Vitamíny bez cenzury

MSM – zkratka s nečekanými účinky v našem organismu

MSM2.jpg

Víte, že MSM je látka se širokým spektrem pozitivních účinků na náš organismus?

Základní informace

MSM je běžně používaná zkratka, která se využívá pro methylsulfonylmethan neboli dimethylsulfon. Z chemického hlediska se jedná o organickou sloučeninu, která obsahuje velmi důležitý prvek – síru. Právě její obsah dává této sloučenině velmi důležité vlastnosti a díky síře má MSM celou řadu velmi důležitých funkcí v lidském i zvířecím organismu. V současné době se tato sloučenina často používá v léčivech i doplňcích stravy, které jsou určeny pro prevenci i léčbu kloubních onemocnění v humánní i veterinární medicíně. V čistém stavu se jedná o bílý krystalický prášek bez chuti a bez zápachu.

MSM je v zásadě čistě přírodní sloučenina, která přirozeně vzniká v zemské atmosféře. Bakterie a řasy, které obývají moře a oceány na planetě Zemi, produkují degradační produkty, které obsahují síru. Jedná se o prchavé látky, které unikají do atmosféry a tvoří 50 až 60 % celkového koloběhu síry na Zemi. Účinkem ultrafialového záření se tyto látky přeměňují až na chemicky stabilní MSM. Díky tomu, že je MSM snadno rozpustný ve vodě, v podobě dešťových srážek se dostává do půdy, do vody i do celého potravního řetězce. Tento proces jednoduše vysvětluje všudypřítomnost MSM – jedná se o látku, kterou lze najít prakticky ve všech živých organismech, včetně člověka.

Funkce v organismu člověka

MSM je organická sloučenina, která našemu organismu poskytuje důležitou látku, síru. Jedná se o významný zdroj biologicky vázané síry, díky které má MSM celou řadu velmi důležitých funkcí v lidském (i zvířecím) organismu.

Autotrofní organismy, rostliny a mikroorganismy, dokáží ze sulfátů syntetizovat aminokyselinu methionin, Ta je pro živočichy esenciální - to znamená, že ji sami neumění syntetizovat a musejí ji přijímat výhradně ve stravě. Methionin pak organismy dále využívají pro další syntézu jiných sloučenin, které obsahují síru. Konečným produktem degradace sirných sloučenin je opět sulfát. Tento cyklus se označuje jako metabolismus síry v organismu. MSM se z organismu vylučuje v nezměněné podobě v moči.

Zdrojem síry v lidském organismu jsou především aminokyseliny, které obsahují síru (v podobě bílkovin) nebo anorganický sulfát. Nedostatečný příjem síry ve výživě člověka nebyl prozatím nikdy izolovaně popsán a studován. V naprosté většině případů se vyskytuje jako součást celkové podvýživy organismu. 

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

MSM je velmi často součástí léčiv nebo doplňků stravy které působí jako tzv. SYSADOA. Jedná se o symptomaticky pomalu působící léky při osteoartróze. Díky podpůrným protizánětlivým účinkům se MSM využívá zejména jako podpora při léčbě onemocnění kloubů, jako jsou osteoartróza nebo revmatoidní artritida. MSM se využívá jako pomoc při bolestech svalů a kloubů a také po náročném fyzickém výkonu. Dále se využívá také jako podpůrný prostředek při alergiích. V zahraničí se zkouší jeho využití ve formě spreje proti chrápání.

Všeobecně známé účinky MSM:

  • Protizánětlivé působení.
  • Napomáhají tlumit bolest a otoky kloubů při osteoartróze.
  • Působí podpůrně při bolestech svalů.
  • Podporuje léčbu alergií.
  • Alternativně se využívají ve formě spreje proti chrápání (v zahraničí).
  • Podporuje funkčnost kloubní chrupavky.
  • Podporuje tvorbu kolagenu, což je extrémně důležité pro obnovu kůže, vlasů, nehtů a všech pojivových tkání v našem organismu.
  • Podporuje tvorbu kreatinu a cholinu v játrech (důležité pro funkci svalů).
  • Má antioxidační účinky.
  • Podílí se na metabolismu aminokyselin a bílkovin (poskytuje síru pro sirné aminokyseliny).
  • Podílí se na normální funkci hormonálního systému.
  • Podporuje přirozenou detoxikaci organismu.
  • Podporuje regeneraci organismu.
  • Napomáhá zlepšení fyzických výkonů.
  • Podporuje funkci imunitního systému a zlepšuje přirozenou obranyschopnost organismu.
  • Napomáhá snižovat svalovou bolest.
  • Podporuje potlačení tvorby kyseliny mléčné ve svalech vlivem nadměrného fyzického výkonu.
  • Podporuje trávení a stimuluje produkci inzulinu.
  • Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách.

Historie

Historie výzkumu účinků a používání MSM není až tak dlouhá, ale o to zajímavější. V zájmu lékařů i vědců byl i historii především dimethylsulfoxid (DMSO). Nás zajímá mnohem více látka MSM, což je metabolit DMSO. Jejich historie ale úzce souvisí.

Do roku 1965 bylo jen v USA provedeno více než 1500 vědeckých studií, které se zabývaly účinky DMSO na zánětlivé procesy kosterně-svalového systému. V těchto studiích figurovalo více než 100 000 pacientů. Výsledky těchto studií byly však rozporuplné a zcela se neshodovaly. Navíc se DMSO vyznačuje velmi silným, dráždivým, česnekovým zápachem. V neprospěch používání DMSO hrála také jedna velká náhoda. V té době totiž vypukla obrovská aféra s lékem pro těhotné ženy, který způsoboval deformace plodu (Thalidomid), a i kvůli tomu se rozšířily pochybnosti ohledně schvalování nových léčiv a účinných látek. Americká instituce pro potraviny a léčiva FDA (Food and Drug Administration) v té době zamítla schválení léku obsahujícího MSM. Příčinou byl pravděpodobně spíše mediální tlak a zahlcenost obrovským množstvím studií s nejednotným výsledkem, než věrohodné vědecké informace o bezpečnosti daného léčiva.

MSM bylo sice možné používat v rámci doplňků stravy, ale bez silné finanční podpory farmaceutického průmyslu to bylo velmi obtížné. Nakonec v roce 1970 bylo používání DMSO schváleno pro veterinární účely, což byl první významný krok k jeho zavedení na trhu. O osm let později schválil FDA MSM jako léčivo pro široké využití, se zaměřením na léčbu intersticiální cystitidy (chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře). Velmi brzo však bylo zjištěno, že MSM skvěle pomáhá při potížích se svaly, klouby a šlachami. Mezi vrcholovými sportovci a zejména atlety se velmi brzo stala jeho suplementace populární a oblíbená. DMSO se využíval k léčbě lupénky, artritidy nebo diabetické nohy. Dnes se DMSO i MSM celosvětově využívají jako součást široké řady léčiv i doplňků stravy. Jejich hlavní zaměřením je podpora léčby kloubních onemocnění a potíží se svaly a šlachami. Velmi oblíbená a účinná je kombinace MSM s dalšími podpůrnými složkami, jako jsou chondroitin, glukosamin nebo kolagen.

Doporučený denní příjem

MSM je látka přírodního původu, která se využívá jako součást léčiv nebo doplňků stravy s indikací podpory léčby kloubních a svalových obtíží. Vzhledem k přirozené povaze MSM běžně nehrozí jeho předávkování, samozřejmě jen pokud je užíván podle doporučeného dávkování výrobce. Tato doporučení se mohou lišit dle typu výrobku a především dle obsahu a koncentrace použitých obsahových látek. V naprosté většině případů užívání se téměř nikdy nevyskytují ani žádné negativní vedlejší účinky. U MSM není legislativně stanoven jeho doporučený nebo maximální denní příjem.

Doporučený denní příjem MSM se podle většiny nejnovějších studií uvádí jako 500 až 1000 mg. V některých případech se doporučuje navýšení denní dávky až na 3000 mg za den, ale to jen v případech velmi silné bolesti a výrazných kloubních obtíží. 

Doporučujeme doplňky stravy nebo léčiva, která obsahují MSM kupovat nejlépe v lékárnách nebo přímo od renomovaných výrobců. Tak si zajistíte kvalitu a účinnost kupovaných výrobků. Nedoporučujeme nakupovat doplňky stravy od neznámých překupníků na internetu, kde si nemůžeme být jistí původem, kvalitou ani zdravotní nezávadností prodávaných produktů.

Toxicita

Všeobecně je užívání MSM považováno za zcela bezpečné, pokud je užíván podle doporučeného dávkování výrobce. V ojedinělých případech se může vyskytnout alergická reakce nebo lehké zažívací potíže. Pokud se u Vás po užívání MSM objeví neobvyklé zdravotní projevy jako je například kopřivka, svědění pokožky, nevolnosti, průjem, zvracení apod., přestaňte okamžitě MSM užívat a poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Doplňky stravy nebo léčiva s obsahem MSM jsou kontraindikovány (nesmějí se užívat společně) s léky s kyselinou acetylsalicylovou nebo s nesteroidními antirevmatiky (s účinnými látkami jako jsou diklofenak, ibuprofen nebo naproxen). Jejich společné užívání může v extrémních případech způsobit poruchy funkce krve a kardiovaskulárního systému. 

Dále se doporučuje opatrnost při kombinaci MSM a léků na ředění krve. Účinek těchto léčiv může být totiž zesílen působením MSM a v některých případech může docházet až samovolné krvácivosti nosu a v extrémních případech může hrozit riziko nadměrného krvácení až vykrvácení.

V neposlední řadě je velmi nevhodná kombinace léčiv nebo doplňků stravy s obsahem MSM společně s alkoholem. Tato kombinace způsobuje zvýšení krevního tlaku, roztažení cév a extrémní zrudnutí pokožky. Tento stav může být velmi nepříjemný a může přetrvávat až několik hodin. V zásadě však nejde o ohrožení života.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro MSM používat žádná zdravotní tvrzení.

Zajímavosti

  • MSM má v organismu výbornou vstřebatelnost a velmi snadno se dostává do všech tkání v organismu.
  • MSM je z organismu vylučován velmi pomalu a jeho biologický poločas rozpadu je asi 100 hodin (jedná se o čas, který je zapotřebí k tomu, aby daná látka ztratila přesně polovinu své farmakologické nebo fyziologické aktivity).
  • Přirozená hladina síry v lidském organismu klesá při fyzickém i psychickém stresu, špatné stravě i při stárnutí.
  • Mezi potraviny s vysokým obsahem síry patří například brokolice, zelí, kapusta, květák nebo vejce.
  • Síra v potravinách je velmi náchylná na teplotu, a proto se bohužel při teleném zpracování potravin většinou zničí.
  • MSM se běžně vyskytuje v řadě potravin, jako jsou například mléko, rajčata, káva nebo čaj.

 

--- konec článku ---