Artyčok – neznámá zelenina i elixír zdraví
Věděli jste, že artyčok je oblíbená zelenina, používá se do čajových směsí a vyrábí se z něj také aperitiv?
Základní informace
Artyčok je rod teplomilných, víceletých rostlin z čeledi hvězdicovitých, kam patří také slunečnice, sedmikráska nebo ostropestřec. V lidovém léčitelství, potravinářství i farmacii se využívá především artyčok zeleninový (kardový), latinsky Cynara scolymus, resp, Cynara cardunculus. Artyčok se využívá jako potravina. Pro jeho příznivé účinky na naše zdraví však také jako složka čajových směsí nebo jiných doplňků stravy.
Dříve artyčok rostl planě, sbíral se a využíval zejména jako zelenina nebo pro kulinární úpravy. Později se začal cíleně pěstovat a šlechtit. Dnes známe několik odrůd a kultivarů, které se využívají jako potravina nebo potravní doplněk. Z artyčoku se získávají extrakty, tinktury nebo je součástí čajových směsí.
Drogou artyčoku, která se průmyslově využívá, jsou listy. Ty obsahují nejvyšší množství biologicky účinných látek, které působí pozitivně na játra, žlučník, ledviny nebo trávicí trakt. Artyčok celkově zlepšuje látkovou výměnu a metabolismus lipidů neboli tuků. Díky tomu podporuje také vyrovnané hladiny krevních lipidů a působí preventivně proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Artyčok se také doporučuje při diabetu, protože podporuje udržování vyrovnaných hladin krevního cukru neboli glykémie.
Funkce v organismu člověka
Artyčok obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, z nichž největší význam má látka označovaná jako cynarin. Jedná se o derivát kyseliny kávové, který má pozitivní účinky především na játra, ledviny a žlučník. Díky tomu je podpořena tvorba a sekrece žluči, která podporuje trávení a vstřebávání tuků neboli lipidů. Artyčok podporuje také funkci slinivky břišní a stimuluje správnou tvorbu a sekreci trávicích enzymů. Těmito mechanismy je podpořeno trávení potravy, vstřebávání živin do organismu, stimuluje se látková výměna, přirozená funkce střev a podporuje se detoxikace neboli očista organismu. V souvislosti s trávicím traktem nesmíme zapomenout, že artyčok podporuje také pravidelnou stolici a napomáhá odstraňovat nadměrnou plynatost.
Velký vliv má artyčok také na trávení a vstřebávání lipidů. Napomáhá optimalizovat lipidový metabolismus, přispívá k přirozené hladině cholesterolu v krvi a zlepšuje složení krevních lipidů. Díky souhře těchto účinků má artyčok významný vliv na přirozenou funkci srdce a celého kardiovaskulárního systému a podílí se na prevenci srdečně-cévních onemocnění.
Artyčok má mírné diuretické účinky, to znamená, že podporuje vznik a vylučování moči, funkci ledvin a močových cest. Toto přispívá k odstraňování toxinů a nežádoucích látek pryč z těla. I když se to na první pohled může zdát nelogické, diuretické účinky úzce souvisí se schopností optimalizovat krevní tlak. Pokud je v těle zadržováno nadměrné množství vody, může to být příčina vzniku hypertenze. Na druhou stranu, pokud se stimuluje tvorba a vylučování moči, může být tímto jednoduchým mechanismem docíleno snížení hypertenze. Díky tomu může mít artyčok pozitivní vliv i při tomto vážném zdravotním problému.
Artyčok je přirozeným zdrojem mnoha antioxidantů, které pomáhají organismu bojovat proti nadměrnému množství volných radikálů. Pokud k tomuto nadbytku dojde, nastává oxidační stres, který může být příčinou vzniku některých onemocnění. Díky antioxidačnímu působení je artyčok vhodný také pro podporu přirozené obranyschopnosti a odolnosti organismu.
Artyčok se hojně doporučuje také diabetikům, protože přirozeným způsobem napomáhá optimalizovat hladinu glukózy v krvi (glykémii). Díky vysokému obsahu vlákniny a dalších účinných látek artyčok podporuje kontrolu tělesné hmotnosti a napomáhá její udržování v optimu.
Navíc artyčok přispívá k přirozenému stavu pokožky a eliminuje vznik a výskyt ekzémů a vyrážek. Podporuje také normální funkci dýchacího systému. V neposlední řadě působí artyčok jako přírodní afrodisiakum a má antiseptické účinky.
Díky obsaženým aktivním složkám má velmi hořkou a svíravou chuť. Proto se v bylinných směsích téměř vždy kombinuje s dalšími bylinami, které jeho chuť zamaskují nebo mírně neutralizují.
Všeobecně známé účinky artyčoku na naše zdraví:
- Diuretické účinky – podporuje tvorbu moči a močení.
- Stimuluje správné trávení.
- Podporuje chuť k jídlu.
- Má detoxikační účinky.
- Podporuje tvorbu a vylučování žluči.
- Podporuje trávení tuků.
- Má hepatoprotektivní účinky – podporuje zdraví jater.
- Působí jako přírodní afrodisiakum.
- Podporuje látkovou výměnu a metabolismus.
- Eliminuje hypercholesterolémii – vysokou hladinu cholesterolu.
- Pomáhá optimalizovat hladinu krevního cukru – glykémii.
- Napomáhá proti vzniku aterosklerózy.
- Pomáhá proti ekzémům na pokožce.
- Má antioxidační účinky – působí proti nadměrnému množství volných radikálů v organismu.
- Podporuje přirozenou odolnost a obranyschopnost organismu.
- Podporuje snižování hypertenze – vysokého krevního tlaku.
- Má antiseptické účinky.
- Podporuje pravidelnou stolici.
- Pomáhá odstraňovat plynatost.
Obsažené účinné látky
- flavonoidy,
- hořčiny,
- slizy,
- organické kyseliny,
- třísloviny,
- inulin,
- vláknina,
- bílkoviny,
- polysacharidy,
- minerální látky – vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík a zinek,
- vitaminy – vitamin A, C, E, K, betakaroten, kyselina listová, kyselina pantothenová,
- mastné kyseliny.
Historie
Artyčok byl v historii pravděpodobně mnohem známější a využívanější než je v současnosti. Přirozeně se vyskytovaly jeho plané formy, daly se volně sbírat v přírodě a konzumovaly se především jako zelenina. Postupně lidé zjistili, že tyto chutné listy mají také příznivé účinky při různých zdravotních potížích. Proto začali artyčok využívat i jako přírodní léčivo.
Artyčok zeleninový byl velmi oblíbený již u starých Řeků a Římanů. O artyčoku se zmiňuje již slavný řecký filosof Plinius ve svém díle Naturalis Historia. Jednalo se o nejvýznamnější encyklopedii přírodních věd v té době. Osobní lékař Marka Aurelia, starověký lékař Galén z Pergamu, doporučoval odvar z artyčoků a vína pro močopudné a dezodorační účinky. Artyčok se hojně konzumoval a používal se v lidovém léčitelství zejména pro jeho pozitivní účinky na játra, močový měchýř a na čištění krve. Ve středověku byl neodmyslitelnou součástí gastronomie, a aby si ho mohli lidé vychutnávat po celý rok, uchovávali ho naložený v octu, společně s kmínem a medem. Tato kombinace zaručila jeho trvanlivost a dostupnost i v období, kdy nebyl k dostání v čerstvé podobě.
Popis a léčebné využití artyčoku se objevuje také ve známém Loršském lékopise. Ten byl pravděpodobně sepsán pod vedením opata Richbodoa koncem 8. Století v kláštěře Lorsch u Wormsu. Artyčok je doporučován na potíže s trávením, pro podporu tvorby a vylučování moči, při horečce nebo jako přírodní afrodisiakum.
Z důvodu náročného pěstování v nepříznivých klimatických podmínkách se artyčok v průběhu středověku vytrácí z lidového léčitelství. Naopak velmi se jeho pěstování daří například na Pyrenejském poloostrově, kde se ve středověku dostal společně s Araby. Díky nim také vznikl název artyčok – je odvozem z arabského slova „al-harsuf“.
Asi v 15. století se opět dostal do střední a severní Evropy a byl ceněn především jako luxusní potravina pro šlechtu a také jako přírodní afrodisiakum. Z tohoto důvodu byla jeho konzumace zakazována ženám.
Z historie se dochovalo mnoho zápisků, receptů a návodů na užívání artyčoku. Bylinář Adam Lonitzera popsal účinky této rostliny následovně: „Bodlák a artyčok zmnožují přirozené símě a k věcem manželským podněcují, pro což Románi pilně užívají hlav bodláků v krmi, ve vodě vařené a připravené s olejem olivovým a pepřem, by věci manželské tím vydráždili a podpořili.“
Ve slavném Mattioliho herbáři z 16. století je popsán přesný recept na odvar z čerstvého kořene artyčoku v červeném víně. Tento odvar léčí játra, zlepšuje trávení a používá se pro odstranění pachu těla, především z podpaží.
Již v roce 1933 proběh první seriózní vědecký výzkum účinků artyčoku na lidské zdraví. Tato studie potvrdila jeho účinek na produkci žluči a zvýšení její sekrece, čímž došlo k celkovému zlepšení trávení.
V posledních desetiletích se artyčok opět dostává do povědomí běžných lidí, bylinářů, potravinářů i farmaceutů. V poslední době se množí výzkumy a studie, které hodnotí jeho obsahové látky a jejich účinky na lidský organismus. Většina těchto studií se shoduje a potvrzuje tisíciletí staré a ověřené působení této zajímavé rostliny.
Doporučený denní příjem
Artyčok zeleninový je dnes již poměrně známá a běžná zelenina, která se dá také terapeuticky využít, protože má prokázané účinky na náš organismus. Drogou artyčoku zeleninového, která se využívá v potravinářství, jsou listy – Cynara scolymus folium. V současnosti se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná rostlina, pokud je užívána umírněně, v případě doplňků stravy dle doporučeného dávkování. U této rostliny není legislativně stanovena doporučená ani maximální denní dávka.
Pro terapeutické používání doporučujeme používat artyčok ve formě doplňků stravy. Na trhu je k dispozici většinou zejména v podobě čajových směsí, tinktur, extraktů nebo sirupů. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte artyčok ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálního fyzického i psychického stavu a podobně.
Artyčok se nejčastěji užívá ve formě nálevu nebo odvaru (nesprávně označovaného jako čaj). Jeho příprava je velmi snadná a každý ji jednoduše zvládne doma. Asi 1 čajovou lžičku artyčokové drogy spaříme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut louhovat. Poté scedíme a nálev popíjíme. Pijeme ideálně jeden šálek vždy před jídlem nebo společně s jídlem.
Artyčok je všeobecně velmi bezpečná rostlina, ale terapeutické dávky by neměli užívat děti do 12 let, těhotné a kojící ženy a lidé s alergií na rostliny z čeledi hvězdicovité. Dále artyčok v terapeutických dávkách nesmí užívat lidé s hypoacidní gastritidou (chronický zánět žaludku), akutním onemocněním jater, při žlučníkových kamenech, neprůchodnosti žlučových cest nebo při chronickém lehání ledvin.
Původ, výskyt a pěstování
Artyčok zeleninový je vytrvalá rostlina s modrofialovými úbory květů, které tvoří typický tvar artyčoku. Rostliny se pěstují především jako zelenina, případně jako surovina pro výrobu doplňků stravy. V menší míře se využívají také jako dekorační rostliny ve floristice.
Rostlina pravděpodobně pochází ze Středomoří, kde byla využívána již v době antiky. Postupně se rozšířila na Blízký východ i do střední Evropy. Postupně se artyčoky dostaly až do jižních států USA a do Střední Ameriky.
Artyčok je teplomilná rostlina, a proto se jí daří především v teplejším klimatu. Nesnáší mrazy pod mínus 10 stupňů Celsia. Jeho pěstování je možné i v podmínkách ČR, je však nutné ho dobře ochránit před mrazy. Artyčok vyžaduje kvalitní půdu, která je bohatá na živiny a dostatečně vlhká.
V současnosti se artyčoky pro komerční účely pěstují zejména ve Středomoří, v severní Africe nebo na Blízkém východě.
Toxicita
Artyčok patří mezi bezpečné rostliny, a proto se při jeho užívání nemusíme obávat rizika předávkování nebo negativních vedlejších účinků. Pokud užíváte artyčok ve formě doplňku stravy (většinou ve formě čajové směsi, případně kapslí, tobolek, extraktu nebo tinktury) dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců. Artyčok je vhodný pro dlouhodobé užívání.
Užívání artyčoku se všeobecně doporučuje pro všechny věkové skupiny, kromě dětí do 12 let, těhotných a kojících žen. Terapeutické dávky artyčoku by neměli konzumovat lidé s alergií na rostliny z čeledi hvězdicovité. Dále artyčok v terapeutických dávkách nesmí užívat lidé s hypoacidní gastritidou (chronický zánět žaludku), akutním onemocnění jater, při žlučníkových kamenech, neprůchodnosti žlučových cest nebo při chronickém selhání ledvin.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci artyčoku vyskytnout alergická reakce – většinou jde o nevolnost, nechutenství, bolesti břicha, případně jiné gastrointestinální potíže. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže stále přetrvávají i déle než 2-3 dny po vysazení artyčoku, vyhledejte lékařskou pomoc.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro artyčok používat následující zdravotní tvrzení:
Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) podporuje:
- normální činnost srdce,
- normální funkci a složení krevních lipidů,
- normální trávení a funkci střev,
- normální funkci jater,
- pročištění neboli detoxikaci organismu,
- kontrolu tělesné hmotnosti,
- normální funkci močových cest a ledvin,
- metabolismus lipidů,
- normální hladinu cholesterolu v krvi,
- normální funkci dýchacího systému,
- normální stav pokožky,
- normální činnost žlučníku,
- antioxidační působení.
Zajímavosti
- Extrakt z artyčoku se přidává i do kosmetických přípravků – mýdel, šamponů a krémů.
- Artyčok se podle některých speciálních receptur přidává také do aperitivů nebo digestivů, pro podporu dobrého trávení. Má velmi výraznou hořkou chuť, a proto je vhodná jeho kombinace s dalšími bylinami, které jeho chuť dokážou zamaskovat nebo neutralizovat.
- Artyčoky jsou specialitou mnoha národních kuchyní. Vaří se v osolené vodě a můžeme podávat polité máslem a posypané opraženou strouhankou. Lze je také zapékat a plnit různými nádivkami, sýrem, šunkou nebo polévat smetanovou omáčkou. Artyčok je například neodmyslitelnou součástí francouzské kuchyně.
- V Itálii se z artyčoků vyrábí klasický hořký likér Cynar.
--- konec článku ---