezibuněčné hmoty. Tato hmota je složena z pevné kolagenní sítě a molekul proteoglykanu agrekanu. Agrekan je látka, které se skládá z centrálního proteinu neboli bílkoviny a navázaných molekul polysacharidů. Hlavním obsaženým polysacharidem je právě chondroitin sulfát. Obsažený chondroitin dává díky svým vlastnostem chrupavce unikátní schopnost vázat značné množství vody. Díky tomu je chrupavka elastická, ale zároveň pevná a odolná a je schopna správně plnit svou funkci.
Suplementace glukosaminu, chondroitinu nebo MSM se velmi často doporučuje při onemocněních, jako jsou například osteoartróza. Při tomto onemocnění dochází k řadě metabolických změn v kloubních chrupavkách, které vyvolávají zhoršení její kvality a přirozené funkce. Degenerativní změny při tomto onemocnění postihují zejména mezibuněčnou hmotu kloubních chrupavek. Dochází k poškození kolagenní sítě vlivem patologické produkce jiných typů kolagenů. Tato síť se pak stává méně pevnou a odolnou. Agrekan absorbuje více vody a zvětšuje tak svůj objem, na druhou stranu však edém chrupavky snižuje její elasticitu. Pokud je kolagenní síť poškozena dochází snáze k extrakci fragmentů nebo celých molekul agrekanu do synoviální tekutiny. To vede k úbytku agrekanu v kloubní chrupavce, jejímu oslabení a ztrátě pružnosti.
Účinky a působení chondroitinu, ostatně i dalších látek s podobným působením, jsou již velmi dlouho v zájmu vědců a výzkumníků. Bylo již provedeno obrovské množství studií, které se zabývaly mechanismem účinku a působením těchto látek na kloubní zdraví. Jejich výsledky se většinou neshodovaly a není možné z nich jednoznačně vyvodit stručný a jasný závěr o účinnosti těchto látek.
Naprostá většina studií in vitro prokázala charakteristické působení chondroitin sulfátu: stimuluje syntézu mezibuněčné hmoty chrupavky, inhibuje její degradaci, má protizánětlivé účinky, zvyšuje aktivitu kultivovaných humánních chondrocytů, zvyšuje produkci proteoglykanů a zároveň snižuje aktivitu kolagenázy.
Chondroitin se téměř vždy suplementuje perorálně ve formě tablet nebo kapslí. V zažívacím traktu je tato sloučenina štěpena na fragmenty o různé velikosti, které se poměrně rychle, ale hůře vstřebávají. Biologická dostupnost chondroitin sulfátu po perorálním podání je jen asi 12 %. Maximální plazmatické koncentrace v krvi je dosaženo asi po 5 a ž 6 hodinách. Fragmenty, které se úspěšně resorbovaly, se poté akumulují v kloubních chrupavkách, kde plní svou funkci. Jejich detekce je možná i v synoviální tekutině. Chondroitin, který se nevstřebal z krve, se vylučuje z organismu močí a může způsobovat její tmavší barvu.
Chondroitin působí zejména jako doplňková léčba při již vzniklých kloubních onemocněních, ale doporučuje se i jeho preventivní užívání jako kloubní výživa při pravidelné fyzické aktivitě nebo začínajícími problémy s pohybovým systémem.
Všeobecně známé účinky chondroitinu
- Pozitivní účinky u pacientů s osteoartrózou.
- Příznivý vliv na metabolismus chondrocytů.
- Podpora přirozené syntézy proteoglykanů a kolagenu v organismu.
- Zlepšení funkčního stavu kloubů.
- Protizánětlivé působení.
- Snížení bolestivosti kloubů (analgetické působení).
- Podporuje udržování vlhkosti v chrupavce, což podporuje její pružnost a ohebnost.
- Napomáhá eliminovat otřesové šoky, které musí klouby zvládat při fyzické zátěži.
- Podporuje omezení ztráty kloubní chrupavky.
- Podporuje přirozený stav pokožky.
- Napomáhá udržovat normální stav kostí.
- Podporuje regeneraci svalů po fyzické zátěži.
- Napomáhá při léčbě lupénky.
- Podporuje léčbu anémie.
- Využívá se v podobě kapek do očí, kdy podporuje léčbu suchých očí.
- Podporuje přirozenou funkci močového měchýře a celého močového traktu.
Historie
Chondroitin se přirozeně vyskytuje v mnoha částech zvířecích těl. Naši předkové konzumovali naprostou většinu těl ulovených zvířat, a proto měli také přirozeně ve své stravě dostatečný přísun některých látek, jako je například chondroitin. Takto byl jednoduše zajištěn adekvátní přísun chondroitinu i dalších látek, které podporují normální funkci kloubů. Je pozoruhodné, že našim předkům ve stravě zpravidla nechyběly základní živiny ani mikronutienty, i přesto, že většinou vůbec neznali složení konzumované stravy.
V nedávné historii se na základě tradiční konzumace živočišných produktů vědci rozhodli vyrobit produkt, který by nám zajišťoval příjem látek podporující zdraví kloubů i bez nutnosti pojídání živočišných chrupavek. Cesta k novým doplňkům stravy a léčivům byla poměrně jednoduchá. Výzkumníci jednoduše ze zvířecích chrupavek izolovali cílenou sloučeninu a tu poté upravili do formy tablet, kapslí nebo prášku. Poprvé byl chondroitin sulfát izolován ze zvířecí chrupavky v roce 1884. Jeho přesná struktura byla však popsána až později, a to v roce 1925. Takto vznikla nová kategorie přípravků, která se dnes běžně označuje jako „kloubní výživa“. V současnosti se chondroitin používá samostatně nebo častěji společně s dalšími látkami jako jsou například glukosamin, kolagen nebo MSM. Společné použití daných složek vykazuje synergický efekt, to znamená, že jednotlivé složky navzájem podporují své účinky.
Doporučený denní příjem
Jak už bylo zmíněno, chondroitin je přirozená součást lidského těla a organismus si ji umí i sám vytvořit. S přibývajícím věkem jeho přirozená tvorba bohužel klesá, a proto je často vhodná jeho suplementace. Protože přirozený zdroj chondroitinu ve stravě je velmi omezený, nejlepší volbou proto bývají kvalitní doplňky stravy.
Vzhledem k přirozené povaze chondroitinu běžně nehrozí jeho předávkování, samozřejmě jen pokud je užíván podle doporučeného dávkování výrobce. Tato doporučení se mohou lišit dle typu výrobku a především dle obsahu a koncentrace použitých obsahových látek. V naprosté většině případů užívání se téměř nikdy nevyskytují ani žádné negativní vedlejší účinky. U chondroitinu není legislativně stanoven jeho doporučený nebo maximální denní příjem.
Doporučený denní příjem chondroitin sulfátu se podle většiny nejnovějších studií uvádí jako 800 až 1200 mg. Nejlepší je většinou denní dávku rozdělit do dvou dávek a užívat rozděleně v průběhu dne. Nástup účinku této látky je většinou spíše pozvolný, proto se někdy doporučuje v úvodu léčby užívat vyšší dávky (až 1600 mg denně). Po nástupu účinku je možné přejít na nižší dávkování dle potřeby nebo doporučení lékaře (800 až 1200 mg). Někdy se doporučují léčebná schémata typu tříměsíční kůra dvakrát do roka (vždy s tříměsíční pauzou). Je tomu tak proto, že bylo zjištěno, že po tříměsíčním užívání chondroitin sulfátu dochází k přetrvávání účinků ještě asi 2 až 3 měsíce po jeho vysazení.
Doporučujeme doplňky stravy nebo léčiva, která obsahují chondroitin kupovat nejlépe v lékárnách nebo přímo od renomovaných výrobců. Tak si zajistíte kvalitu a účinnost kupovaných výrobků. Nedoporučujeme nakupovat doplňky stravy od neznámých překupníků na internetu, kde si nemůžeme být jistí původem, kvalitou ani zdravotní nezávadností prodávaných produktů.
Toxicita
Všeobecně je užívání chondroitinu považováno za zcela bezpečné, pokud je užíván podle doporučeného dávkování výrobce. V ojedinělých případech se může vyskytnout alergická reakce. Pokud se u Vás po užívání chondroitinu objeví neobvyklé zdravotní projevy jako je například kopřivka, svědění pokožky, nevolnosti, průjem, zvracení apod., přestaňte okamžitě chondroitin užívat a poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
U citlivých jedinců může chondroitin sulfát vyvolat mírné zažívací potíže při podávání na lačno. Tuto reakci pravděpodobně způsobuje vázaná síra. Proto se doporučuje tyto přípravky vždy užívat po jídle nebo s jídlem. Toto doporučení platí zejména pro osoby, které mají citlivý zažívací trakt. Chondroitin není vhodný pro děti a dospívající. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se prosím ohledně suplementace chondroitinem se svým ošetřujícím lékařem. Chondroitin sulfát nemá žádné známé lékové interakce a všeobecně je v naprosté většině případů velmi dobře snášen.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro chondroitin používat žádná zdravotní tvrzení.
Zajímavosti
- Víte, že chondroitin se úspěšně používá nejen v humánní, ale také ve veterinární medicíně? Jeho využití je především u koní, psů nebo koček.
- Chondroitin působí synergicky s vitaminem C, to znamená, že se jejich účinky navzájem násobí a podporují. Proto se velmi často doporučuje jejich společný příjem.
- Chondroitin se řadí mezi takzvané chondroprotektiva – látky, které mají ochranný vliv na kloubní chrupavky.
- Původ využívaného chondroitinu je většinou hovězí (bovinní) nebo rybí (žraločí). Z ekologických důvodů doporučujeme upřednostňovat výrobky, které obsahují bovinní chondroitin.
--- konec článku ---