Acai – amazonský zdroj antioxidantů
Věděli jste, že acai se v češtině označuje také jako kapustoň brazilská?
Základní informace
Euterpe brazilská, někdy označovaná také jako kapustoň brazilská, latinsky Euterpe oleracea, je druh palmy, který je nejznámější pod označením acai. Jedná se o štíhlou palmu, která má někdy více kmenů a dosahuje výšky maximálně až 20 metrů. Přirozeně se tato palma vyskytuje především v nížinách Jižní Ameriky.
Pro palmu acai jsou typické krátké vzdušné kořeny, tzv. pneumatofory. V tradičním léčitelství se z nich v historii připravovaly léčivé odvary například proti malárii nebo žloutence. V současnosti se však jako surovina, která je zajímavá pro potravinářství a farmacii využívají především plody. Jedná se o drobné peckovice, které jsou podobné plodům našich borůvek. Acai však vytvářejí velká plodenství, která obsahují 2 až 8 trsů a mívají celkovou hmotnost až kolem 20 kg.
V Amazonii se často využívají růstové vrcholky palmy, které se zpracovávají jako „palmové zelí“. Jeho získání však znamená úhyn celé palmy, a proto se v současnosti bojuje o omezování jeho spotřeby. Aktuálně existuje několik rozvojových projektů, které podporují pěstování palem acai a získávání potravinářských surovin pomocí trvale udržitelného hospodářství.
Funkce v organismu člověka
Vlivem značného marketingu, mediálního šíření informací a reklamního tlaku se v současnosti podařilo plody acai vnést do povědomí většiny evropanů. Plody acai se prezentují jako superpotravina, která má až zázračné účinky na naše zdraví. Bohužel ne vše z toho, co se dočteme volně na internetu je zcela pravdivé.
Plody acai jsou proslaveny jako jeden z nejsilněších přírodních antioxidantů. Toto zjištění potvrdily také mnohé vědecké studie, i když je potřeba říci, že shoda výsledků je nejednoznačně. Můžeme si však být jisti, že se jedná o velmi dobrý zdroj přírodních antioxidantů. To jsou látky, které pomáhají tělu bojovat proti nadměrnému množství volných radikálů. Volné radikály jsou na druhé straně vysoce reaktivní molekuly, které jsou pro naše tělo nezbytně nutné, ale pokud je jich v našem organismu nadbytečné množství, mohou být příčinou vzniku některých onemocnění, především civilizačních. Antioxidační účinek plodů acai je připisován především vysokému množství anthokyanů, které patří mezi flavonoidy. Jedná se zejména o kyanidin-3-rutinosid a kyanidin-3-glykosid. Díky těmto sloučeninám mají plody acai také svou jedinečnou tmavě purpurovou až tmavě modrofialovou barvu.
Plody acai mají však potencionálně mnohem více účinků na náš organismus. Jedná se především o pozitivní vliv na hladinu glukózy a insulinu v krvi, snížení hladiny celkového cholesterolu a snížení hladiny LDL frakce v krvi u obézních pacientů. Pilotní studie sice tyto pozitivní účinky prokázala, ale byla provedena pouze na 10 probandech a prozatím nebyla zopakována. Pro stoprocentní prokázání zkoumaných účinků je zapotřebí provedení dalších kvalitních studií.
Mnoho studií se také zaměřuje na vliv konzumace plodů acai na snižování tělesné hmotnosti a její udržování v optimální hladině. Výsledky těchto studií jsou bohužel prozatím také nejednoznačné, i když mnohé z nich předpokládají pozitivní výsledky. Konzumace plodů acai nám může pomoci ve zdravém životním stylu, ale jedině za předpokladu střídmé konzumace pestrých a kvalitních potravin, dodržování správného a dostatečného pitného režimu a každodenní fyzické aktivity.
Další současné studie se zaměřují především na kardioprotektivní a protinádorové účinky. Zde jsou bohužel výsledky vědeckých studií nejednoznačné. Některé studie sice prokázaly pozitivní účinky plodů acai, jiné však nikoliv. Proto zatím nelze vyvodit jednoznačný závěr, který by tyto účinky potvrzoval nebo vyvracel.
Vzhledem k velmi komplexnímu složení plodů acai s vysokým obsahem biologicky aktivních látek se předpokládá vysoký účinek v lidském organismu. Pro jejich potvrzení jsou však zapotřebí další kvalitní vědecké studie.
Všeobecně známé účinky acai na naše zdraví:
- Má silné antioxidační účinky.
- Podporuje přirozený vzhled pokožky a vlasů.
- Napomáhá optimálnímu trávení.
- Podporuje mentální funkce.
- Podporuje normální funkci srdce.
- Podporuje udržování přirozené tělesné hmotnosti (společně se zdravou životosprávou!).
- Podporuje léčbu akné.
- Kardioprotektivní účinky (nutný je další vědecký
výzkum!). - Protinádorové účinky (nutný je další vědecký
výzkum!). - Pozitivní vliv na optimalizaci glykémie (hladiny krevního cukru) a hladiny
insulinu v krvi po konzumaci jídla. - Podporuje snižování celkového cholesterolu.
- Podporuje snižování hladiny LDL frakce cholesterolu.
Obsažené účinné látky
- katechiny,
- flavonoidy,
- aminokyseliny,
- anthokyanová barviva,
- nenasycené mastné kyseliny,
- vláknina,
- vitaminy – vitamin A, C, E a vitaminy skupiny B,
- minerální látky – hořčík, fosfor, mangan, vápník, měď, železo.
Historie
Plody acai jsou dnes považovány za superpotravinu, ale původ jejich využívání v lidské výživě je v daleké historii. Tvořily totiž důležitou složku jídelníčku původních kmenů v amazonských pralesech. Tato surovina zajišťovala tamních obyvatelům pravidený přísun vitaminů, minerálních látek, vlákniny a energie.
O objevení chutných plodů acai se traduje zajímavá legenda. Amazonský kmen Itaka se delší dobu potýkal s nedostatkm potravy, a proto jeho náčelník vyhlásil nemilosrdný zákon, který měl zabezpečit přežití kmene s období nedostatku potravy – každé novorozené dítě musí být bez výjimky zabito. Tento zákon platil pro všechny stejně, a tak jednoho dne musel náčelník nechat zabít i svou novorozenou vnučku, kterou mu porodila jeho jediná dcera Iaca. Ta tímto činem velmi trpěla a sužoval ji nekonečný zármutek. Jedné probdělé noci uslyšela z džungle dětský pláč, a tak se rozběhla do tmy. Byla však slabá a vyčerpaná, ve tmě džungle se ztratila a padla pod palmu, která byla obsypaná fialovými plody. Po dlouhém hledání náčelník svou milovanou dceru našel. Aby poděkoval nebesům, vzhlédl vzhůru a uviděl větve obsypané plody. Tyto bobule zachránily jeho dceru i celý kmen před hladomorem. Tento strom dostal pojmenování podle dcery náčelníka, které je čteno pozpátku – acai.
V historii se plody acai využívaly také v tradiční domorodé medicíně. Odvar z listů a semen acai se používal při horečkách. V Peru bylo tradiční používání odvaru z kořenů acai jako léčba malárie nebo cukrovky. Šťáva z plodů má svíravý účinek, a proto se používala na bodnutí od štíra, povrchové rány a krvácení.
Amazonští domorodci využívali také další části palmy, kromě plodů acai. Jako palmové zelí se označuje vnitřní růstový vrcholek palmy. Jedná se o chutnou surovinu, ze které se dříve připravovali saláty nebo polévky.
Palma acai se od dávných dob vyskytovala především v deštných pralesech Amazonie a její plody byly neodmyslitelnou součástí jídeníčků tamních obyvatel. Dnes se označují jako Acai Berry a jsou řazeny mezi moderní superpotraviny. Plody acai se v současnosti využívají především v potravinářství – přidávají se do různých kaší, tyčinek nebo dalších pokrmů a často jsou také součástí doplňků stravy.
Doporučený denní příjem
Plody acai se v současnosti všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná potravina, pokud je užívána dle doporučeného dávkování. U této rostliny není legislativně stanovena doporučená ani maximální denní dávka.
Budete-li chtít užívat plody acai v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici několik typů výrobků - jedná se zejména o kapsle, tablety, extrakt z plodů v podobě prášku nebo nejrůznější kaše, typičky nebo nápoje s obsahem acai. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte acai ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálním fyzickém i psychickém stavu a podobně. Všeobecně doporučovaná denní dávka plodů acai je většinou 1 gram.
Acai ve formě prášku můžeme přidávat do oblíbench pokrmů jako jsou nejrůznější kaše, jogurty, smoothie nebo dezerty.
Plody acai jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, kromě těhotných a kojících žen a dětí mladších 3 let. Zatím nebyly zjištěny žádné kontraindikace při užívání plodů acai.
Původ, výskyt a pěstování
Euterpe brazilská, česky někdy označovaná také jako kapustoň brazilská, je druh palmy, která pochází z tropické části Ameriky. Z Brazílie pochází její označení jako Acai, které je v současnosti známé po celém světě. Jedná se o štíhlou palmu, která je vysoká většinou 3 až 20 metrů a má zpeřené velké listy. Palma kvete a plodí v průběhu celého roku, což významně zvyšuje efektivitu její produkce.
Přirozeně je acai palma rozšířena především v nížinách Jižní Ameriky – V Kolumbii, Venezuele, Guyaně, Surinamu, Ekvádoru a Brazílii. Tato palma roste především v tropických nížinách kolem říčních toků nebo v bažinatých lesech v nadmořské výšce do 200 metrů nad mořem. V současnosti se jedná o velmi rozšířený druh. Ve východní Amazonii se můžeme setkat na některých místech s čistými porosty pouze palmy acai.
Původní místo výskytu této palmy není přesně známo, ale zcela jistě leží někde v tropickém pralese Jižní Ameriky.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Toxicita
Všeobecně se plody acai považují za zcela bezpečnou potravinu, která nemá zpravidla žádné negativní vedlejší účinky. Pokud užíváte plody acai ve formě doplňku stravy (většinou ve formě kapslí, tobolek nebo práškového extraktu) dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci plodů acai vyskytnout alergická reakce – většinou jde o nevolnost, nechutenství, bolesti břicha, případně jiné gastrointestinální potíže. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže stále přetrvávají i déle než 2-3 dny po vysazení plodů acai, vyhledejte lékařskou pomoc.
Užívání plodů acai se všeobecně doporučuje pro všechny věkové skupiny, kromě těhotných a kojících žen a dětí mladších 3 let. Plody acai jsou vhodné i pro dlouhodobé užívání. Nejsou známy žádné kontraindikace ani negativní vedlejší účinky při jejich užívání.
Nadměrná konzumace plodů acai může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, a to zejména u citlivých osob. Mezi nežádoucí účinky po nadměrné konzumaci patří nespavost, neklid, nevolnost, úzkost, nervozita, podrážděnost, bolesti hlavy, nepravidelný nebo zrychlený srdeční rytmus a gastrointestinální potíže.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro acai používat žádná zdravotní tvrzení.
Zajímavosti
- V Amazonii se palmě acai říká v překladu „strom života“ a jeho plodům „ovoce Bohů“.
- Vzhledem k vysoké poptávce po kvalitních plodech acai je v současnosti výsadba nových palmových plantáží velmi moderní a žádaná. Je potřeba si ovšem uvědomit, že první skližeň plodů acai je možná až po deseti až dvanácti letech pěstování acai palmy.
- Acai palma je velmi pěkná a často se pěstuje jako okrasná rostlina.
--- konec článku ---