Simetikon – jednoduché řešení vhodné pro každého
Věděli jste, že simetikon je chemická látka, která se v organismu nevstřebává, ale působí pouze fyzikálním mechanismem přímo v trávicím traktu – ve střevech? Výskyt nadýmání v rámci populace ČR je asi 15 a ž 30 %. V léčbě nadýmání se většinou v prvé řadě uplatňují dietní a režimová opatření.
Základní informace
Simetikon je bezpečná, chemicky inertní (netečná) účinná látka, která má takzvané protipěnivé účinky, díky čemuž nám přináší úlevu při nadýmání (odborně meteorismus), nepříjemném pocitu plnosti a napětí v břiše nebo při takzvaných větrech (flatulenci). Tato látka působí účinný rozpad bublinek plynu nahromaděných v trávicím traktu, čímž snižuje pocit plnosti a napětí v břiše. Simetikon působí pouze fyzikálním mechanismem – to znamená, že se neúčastní jiných chemických reakcí probíhajících v našem organismu. Chemicky, fyziologicky i farmakologicky je to inertní neboli netečná látka. Z našeho trávicího traktu se do organismu nevstřebává a působí pouze lokálně v našem trávicím traktu. Z těla je vylučován přirozenou cestou ve stolici, prakticky v nezměněné formě. Z tohoto důvodu je užívání simetikonu vhodné i pro těhotné a kojící ženy.
Účinky a funkce v organismu člověka
V lidském trávicím traktu se u zdravých osob přirozeně vyskytuje asi jeden až dva litry plynů, například oxid uhličitý, dusík, sirovodík nebo metan. Jeho vznik je naprosto přirozený a nevypovídá o žádném onemocnění nebo poruše. K jeho vzniku přispívají především trávicí procesy probíhající v trávicím traktu (například kvašení sacharidů nebo hnilobná přeměna bílkovin). V další řadě přispívá ke vzniku plynu v trávicím traktu také spolykaný vzduch (aerofagie), který se do našeho organismu dostává při velmi rychlém a hltavém příjmu stravy. V neposlední řadě ke vzniku plynů přispívá nadměrná konzumace nápojů sycených CO2 nebo stresové situace.
Pokud je však množství plynu ve střevě zvýšeno, může to způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, jako je například nadýmání, flatulence, bolesti břicha, křeče nebo říhání. Prevalence (výskyt) nadýmání v rámci populace ČR je asi 15 a ž 30 %. V léčbě nadýmání se většinou v prvé řadě uplatňují dietní a režimová opatření.
Dietní opatření v léčbě nadýmání:
- Nekonzumovat v nadměrné míře:
- bílé pečivo,
- nadýmavou zeleninu – zelí, květák,
- sladkosti, žvýkačky,
- sycené nápoje,
- špatně zpracované luštěniny,
- velmi kořeněná a tučná jídla.
- Režimová opatření v léčbě nadýmání:
- nejíst ve spěchu a ve stresu,
- nejíst těsně před spaním,
- zvýšit fyzickou aktivitu – pohyb, sport, cvičení.
Nadýmání a plynatost může být vedlejším účinkem při užívání některých léčiv – například:
- antibiotika,
- některé léky na vysoký krevní tlak, diabetes, léky na průjem.
Zdroj: www.youtube.com
V neposlední řadě se v léčbě nadýmání uplatňuje medikamentózní léčba. Účinné látky, které léčí nadýmání a podobné potíže se odborně nazývají deflatulens nebo deflatulencia. Jejich tradičním a osvědčeným zástupcem je simetikon.
Simetikon obsahuje silikonový olej, který se nazývá polydimethylsiloxan nebo zkráceně dimetikon. Tato složka je aktivována příměsí oxidu křemičitého. Název simetikon pochází ze spojení předpony „Si“, která označuje křemík (z latinského silicum, chemická značka Si) a základu slova „dimetikon“ (označení silikonového oleje).
Simetikon působí v trávicím traktu protipěnivým účinkem. To znamená, že účinně snižuje povrchové napětí plynových bublinek, které se vyskytují v trávicím traktu. Tyto bublinky se pak velmi snadno rozpadají. Kromě snížení povrchového napětí je pro mechanismus účinku simetikonu důležité vniknutí kapiček silikonového oleje do lamel pěny. Toho je docíleno pomocí hydrofobních částic oxidu křemičitého. Výsledkem je vznik můstků mezi protilehlými tekutými fázemi, což vede ke ztenčení a vzniku prasklin v povrchu pěny a výsledkem je uvolnění plynu. Tento plyn se přirozeně absorbuje (vstřebá) stěnou trávicího traktu nebo se vyloučí organismem působením střevní peristaltiky. Tímto poměrně jednoduchým fyzikálním mechanismem pomáhá simetikon léčit obtíže způsobené nadměrným výskytem střevních plynů.
Simetikon působí především na snížení pěnivosti střevního obsahu – označuje se jako defoaming efekt. Navíc působí také preventině – to znamená, že zabraňuje vzniku další pěny – takzvaný antifoaming efekt.
Rychlost nástupu účinku simetikonu i jeho intenzita je vysoká. Tento jev je dán především kombinací obou účinných složek – silikonového oleje a oxidu křemičitého. Studie ukázaly, že účinek i jeho rychlost při použití každé složky samostatně není tak intenzivní a rychlý jako u simetikonu, který působí jako kombinace obou složek.
Simetikon působí pouze na základě fyzikálního účinku. Jedná se o naprosto bezpečnou látku, která je z chemického i fyziologického hlediska netečná (inertní). Z trávicího traktu se nevstřebává do organismu, působí pouze ve střevech a z organismu se přirozeně vylučuje stolicí v prakticky nezměněné formě. V klinické praxi je simetikon využíván již více než 50 let.
Doporučený denní příjem
V současnosti je na trhu celá řada přípravků, které obsahují účinnou látku simetikon. Může se jednat o registrovaná léčiva, zdravotnické prostředky nebo doplňky stravy. Doporučujeme vždy vybírat kvalitní a osvědčené přípravky od spolehlivých dodavatelů. Tyto přípravky seženete ve Vaší lékárně, prodejně zdravé výživy nebo přímo od jejich výrobců na internetových obchodech.
Doporučená denní dávka simetikonu je většinou 80 mg 3-4 krát denně. Většinou se doporučuje užívat po jídle nebo během jídla. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním Vámi vybraného léčiva nebo doplňku stravy nebo radou Vašeho ošetřujícího lékaře nebo lékárníka.
Toxicita
Simetikon je zcela netoxická látka a předávkování prakticky nepřipadá v úvahu. Vzhledem k tomu, že se simetikon nevstřebává z trávicího traktu do organismu, při nadměrném příjmu dojde k jeho přirozenému vyloučení z organismu ve stolici. Při užívání simetikonu nejsou známy žádné vedlejší účinky. Simetikon je látka vhodná k dlouhodobému užívání.
Interakce simetikonu s jinými léčivými látkami nebo doplňky stravy nejsou známy. Simetikon je bezpečný pro těhotné i kojící ženy a jeho podávání je, v závislosti na jeho formě, vhodné většinou pro děti od 3 let (výjimku tvoří přípravky ve formě kapek, které jsou vhodné i pro děti mladší tří let).
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) nejsou pro simetikon vydána žádná schválená zdravotní tvrzení.
Zajímavosti
Indikace
Indikací podávání simetikonu je symptomatická léčba zažívacích obtíží, které souvisejí s nadýmáním (meteorismem), flatulencí (větry), pocitem plného a nafouklého břicha nebo říháním. Souhrnně můžeme říci, že jde o symptomy, které jsou vyvolány nadměrnou tvorbou plynu v trávicím traktu. Kromě uvedené symptomatické léčby se simetikon využívá také jako součást přípravy před diagnostickými nebo terapeutickými výkony (endoskopické, rentgenologické nebo ultrasonografické vyšetření trávicího traktu).
Kontraindikace
Absolutní kontraindikací je přecitlivělost na účinnou látku – simetikon, nebo jakékoliv další složky přípravku. Nejsou žádné známé důvody pro omezení užívání přípravku v těhotenství nebo po dobu kojení. Interakce simetikonu s jinými léčivými látkami nebo doplňky stravy nejsou známy.
--- konec článku ---