Zeaxanthin - přírodní ochránce zdraví očí
Věděli jste, že zeaxanthin působí jako přirozené sluneční brýle pro Vaše oči tím, že filtruje škodlivé modré světlo a chrání tak sítnici před potenciálním poškozením?
Základní informace
Zeaxanthin je karotenoidní pigment běžně se vyskytující v přírodě. Karotenoidy jsou molekuly, které dodávají rostlinám jejich zářivé žluté, oranžové a červené zbarvení. Zeaxanthin je syntetizován v různých rostlinách a mikroorganismech jako součást procesu fotosyntézy. V rostlinách se vyrábí řadou enzymatických reakcí z prekurzorových molekul, jako je beta-karoten.
Lidské tělo si zeaxanthin nedokáže vyrobit, a proto musí být přijímán potravou. Spolu s luteinem se nachází v tkáních oka, dále v krvi, kůži, mozku, prsou a tukové tkání. Na rozdíl od beta-karotenu se zeaxanthin a lutein v těle nepřeměňují na vitamin A (retinol).
Zeaxanthin a lutein jsou často popisovány společně kvůli jejich překrývajícím se funkcím v oku. Tyto dvě sloučeniny jsou velmi podobné. Ve skutečnosti jsou to navzájem izomery, což znamená, že mají identické chemické vzorce, ale existuje malý rozdíl v jejich struktuře. Tento malý strukturální rozdíl mění jejich funkci a znamená, že v těle plní mírně odlišné role. Každý z nich absorbuje mírně odlišné vlnové délky světla.
Obě látky se nacházejí v oku, ale lutein je spíše na okrajích sítnice a v tyčinkách oka a zeaxanthin se nachází především ve středu sítnice. Společně tvoří makulární pigment, který chrání sítnici před poškozením způsobeným modrým světlem a oxidativním stresem. Je vhodné přijímat dostatečné množství obou látek, aby byly oči a pokožka řádně chráněny.
Funkce v organismu člověka
Zeaxanthin, jako jeden z klíčových karotenoidů, má několik funkcí v lidském těle. Hraje důležitou roli nejen v ochraně a podpoře zdraví očí, ale má také potenciál přispívat k celkovému zdraví a pohodě člověka.
Jednou z hlavních funkcí zeaxanthinu je jeho antioxidační působení. Hraje klíčovou roli při ochraně těla před poškozením škodlivými volnými radikály a pomáhá předcházet oxidativnímu stresu, který může vést k různým onemocněním a chronickým stavům.
Právě díky jeho antioxidačním vlastnostem je zvláště důležitý pro zdraví očí. Nejen, že může pomoci předcházet některým z nejběžnějších očních poruch souvisejících s věkem, ale může pomoci zpomalit jejich progresi, jakmile se začnou objevovat.
Sítnice je část oka citlivá na světlo. Uprostřed sítnice je malá oblast známá jako žlutá skvrna, neboli makula, která vám umožňuje vidět předměty přímo před vámi. Když tato část oka začne ztrácet funkci, obvykle kvůli věku, vede to ke stavu zvanému věkem podmíněná makulární degenerace (AMD). Je jednou z hlavních příčin ztráty zraku u starších lidí. Studie však dokazují, že pravidelná konzumace potravin s vysokým obsahem zeaxanthinu může pomoci snížit riziko rozvoje AMD a chránit zdraví očí.
Zeaxanthin je zvláště dobrý při absorpci modrého světla, které vyzařuje vysokou energii, a proto je nejškodlivějším světlem, které vstupuje do našich očí. Zeaxanthin slouží jako „přirozené sluneční brýle“, které fungují jako filtr modrého světla a brání v pronikání paprsků do nejcitlivějších struktur oka.
Kůže obsahuje také zeaxanthin, který stejně poskytuje ochranu proti účinkům slunečního světla tím, že absorbuje velké množství škodlivého UV záření. Užívání doplňku s obsahem zeaxanthinu může pomoci chránit před sluncem, ale neznamená to, že funguje jako alternativa k opalovacímu krému.
Mozek je dalším místem, kde je přítomen zeaxanthin. Působí zde jako silný antioxidant, který chrání mozkové buňky před účinky volných radikálů. V důsledku toho může pomoci předcházet nebo zpomalit nástup řady degenerativních stavů. Výzkumy ukazují, že nízké hladiny zeaxanthinu jsou spojeny s mnohem rychlejším poklesem kognitivního zdraví. Účinky suplementace zeaxanthinem jsou nejvýraznější s rostoucím věkem.
Historie
Název „zeaxanthin“ pochází z řeckého slova „zea“, což znamená „kukuřice“, a „xanthos“, což znamená „žlutý“. Tento název byl vybrán proto, že zeaxanthin byl poprvé identifikován a izolován z kukuřice a je to právě pigment, který ji dodává její charakteristickou žlutou barvu. Karotenoidy jako zeaxanthin jsou známé svými silnými barvícími vlastnostmi, a právě tyto barvy vedly k pojmenování mnoha z nich.
Historie zeaxanthinu, jako jednoho z karotenoidů, je úzce spojena s výzkumem karotenoidů obecně. Karotenoidy byly objeveny a začaly být studovány v 19. století. Obecně byly tyto látky původně zkoumány kvůli svým barvicím schopnostem a později kvůli jejich potenciálním přínosům.
Zeaxanthin získal pozornost vědců kvůli svému výskytu v oční sítnici a jeho potenciálního vlivu na zdraví oči. V průběhu 20. století došlo k rozvoji pochopení role zeaxanthinu a luteinu v ochraně očí, zejména v souvislosti s věkem související makulární degenerací (AMD) a šedým zákalem.
Vědci zkoumali, jak tyto látky filtrují škodlivé modré světlo a chrání sítnici před oxidativním stresem. Výzkum v této oblasti vedl k lepšímu porozumění výživové důležitosti zeaxanthinu a jeho příbuzných látek v prevenci některých očních onemocnění.
Doporučený denní příjem
Doporučený denní příjem zeaxanthinu není v současnosti legislativně stanoven, a proto je vždy nutné se u doplňků stravy řídit doporučeným denním dávkováním dle výrobce. Doporučení jednotlivých výrobců se mohou lišit v závislosti na použité surovině a její koncentraci. Ohledně užívání zeaxanthinu se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Zdravotní odborníci obecně doporučují, aby dospělí snědli pět porcí ovoce a zeleniny denně, což by mělo poskytnout asi 5 mg karotenoidů včetně zeaxanthinu. Většina lidí ale tolik porcí nesní, takže průměrný příjem karotenoidů se přibližuje 2 mg denně. To znamená, že doplňky stravy mohou být užitečné pro dosažení dostatečného množství zeaxanthinu. Studie ukazují, že denní příjem 2 mg zeaxanthinu může být prospěšný pro zdraví očí.
Zeaxanthin lze užívat kdykoli během dne, ale nejlepší je konzumace spolu s jídlem. Jako antioxidant rozpustný v tucích vyžaduje zeaxanthin určité množství tuku pro jeho správnou absorpci v těle. Například potraviny jako olivový olej, avokádo nebo ořechy mohou zlepšit jeho příjem.
Pokud preferujete zeaxanthin ve formě doplňku stravy, nakupujte vždy jen kvalitní přípravky, u kterých si jste jisti jejich složením a jakostí. Dávejte přednost nákupu v lékárnách, zdravých výživách nebo na ověřených e-shopech přímo od výrobců doplňků stravy. Na vyžádání by Vám měl každý dobrý výrobce doplňků stravy sdělit podrobnosti ohledně výroby přípravku.
Nejdůležitější přírodní zdroje
Zeaxanthin si tělo nevyrábí a musí být přijímán prostřednictvím stravy. Přirozeně se vyskytuje v široké škále ovoce a zeleniny. Nejvyšší množství karotenoidů obsahuje zelená listová zelenina, jako je kapusta, špenát nebo salát.
Hodnoty zeaxanthinu v potravinách jsou často uváděny společně s hodnotami luteinu. Je to způsobené tím, že se jedná o chemicky velmi podobné sloučeniny.
Kromě listové zeleniny jsou dobrým zdrojem zeaxanthinu a luteinu i vejce a pestrobarevné ovoce a zelenina. Patří sem například paprika, kukuřice, kiwi, pomeranče nebo dýně.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Toxicita
Doplňky stravy s obsahem zeaxanthinu jsou považované za bezpečné a netoxické, pokud se dodržují doporučené dávkování dle výrobce. Předávkování je nepravděpodobné, ale je dobré dodržovat instrukce k použití a doporučené dávkování. Nejsou známy žádné kontraindikace pro užívání zeaxanthinu a nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky při jeho užívání.
U lidí se světlou pletí se může objevit zežloutnutí kůže v případě, že jsou užívané extrémně vysoké hladiny zeaxanthinu po dlouhou dobu. Nicméně, není to nebezpečné a jde o vratnou kosmetickou změnu.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro zeaxanthin používat žádná zdravotní tvrzení.
Zajímavosti
- Bylo provedeno několik výzkumů, které zkoumají potenciální roli zeaxanthinu ve výživě astronautů. V extrémních podmínkách vesmírného záření a unikátního světelného prostředí může zeaxanthin pomoci chránit oči astronautů před poškozením.
- Tento karotenoid není důležitý jen pro lidi. Například u některých druhů ptáků se zeaxanthin podílí na vývoji barevného peří, což může hrát roli v páření a komunikaci.
- Zeaxanthin taky hraje roli i v životě rostlin. Působí jako ochrana proti poškození slunečním zářením a stresu způsobeným světlem.
- Nedávné studie naznačují možný vliv zeaxanthinu a luteinu na kvalitu spánku. Důvodem je jejich schopnost absorbovat modré světlo, což je důležité, protože právě modré světlo může narušit naše cirkadiální rytmy a tím i kvalitu spánku.
--- konec článku ---