Andělika – „andělská“ bylina
Věděli jste, že při gynekologických problémech Vám může pomoci kořen anděliky čínské, které se podle mnohých účinků někdy přezdívá „ženský“ žen-šen?
Základní informace
Na světě bychom snad nenašli bylinu s krásnějším a poetičtějším názvem než je andělika. Tato léčivá rostlina hrála velmi důležitou roli v tradiční čínské medicíně i v medicíně západního světa. Je známá již několik tisíc let a hojně se využívala i v magii a náboženských obřadech. Jedná se o dvouletou až víceletou bylinu z čeledi miříkovitých.
Existují dva odlišné druhy anděliky, o kterých si v tomto článku budeme povídat:
- andělika čínská (Archangelica sinensis) – čínský druh,
- andělika lékařská (Archangelica officinalis) – evropský druh.
Andělika čínská, latinsky Archangelica sinensis, je jednou z nejdůležitějších léčivých bylin v tradičním asijském léčitelství. Tato rostlina se někdy označuje jako děhel čínský nebo Dong Quai. Drogou je kořen rostliny. Využívá se zejména při ženských potížích, a proto se pro ni vžila patřičná přezdívka „ženský ženšen“. I když z botanického hlediska nemá samozřejmě s ženšenem pravým nic společného. Nejčastěji se andělika čínská využívá jako podpora při gynekologických, menstruačních a klimakterických potížích. Dále působí pozitivně jako podpora trávení, krevního oběhu a také zmírňuje bolest. V neposlední řadě působí jako podpora srdečně-cévního systému a působí mírně na snížení krevního tlaku.
Andělika lékařská, latinsky Archangelica officinalis, je evropský druh anděliky, který se také od pradávna využívá jako léčivka. Využívá se u ní někdy název divoký celer nebo všedobr jarní. Mezi terapeuticky využívané části patří zejména kořen, ale i listy a semena. Andělika lékařská se využívá zejména na podporu správného trávení, stimulaci chuti k jídlu, podporu přirozené funkce jater a k pročištění organismu. V neposlední řadě také podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu.
Funkce v organismu člověka
Andělika čínská a andělika lékařská jsou obě velmi známé léčivé byliny, které mají ovšem lehce odlišné léčebné využití.
Andělika čínská se využívá zejména při ženských potížích – podporuje hormonální rovnováhu u žen, zlepšuje a upravuje menstruační cyklus a podporuje dozrávání ženských vajíček. Používá se také jako přírodní podpora otěhotnění. Působení anděliky se osvědčilo také u žen v klimakteriu. V terapii klimakterických potíží se jako nejúčinnější ukázalo použití směsi léčivých rostlin podle tradičního čínského receptu. Jedná se o následující rostliny: andělika čínská dang qui (Angelica sinensis), kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra), list hlohu (Crataegus laevigata), kořen lopuchu (Arctium lappa) a kořen divoce rostoucího jamu vlnatého (Dioscorea villosa). Vědecká studie, která používala tuto směs léčivých bylin, potvrdila podstatné zlepšení zdravotního stavu žen v klimakteriu po třech měsících užívání. Odborníci na tradiční čínskou medicínu vždy doporučují anděliku čínskou v terapii klimakterických potíží užívat společně s dalšími léčivými bylinami. Jejich účinky mají totiž synergický efekt – to znamená, že se navzájem podporují a jejich účinky se násobí.
Na druhou stranu andělika lékařská se využívá především při onemocnění dýchacího a trávicího ústrojí. Andělika lékařská podporuje rozšiřování dýchacích cest a doporučuje se při léčbě nachlazení, chřipky, bronchitidy nebo astmatu. Tato léčivka podporuje uvolňování střevních křečí, stimuluje správnou funkci trávicí soustavy, podporuje normální funkci žaludku, udržení optimálního pH a přirozené rovnováhy. V neposlední řadě andělika lékařská podporuje přirozenou chuť k jídlu a přispívá k pročištění (detoxikaci) organismu.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Biologicky aktivní látky
Andělika čínská:
- esenciální oleje,
- ftalidy (ligustilid, butylftalid, senkyunolid A, 11-angeloylkyunolid F),
- kumariny – angelol G, angelikon, umbeliferon,
- organické kyseliny – kys. ferulová a vanilová,
- estery organických kyselin (koniferyl ferulát),
- terpenoidy - karvakrol,
- vitaminy,
- aminokyseliny,
- sacharidy (glukóza, fukóza, galaktóza, arabinóza, xylóza, atd.),
- antioxidanty – například ligustilid (způsobuje typickou intenzivní vůni anděliky).
Všeobecně známé účinky
Andělika čínská:
- Podporuje hormonální rovnováhu (zejména u žen).
- Zlepšuje a upravuje menstruační cyklus.
- Podporuje dozrávání ženských vajíček.
- Vyrovnává hladinu hormonů.
- Používá se jako přírodní podpora otěhotnění.
- V klimakteriu snižuje návaly horka.
- Podporuje životní komfort v průběhu klimakteria.
- Upravuje premenstruační syndrom.
- Zvyšuje průtok krve v děloze.
- Uvolňuje svalové křeče.
- Celkově zlepšuje trávení.
- Podporuje psychiku.
Andělika lékařská:
- silice,
- terpeny - felandren,
- flavonoidy,
- organické kyseliny – kys. angeliková, valerová, jablečná a další,
- taniny,
- hořčiny – sesquiterpeny,
- sacharidy (glukóza, fukóza, galaktóza, arabinóza, xylóza, atd),
- pektin,
- pryskyřice a vosky,
- kumariny,
- minerální látky a vitaminy.
Andělika lékařská:
- Podporuje přirozené trávení a pomáhá při dyspepsii.
- Stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluči.
- Tlumí nadýmání.
- Pomáhá při žaludeční neuróze.
- Působí na nervovou soustavu.
- Navozuje pozitivní náladu.
- Pomáhá při zahlenění dýchacích cest.
- Tlumí průduškový kašel.
- Působí jako antirevmatikum.
- Má protikřečový účinek.
- Působí proti zánětu ústní dutiny.
- Zpevňuje cévy a stimuluje činnost srdce.
- Blahodárně působí na dýchací cesty.
- Působí močopudně.
Historie
Tradice využívání anděliky (čínského druhu) sahá až do dávné minulosti a to zejména na území Asie. Jednalo se o jednu z významných bylin, která se využívala v tradiční čínské medicíně, a to zejména na ženské problémy. Mimo jiné využívala tradiční čínská medicína anděliku i jako přírodní afrodisiakum. Vedle tradiční čínské medicíny začala anděliku využívat i ajurvédská medicína.
V Evropě byla andělika (evropský druh) od pradávna považována za magickou bylinu. Prostí lidé na venkově dávali svým dětem na krk náhrdelníky z listí anděliky – podle legend měl sloužit jako ochrana proti nemocem a uřknutí. Andělika byla považována vždy za bylinu, kterou nikdy nepoužívají čarodějnice. Její přítomnost na zahrádce nebo ve spíži se sušenými bylinami zbavovala majitelku podezření z čarodějnictví.
V 16. a 17. století se šťáva z kořene anděliky používala jako součást tzv. „karmelitánské vody“. Lidé věřili, že tento zázračný nápoj léčí bolesti hlavy, působí celkové uvolnění organismu, zaručuje dlouhý život a chrání před jedy a kouzly.
V roce 1665 byla Evropa postižena silnou morovou epidemií. Jedna stará legenda vypráví o mnichovi, kterému se ve spánku zjevil anděl a ukázal mu léčivou bylinu, která je schopna zákeřnou nemoc zastavit. Mnich rostlinu našel a pojmenoval ji jako anděliku (andělskou rostlinu), na památku anděla, který ji lidem seslal. Název léčivce zůstal až dodnes. Bylina se stala součástí univerzálního léku proti moru, který vyvinuli na Královské lékařské univerzitě v Londýně. Pojmenovali ho „Jedinečný králův recept proti moru“. O účinnosti tohoto receptu se bohužel nedochovaly žádné záznamy, ale přesto můžeme mnichův sen označit za prorocký. Původce dýmějového moru jsou bakterie a moderní výzkum objevil v andělice jisté látky se silnými antibakteriálními účinky.
V 17. století se andělika stala oblíbeným lékem proti nachlazení a onemocnění dýchacích cest. Andělika má duté stonky a to podle středověké teorie znaků znamenalo, že je účinná při chorobách dutých orgánů, jako jsou například průdušky.
Jakmile evropští kolonisté přišli do Ameriky, zjistili, že tamní obyvatelé také využívají anděliku jako léčivou rostlinu. A dokonce ji využívali na stejné nemoci a potíže, jako to znali z Evropy. Nejvíce se andělika využívala k léčení chorob dýchacího ústrojí, obzvláště tuberkulózy. Později se andělika v extrémně vysokých dávkách začala úspěšně využívat k vyvolání potratu. Eklektičtí léčitelé 19. století, kteří jsou předchůdci dnešních přírodních léčitelů, využívali anděliku zejména na pálení žáhy, poruchy trávení, zánět průdušek, malárii a tyfus.
Doporučený denní příjem
Andělika lékařská i andělika čínská jsou v běžných dávkách naprosto bezpečné léčivé byliny, ale protože jejich účinky jsou velmi silné, při nadměrném příjmu zde hrozí předávkování. Maximální doporučená denní dávka není legislativně stanovena a může se lišit u různých forem podávání.
V současnosti je na trhu dostupných mnoho forem přípravků kromě sušené drogy, které obsahují anděliku čínskou nebo lékařskou. Jedná se o čajové směsi, tinktury, oleje, prášky, kapsle, tobolky nebo tablety. Při výběru přípravků se vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Velmi vhodné je i využívání čistých surovin jako je přímo sušená droga – tedy kořen anděliky. Z této suroviny se dá připravovat například domácí čaj. Doporučená denní dávka anděliky není oficiálně stanovena. Pokud užíváte anděliku ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku.
Pokud konzumujete anděliku ve formě nálevu nebo odvaru (forma „čaje“), doporučuje se většinou konzumace maximálně 2 šálků denně. Doma si můžete připravit i tinkturu a ta se užívá ½ až 1 čajová lžička maximálně dvakrát denně.
Andělika není vhodná k dlouhodobému užívání. Andělika čínská ani andělika lékařská není vhodná pro děti do 2 let. U starších dětí, osob starších 65 let, těhotných a kojících žen by měla být andělika užívána velmi opatrně a nejlépe až po konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Andělika se také nedoporučuje pro ženy, které užívají orální hormonální antikoncepci nebo hormonální substituční léčbu.
Původ, výskyt a pěstování
Andělika čínská i lékařská mají velmi podobný vzhled, jedná se o dvouleté až víceleté byliny z čeledi miříkovitých. Anděliky mají řepovitý oddenek s hnědými kořeny. Stonek dorůstá výšky obvykle 1,5 až 2 metrů, ojediněle může dorůst až 2,5 metrů. Andělika kvete od července do poloviny srpna. Květy jsou drobné většinou bílé barvy, se zelenkavým, nažloutlým nebo narůžovělým nádechem. Plody přináší jen jednou a pak odumírá.
Pravděpodobně většinu z Vás překvapí, že anděliky původně pocházejí ze severovýchodní části Evropy, ze Skandinávie, Islandu a Grónska. Dříve se velmi často pěstovala na zahrádkách jako léčivka a postupem času zplaněla. Proto se dnes vyskytuje na mnoha místech i v plané formě. Do střední Evropy se dostala ze Skandinávie v průběhu 14. století. V Evropě zdomácněla a nyní se s ní můžeme setkat prakticky ve všech jejich částech.
V současnosti se vyskytuje zejména po celé Evropě a v severní Asii. Ideální stanoviště jsou pro anděliku především teplé humózní půdy, vyskytuje se v podhůří i nížinách, zejména u řek, u lesních potoků nebo na vlhkých loukách.
V některých evropských zemích (např. Německo) se andělika cíleně pěstuje na farmách. Vyžaduje hlubokou, vlhčí a humózní půdu. Rozmnožuje se semeny, které se vysévají na podzim nebo brzy na jaře, a to bez zahrnování. Vzhledem ke svému mohutnému vzrůstu vyžaduje časté hnojení. V 1. roce se vyvíjí jen malá listová růžice a ve druhém roce velké listy a dlouhá rýhovaná lodyha s velkými okolíky zelenobílých květů.
Sběr kořene anděliky pro léčebné využití se provádí nejlépe od září do října. Kořen je vhodné rozpůlit a sušit ve stínu při teplotě do 35 °C. Při vyšších teplotách by mohlo dojít ke znehodnocení aktivních účinných látek. Vzhledem k tomu, že čerstvý kořen je jedovatý, je nutné dbát na důkladné vysušení kořene, před jeho použitím.
Toxicita
Andělika lékařská i andělika čínská jsou všeobecně známé a hojně využívané léčivé byliny, které jsou všeobecně považovány za zcela bezpečné, pokud jsou užívány v doporučovaných, přiměřených dávkách.
Pokud chcete anděliku čínskou nebo lékařskou užívat ve formě doplňku stravy, dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Pokud se při užívání terapeutických dávek anděliky lékařské nebo čínské vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže (bolesti hlavy, gastrointestinální potíže – průjem, zácpa, bolesti břicha apod.), snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže samovolně neodezní za 2-3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Podávání anděliky lékařské i čínské může mít bohužel i nežádoucí účinky. U citlivých jedinců může andělika vyvolat zvýšenou citlivost na sluneční záření nebo až fotodermatózu, což je kožní onemocnění, které je vyvoláno slunečním zářením v kombinaci s některými aktivními složkami určitých druhů rostlin.
Kontraindikací pro užívání anděliky čínské i lékařské je současné užívání léků snižujících srážlivost krve (např. Warfarin), záněty ledvin a vředy žaludku, dvanáctníku nebo střev. Andělika není vhodná k dlouhodobému užívání. Andělika se také nedoporučuje pro ženy, které užívají orální hormonální antikoncepci nebo hormonální substituční léčbu.
Pokud nejste zkušení bylináři nebo nemáte odpovídající botanické vzdělání, nikdy nesbírejte anděliku ve volné přírodě. Mohlo by jednoduše dojít k záměně s prudce jedovatým bolehlavem plamatým nebo krabilicí mámivou. Další důležité upozornění se týká čerstvého kořene anděliky – ten je totiž jedovatý! Sušením se jeho jedovatost odstraní, a proto se užívání sušeného kořene určitě nemusíte obávat. Pokud si anděliku sami pěstujete nebo sbíráte, měli byste vždy dbát na to, aby byly kořeny k léčebným účelům vždy dokonale vysušené. V opačném případě může hrozit až otrava.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro anděliku čínskou a anděliku lékařskou používat následující tvrzení:
Andělika čínská (Archangelica sinensis)
- podporuje:
- osvěžení těla,
- normální stav kloubů a chrupavek,
- normální činnost urogenitálního systému u žen,
- normální funkce krevního systému a transport kyslíku,
- má antioxidační účinky.
Andělika lékařská (Archangelica officinalis) podporuje:
- normální trávení,
- přirozenou chuť k jídlu,
- normální činnost jater,
- pročištění organismu,
- přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu,
- normální funkci žaludku (pH a přirozenou rovnováhu),
- normální funkci dýchacího systému.
Zajímavosti
- Listy anděliky obsahují žlutá barviva, která se dříve používala na barvení plátna.
- Silice z anděliky má na pokožce analgetický účinek – nejprve sice podráždí, pak ale po chvíli znecitlivuje.
- Andělika se přidává také do bylinkových koupelí – má příznivý vliv na naši nervovou soustavu, celkově zklidňuje a navozuje pozitivní náladu.
- Velmi zajímavý je původ označení pro anděliku čínskou – dong quai – v čínštině toto sousloví znamená „manžel se vrátí zpět ke své ženě“. Toto pojmenování pravděpodobně vychází z afrodiziakálních účinků rostliny.
- V poslední době je andělika zkoumána pro svůj pozitivní vliv na onkologické pacienty. Bohužel jednoznačné závěry současný výzkum prozatím nepřinesl.
- Andělika se používá i při výrobě některých parfémů.
- Silice z anděliky se přidávají do likérů, jako jsou vermut nebo gin.
- Plody lze využít jako koření zejména k masu nebo k ovonění pečiva (například klasické švédské chlebové placky – tunnbröd).
- Oslazené syrové nebo vařené kořeny zbavené tvrdé slupky lze jíst jako zeleninu a listy je možné upravit jako špenát.
- Mladé stonky se mohou přidávat do salátů nebo polévek, kterým dodají výrazné aroma.
- Chuť anděliky je velmi aromatická, ale hořká.
- Evropský druh anděliky byl údajně pojmenován podle svátku archanděla Michaela, který je 8. května, protože kolem tohoto data andělika rozkvétá.
- Domácí recepty z anděliky lékařské:
Čaj
Polovinu čajové lžičky drceného sušeného kořene anděliky zalijte vařící vodou, nechte vyluhovat, sceďte a pijte 1–2 x denně.
Víno
5 lžic nasekaného sušeného kořene anděliky zalijte červeným vínem a nechte louhovat při 20 °C. Víno občas protřepejte a po 2 dnech přeceďte. Víno můžete popíjet 3x denně před jídlem.
--- konec článku ---