Bez černý – účinná léčivka s dlouholetou tradicí
Znáte staré lidové rčení: „Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni“?
Základní informace
Bez černý, latinsky Sambucus nigra L., je listnatý keř, případně až strom, který má velmi široké využití v léčitelství, potravinářství i farmacii. Tato léčiva se využívá již po staletí a má velmi široké spektrum působení na náš organismus. Drogou bezu černého jsou především květy a plody. Biologicky aktivní složky bezu černého jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce se však nacházejí právě v květech a plodech.
Mezi nejvýznamnější účinky bezu černého patří podpora vylučování vody z organismu (květy), antioxidační působení (plody), podpora kontroly tělesné hmotnosti (květy) a podpora normální funkce dýchacích cest (květy). Existuje však mnohem více účinků bezu černého na náš organismus, které jsou osvědčeny tradicemi i potvrzeny nejmodernějšími vědeckými studiemi.
Bez se pro komerční účely nepěstuje, protože hojně roste ve volné přírodě a jeho sběr je nenáročný a jednoduchý. Při sběru květů je nutné si dát pozor na možnou záměnu s bezem chebdím, který je jedovatý!
Funkce v organismu člověka
Již naši předkové velmi dobře věděli, jak jsou bezové květy, případně i plody prospěšné pro naše zdraví. Proto květy v jarním období sušili a uchovávali na zimu a plody různě zavařovali, sušili nebo jinak konzervovali. Bezové květy i plody obsahují širokou škálu přírodních biologicky aktivních látek, jako jsou například glykosidy, bioflavonoidy, anthokyany, tatiny, třísloviny, karotenoidy, vitaminy nebo minerální látky. Díky tomuto obsahu vykazuje bez černý mnoho účinků na náš organismus.
Bezové květy se nejčastěji se využívají jako podpora při léčbě chřipky a nachlazení. Jejich účinky jsou totiž protizánětlivé a antibakteriální. Bylo zjištěno, že užívání sirupu z černého bezu nebo pastilek s výtažkem z černého bezu zlepšuje stavy nachlazení a zmírňuje příznaky onemocnění. Bez černý také přispívá k přirozené funkci dýchacího systému. Od pradávna se využívá jako podpůrný prostředek při léčbě kašle nebo dalších potíží s dýchacím systémem. V neposlední řadě v souvislosti s nachlazením je nutné zmínit, že bez černý podporuje normální funkci imunitního systému a přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu. Zatím neznáme přesný mechanismus účinku, kterým bez černý funguje, a proto jsou nutné další studie a výzkumy s touto problematikou.
Bezové květy i plody obsahují velké množství antioxidantů, které nám pomáhají eliminovat nadměrné množství volných radikálů v našem organismu. Nerovnováhou antioxidantů a volných radikálů v našem těle vzniká oxidační stres, který může být příčinou mnoha onemocnění. Pozor si musíme dát při tepelném zpracování bezu, protože touto úpravou obsah antioxidantů extrémně klesá.
Bylo zjištěno, že bez černý může mít pozitivní účinky na funkci srdce a cév. Tyto účinky jsou dány zejména díky obsahu bioflavonoidů a glykosidů. Některé studie naznačují, že bez černý by mohl pomáhat při snižování cholesterolu v krvi, ovšem pouze při společné úpravě stravy a životního stylu. Navíc se prokázalo, že bez černý snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Zvýšená koncentrace kyseliny močové v krvi je spojována s vysokým krevním tlakem a má negativní působení na zdraví našeho srdce a cév.
Další skupinou účinků je vliv na hladinu krevního cukru neboli glykémii. Bez černý pomáhá zvyšovat sekreci inzulinu (pokud je potřeba), a tímto mechanismem napomáhá snižování hladiny krevního cukru. Hyperglykémie neboli zvýšená hladina krevního cukru je příčinou vzniku diabetu druhého typu a také významným rizikovým faktorem vzniku kardiovaskulárních onemocnění (choroby srdce a cév). Účinky bezu jako prevence hyperglykémie byly zatím potvrzeny pouze na modelových zvářatech (potkanech) v rámci pokusných studií. Dosud nebyla provedena žádná rozsáhlá a kvalitní studie, která by tyto účinky zkoumala na lidech.
Jedním z charakteristických účinků plodů i květů bezu černého je podpora vylučování vody z organismu. Bylo vědecky prokázáno, že tento účinek je dán především přirozeným obsahem draslíku a flavonoidů v této léčivce. Tyto látky ovlivňují metabolismus vody v našem organismu a podporují jeho vylučování. Tento mechanismus úzce souvisí i s dalším účinkem bezu čeného – podporou kontroly přirozené hmotnosti. Tento účinek v žádném případě neznamená, že nám bez pomůže zhubnout, ale díky výše popsanému účinku na hospodaření s vodou eliminuje nadměrné hromadění vody v organismu. Bez černý podporuje také čištění organismu neboli detoxikaci a vylučování škodlivin z organismu.
Zdroj: www.youtube.com
Všeobecně známé účinky bezu na naše zdraví:
- Podporuje léčbu nachlazení.
- Podporuje pocení.
- Působí antibakteriálně.
- Eliminuje zahlenění.
- Má močopudný účinek – podporuje vylučování vody z organismu.
- Pomáhá léčit zácpu – má projímavý účinek.
- Podporuje léčbu rýmy a zánětu průdušek.
- Přispívá ke zdraví dýchacího systému.
- Podporuje léčbu bolestí hlavy, obličeje, uší nebo zubů.
- Pomáhá při léčbě křečových žil (v podobě obkladů).
- Podporuje léčbu bolestí nervového původu.
- Působí antioxidačně.
- Podporuje udržování tělesné hmotnosti.
- Podporuje udržování normální hladiny glykémie (krevního cukru).
- Podporuje přirozenou obranyschopnost a funkci imunitního systému.
- Podporuje čištění organismu a vylučování.
- Podporuje cévní zdraví.
- Působí proti hemoroidům.
- Ulevuje při menstruačních potížích nebo migrénách.
Obsažené účinné látky
Květy:
- glykosidy sambunigrin a rutin
- bioflavonoidy
- silice
- anthokyany
- cholin
- třísloviny
- slizovité látky
- vitamin C
- draslík
Plody:
- glykosidy,
- anthokyany
- fenolické kyseliny
- flavonoly - kvercetin, ..
- karotenoidy,
- vitamin C,
- vitaminy skupiny B,
- cholin,
- organické kyseliny,
- sacharidy.
Historie
Bez černý patří již od dávných dob mezi nejoblíbenější léčivé rostliny na celém světě. Z historie víme, že lidé využívali jak květy, tak i zralé plody bezu černého, případně i další jeho části pro nejrůznější účely – kulinářské, léčitelské, náboženské, mystické i pro jejich barvící schopnosti.
Staří Indiáni využívali bez zejména pro jeho antibakteriální a antiseptické účinky pro léčbu zánětů, ran a infekcí. Ve Starém Egyptě ho podle dochovaných záznamů používali pro zlepšení zdraví pokožky a k léčbě popálenin.
Podle dánských legend je bezový keř zasvěcen bohyni Huldě, která se označuje také jako Bezová Královna nebo Bezová Matka. Z bezového dřeva by se podle tradic neměly vyrábět kolébky, podlahy a nábytek, protože by to přineslo neštěstí do rodiny.
V antické Řecku i Římě se bez o oblibou používal při výrobě nejrůznějších léčivých přípravků. Podle antických léčitelů se bezové kořeny vařily ve víně a tento nápoj působil jako léčivo proti uštknutí hadem. Obklady z bezových listů se používaly proti vředům, při poranění nebo zánětech pokožky.
V kláštěrní bylinné zahradě bez černý nikdy nesměl chybět. V té době byl považován za univerzální přírodní léčivý prostředek.
Staročeská tradice nám vysvětluje vánoční zvyk mladých děvčat, které byly na vdávání. Dívky na Štědrý den třásly bezovými keři a zpívaly: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý jest.“ Ze které strany se ozvalo psí štěkání, tam se měly do roka provdat.
Doporučený denní příjem
Bez černý se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná léčivá bylina, pokud je užívána správně a ve správných dávkách. Bez černý nemá legislativně stanovenou doporučenou denní dávku ani maximální denní dávku.
Budete-li chtít užívat bez černý v podobě doplňků stravy, můžete si vybrat z mnoha druhů přípravků - jedná se zejména o čaje a čajové směsi, případně i extrakty nebo kapky. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte bez černý ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálním fyzickém i psychickém stavu a podobně.
U černého bezu bychom si rozhodně měli dávat pozor na nezralé plody. Ty jsou nejedlé, až jedovaté. Jejich konzumace může způsobit velmi těžké gastrointestinální potíže, jako jsou silné průjmy nebo zvracení. Ke konzumaci i zpracování jsou vhodné jen černé, dobře vyzrálé plody bezu černého.
Terapeuticky se nejčasteji užívá bez černý jako odvar. U dávkování květu černého bezu se doporučuje většinou jedna čajová lžička sušených květů, která se zalije asi 250 ml vroucí vody a necháme louhovat do mírného vychadnutí, poté scedíme a popíjíme asi 2krát denně. Podle lidových herbářů se někdy, v případě potřeby, doporučuje pití nálevu až pětkrát denně.
U přípravy odvaru z plodů bezu černého je dávkování stejné jako u květů – použije se jedna čajová lžička plodů, která se zalije asi 250 ml vroucí vody, nechá se vyluhovat a užívá se dvakrát denně. Pokud chceme zvýšit účinnost odvaru z plodů je vhodné před zalitím vroucí vodou plody rozmačkat, například v nekovovém hmoždíři. Další variantou zvýšení účinnosti odvaru je přímá konzumace plodů (které jsme předtím zalili vroucí vodou a vyluhovali).
Velmi vhodná je také přímá konzumace čerstvých nebo sušených plodů bezu černého. Tím si zajistíme příjem kvalitních přírodních antioxidantů.
Podle lidového tradičního receptu si můžeme z květů bezu černého připravit také odvar ke kloktání. Ten připravíme ze 2 polévkových lžic sušených květů, které krátce povaříme v 0,5 litru vody, poté necháme vychladnout a podle potřeby používáme.
U bezu černého je možná dlouhodobá konzumace, ale je potřeba si uvědomit, že (tak jako u téměř každé léčivé byliny) při dlouhodobé konzumaci si organismus vypěstuje „odolnost“ na účinky obsažených biologicky aktivních látek a bylina se postupem času stává méně účinná. Proto se doporučuje v užívání dělat cíleně pauzy. Pokud například užíváte bez černý každý den pro zvýšení obranyschopnosti organismu, je vhodné po 1 měsíci pravidelného užívání tuto kůru přerušit a udělat na 2 týdny přestávku.
Původ, výskyt a pěstování
Původ bezu černého je s největší pravděpodobností v Evropě. Postupně se velmi rychle rozšířil do severní Afriky, západní a střední Asie, Jižní Ameriky i Austrálie. V současnosti se jedná o velmi běžnou rostlinu téměř po celém světě.
Dříve se bez vyskytoval zejména v lužních lesích na záplavové půdě, v pobřežních křovinách nebo světlých listnatých nebo smíšených lesích. V současnosti se vyskytuje téměř na všech místech, která jsou běžně osídlena člověkem. Velmi často se s bezem můžeme setkat v parcích, zahradách, u zdí, plotů nebo na skládkách a rumištích. Dobře se mu daří od nížin až po vyšší polohy v podhůří.
V historii bylo tradicí mít u svého doma zasazený bezový strom. Mělo to dva důvody. Podle tradice to mělo stavení ochránit před zlými duchy a čarodějnicemi. Druhým důvodem bylo to, že díky tomu měli lidé svůj zdroj léčivé byliny na dosah ruky.
Rostliny, které se pěstují v zahradách se nijak neodlišují od rostlin, které se vyskytují ve volné přírodě. Bez černý lze označit jako divoce rostoucí rostlinu i jako šlechtěnou kulturu. Rostlina není náročá na místo, ale většinou se vyhýbá vápenitým půdám a vyhledává půdy dusíkaté, vlhké a bohaté na humus. Úplně nejlépe se bezu daří ce vlhkých lesnatých půdách. Současné výzkumy zjistili, že bez černý není citlivý na znečištěné ovzduší.
Toxicita
Všeobecně se bez černý považuje za bezpečnou bylinu, pokud je ovšem konzumována v adekvátní zralosti a přiměřeném množství.
U černého bezu bychom si rozhodně měli dávat pozor na nezralé plody. Ty jsou nejedlé, až jedovaté. Jejich konzumace může způsobit velmi těžké gastrointestinální potíže, jako jsou silné průjmy nebo zvracení. Ke konzumaci i zpracování jsou vhodné jen černé, dobře vyzrálé plody bezu černého.
Pro naprostou většinu osob je bez černý vhodnou léčivou bylinou, ale je potřeba upozornit na některé účinky, které výjimečně mohou být nežádoucí. Jedná se především o nadměrné pocení, vysoušení našeho organismu a u citlivých jedinců může bez působit také projímavě.
Kontraindikace (tedy, kdy bez černý není vhodný k užívání) dosud nejsou v odborné literatuře popisovány. Interakce bezu černého s léčivy nebo potravinami nejsou známy.
Pokud užíváte bez černý ve formě doplňku stravy (většinou ve formě bylinného čaje, čajové směsi nebo extraktu), dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro bez černý používat následující zdravotní tvrzení:
Bez černý (Sambucus nigra L) podporuje:
- normální funkci dýchacího systému,
- přirozenou obranyschopnost,
- normální funkci imunitního systému,
- čištění a vylučování vody z organismu,
- kontrolu tělesné hmotnosti,
- antioxidační účinky,
- normální hladinu glukózy v krvi,
Zajímavosti
- Víte, že květenství bezu se dá smažit a tento pokrm se označuje jako kosmatice?
- Plody bezu se nazývají bezinky.
- V zahradnictví se využívají okrasné kultivary „Madona“ a „Black Beauty“.
- Staré české přísloví o bezu říká: „Je lékem proti devíti nemocem a je považován za bylinu magickou".
- Dřevo bezu černého je velmi tvrdé a využívá se například pro výrobu některých hudebních nástrojů.
- Jedná se dlouhověkou rostlinu, která se dožívá věku až 100 let.
- V potravinářství se z květů, případně plodů vyrábí celá řada produktů: čaj, sirup, med, likér, smažený květ, víno, bezový ocet, kompot, šťáva, bezový cukr, pálenka, marmeláda, limonáda a mnohé další.
- Pro slovanské národy byl bez posvátný strom.
- Starodávným zvykem bylo nevěstě darovat sazenici bezu, aby si ho mohla vysadit u svého nového příbytku.
--- konec článku ---