Boswellia serrata – strom s obsahem vzácné pryskyřice
Věděli jste, že pryskyřice boswellie, česky kadidlovníku, je již 5000 let známá v ajurvédské medicíně? Známější je však její využití při výrobě kadidla.
Základní informace
Kadidlovník pilovitý, v potravinářství většinou mnohem známější pod názvem Boswellia serrata, je listnatý, středně velký strom z čeledi březulovitých. Vyskytuje se především v Africe, v Indii a na Středním východě. Hlavním a nejvyužívanějším produktem tohoto stromu je jeho pryskyřice. Mimo potravinářství a farmacii se využívá při náboženských obřadech nejen v křesťanské církvi jako takzvané kadidlo. Tradičním postupem se tato pryskyřice získává z řezu na kmeni stromu do speciálních bambusových košů.
Zmíněná pryskyřice se od pradávna využívá také pro své účinky na lidský organismus. Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek má zejména silné protizánětlivé účinky. Tyto účinky se hojně využívají v terapii bolesti kloubů, způsobené artrózou nebo revmatoidní artritidou, ale také při prevenci i léčbě kardiovaskulárních onemocnění nebo proti stárnutí pleti.
Funkce v organismu člověka
Pryskyřice z Boswellie obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, které jsou zodpovědné za její účinky na náš organismus i její charakteristickou vůni. Mezi nejdůležitější obsahové látky patří monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny a čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny – kyselinu beta-boswellovou, acetyl-beta-boswellovou, 11-keto-beta-boswellovou a acetyl-11-keto-beta-boswellovou. Právě tyto kyseliny mají velmi silné protizánětlivé účinky.
Princip účinku těchto kyselin je epigenetický. To znamená, že tyto kyseliny dokážou ovlivňovat chemické reakce, které přímo stimulují aktivaci genů zodpovědných za zánětlivé procesy. Boswellové kyseliny dokážou ovlivňovat metylaci genů, acetylaci histonů nebo regulaci mikroRNA. Výsledkem tohoto působení může být například zablokování genu zodpovědného za vznik zánětu. Díky tomu nedojde k uvolnění prozánětlivých látek v organismu a zánět nevznikne. Toto epigenetické působení se projevuje pozitivně nejen při bolestech kloubů, ale také při kardiovaskulárních onemocněních, astmatu, nádorových onemocněních nebo při zánětlivých střevních onemocněních.
Dva další mechanismy účinku, kterými působí boswellové kyseliny, jsou: inhibice (potlačení) enzymů 5-lipoxygenázy a serinové proteinázy. Zejména schopnost inhibovat enzym 5-lipoxygenázu je velmi důležitá pro protizánětlivé působení. Tento enzym je klíčovou látkou pro syntézu leukotrienů, což jsou biologické mediátory u zánětlivých onemocnění.
Boswellové kyseliny působí v organismu člověka jinými mechanismy než klasické nesteroidní antirevmatika, a proto boswellové kyseliny nemají negativní vedlejší účinky na gastrointestinální trakt a proteosyntézu.
Všeobecně známé účinky Boswellie – doporučuje se použití při následujících nemocech nebo problémech:
- potlačení zánětlivých procesů kdekoliv v organismu,
- artróza,
- revmatoidní artritida,
- chronické záněty dýchacího ústrojí,
- astma,
- zánětlivé onemocnění střev – například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo syndrom dráždivého střeva,
- atopická dermatitida (ekzém),
- ateroskleróza – prevence i léčba,
- vysoká hladina cholesterolu,
- prevence i podpůrná léčba při některých typech rakoviny,
- sedativní účinky – uklidňující,
- analgetické účinky – proti bolesti,
- kontrola krevních lipidů – jejich složení a obsah,
- hepatoprotektivní účinky – ochrana jater,
- silné dezinfekční účinky.
Historie
Boswellia serrata je jednou z nejstarších a nejcennějších léčivých rostlin na světě. V ajurvédské medicíně je tato pryskyřice používána více jak 5000 let. V sanskrtu je Boswellia označována jako „Gajabhakshya“. Volný překlad tohoto slova znamená, že sloni s oblibou konzumují Boswellii jako obohacení svého jídelníčku. O účincích i použití Boswellie se dozvídáme ze tří známých starověkých textů, které tvoří pilíře tradiční ajurvédské medicíny. Kromě klasického a známého použití pryskyřice při artritidě je zde zmiňováno mnoho dalších účinků na naše zdraví. Dle ajurvédské medicíny se boswellie může využít jako účinný prostředek proti průjmu, úplavici, kožním onemocněním, vředům, horečkám, astmatu, kašli a dalším onemocněním.
Využívání pryskyřice ze stromu boswellie vzniklo na Blízkém východě, kde se tyto stromy přirozeně vyskytovaly. Nejprve se pryskyřice používala pro své aromatické účinky jako kadidlo. Tato surovina se velmi rychle stala velmi oblíbenou a žádanou, a proto rychle vzrostla i její cena. Obchod s kadidlem byl natolik výnosný, že již ve středověku se začal kadidlovník uměle pěstovat.
Jistě nejznámějším dokladem o významu kadidla je příběh z Nového zákona Bible. Vypráví zde o třech mudrcích, kteří přišli obdarovat právě narozeného Ježíše a do kolébky mu přinesli tři dary – zlato, myrhu a kadidlo (dnes známí jako Tři králové).
V historii byl strom boswellie považován za jedno z nejvýznamnějších bohatství – získávala se z něj pryskyřice, která byla jednou z nejcennějších komodit na světě. Boswelliová pryskyřice měla podobnou hodnotu jako zlato, hedvábí nebo drahokamy. Jeho význam byl dokonce tak obrovský, že dal jméno jedné z nejznámějších historických obchodních cest na světě – Kadidlová stezka. Tato obchodní cesta učinila z Ománu centrum prosperity a luxusu. Římský spisovatel Plinius st. (23–79 n.l.) uvádí, že obchodování s kadidlem udělalo z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších národů na světě. Díky tomu přilákal Omán mnohé dobrodruhy z celého světa, včetně známého benátského mořeplavce Marca Pola.
Pro starověké kultury mělo kadidlo obrovský význam. Podle historických pramenů římský císař Nero nechal spálit celou sklizeň kadidla během pohřbu své manželky, na její počet.
Doporučený denní příjem
Na českém i zahraničním trhu existuje velké množství doplňků stravy a potravin pro speciální použití, které obsahují pryskyřici z boswellie. Při výběru toho správného doplňku je důležité je zajímat se o kvalitu použité suroviny i formu zpracování, doporučuje se zaměřit se na kvalitní produkty od ověřených výrobců, které je možné zakoupit v lékárnách, bylinářstvích nebo ověřených prodejnách se zdravou výživou. Je důležité vždy se řídit doporučeným dávkováním dle výrobce.
Dle dostupných studií je doporučená denní dávka pryskyřice z boswellie udávána jako 300 až 1500 mg za den. Ideální je rozdělené doporučené denní dávky do 2 až 3 menších dávek v průběhu dne. Obvykle platí, že nižší dávky se užívají v rámci prevence a vyšší dávky se užívají po kratší dobu v rámci léčby akutních problémů. Vždy je velmi důležité brát v potaz konkrétní přípravek, jeho složení a doporučené dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování se u jednotlivých přípravků může značně lišit, v závislosti na kvalitativním i kvantitativním obsahu účinných látek. Nejdůležitějším parametrem při výběru kvalitního doplňku stravy je znát obsah boswellových kyselin (hlavní účinná složka) a sílu použitého extraktu.
Původ, výskyt a pěstování
Kadidlovníky jsou listnaté, většinou opadavé stromy, které se dorůstají výšky 2 až 8 metrů. Stromy někdy mohou mít i více kmenů a někdy připomínají spíše keře. Jejich kůra je světle hnědé barvy a ukrývá pod sebou kanálky s cennými pryskyřicemi. Tato pryskyřice se ze stromů získává nařezáváním kůry – tedy poškozováním její celistvosti. Tato pryskyřice po té vytéká z „ran“ stromu jako ochrana – má za úkol zacelit ránu nebo udusit přítomného parazita. Odebírání pryskyřice ze stromů začíná, až u 8–10 letých stromů. Kvalita získané suroviny se může velmi lišit podle stáří a zdravotního stavu stromu, dle klimatických a povětrnostních podmínek a dalších faktorů. Čím je strom v sušší a kamenitější půdě, tím pomaleji roste a produkuje méně pryskyřice – ta je ovšem o to více kvalitní. Nejkvalitnější pryskyřice údajně pochází z oblastí okolo Rudého moře a z Arabského poloostrova. Nejméně kvalitní surovina pochází většinou z Indie.
Původ rostliny je podle dostupných historických zdrojů v Indii, na Středním východě a na severu Afriky. Bohužel dnes není známo jedno konkrétní místo, kde by se kadidlovník vyskytoval jako první. Uvádí se, že dnes existuje asi 20 druhů kadidlovníků – z nichž nejznámější je Boswellia serrata. Reálně se však v současnosti můžeme setkat jen s 5 přirozeně se vyskytujícími druhy v Epitopii, Somálsku, Jemenu, Ománu a na jihu Saúdské Arábie a s jedním druhem v Indii.
Charakteristicky se kadidlovník vyskytuje v teplých a suchých oblastech jako je například sever Afriky, Arabský poloostrov, Madagaskar, Indie, Pákistán, Írán, Cejlon nebo Malajsie. Mezi současné nejvýznamnější producenty této suroviny patří Etiopie, Somálsko, Jemen a Omán.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Toxicita
Pokud užíváme boswellii v doplňcích stravy a řídíme se doporučeným dávkováním dle výrobce, považujeme tento postup za zcela bezpečný a bezproblémový. Při užívání doplňků stravy je nutné vždy dodržovat doporučené dávkování dle výrobce, nebo dle doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře nebo lékárníka.
Některé výzkumy ukázaly, že užívání boswellie může ovlivňovat účinky nebo zvyšovat toxicitu některých léčiv. Jedná se například o některá léčiva na léčbu rakoviny, astmatu nebo zvýšeného cholesterolu. Uvádí se, že boswellie zlepšuje účinnost přírodních antimykotik, například tea tree nebo doplňků stravy na klouby s obsahem chondroitinu a glukosaminu. Naopak může snižovat účinnost některých antibiotik, sedativ a nesteroidních antirevmatik, jako je například Aspirin nebo Ibuprofen. Pokud pravidelně užíváte jakékoliv léčiva, před zahájením užívání boswellie se prosím poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Užívání boswellie se nedoporučuje dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám. Ve výjimečných případech se může při užívání boswellie vyskytnout alergická reakce. Pokud se tak u Vás stane, okamžitě přestaňte přípravek užívat a vyhledejte lékařskou pomoc. O dalším postupu se prosím poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro Boswellia serrata používat následující tvrzení.
Kadidlovník (Boswellia serrata) podporuje:
- normální stav kloubů a kostí,
- normální funkce střevního traktu,
- normální funkce dýchacího systému,
- normální činnost srdce,
- normální hladina cholesterolu,
- duševní zdraví,
- normální funkce reprodukčního systému.
Zajímavosti
-
Kadidlo je dodnes symbolem ománské pohostinnosti.
-
Kadidlový olej má také široké spektrum využití – zlepšuje náladu a koncentraci a ulevuje od stresu, má blahodárné účinky na pokožku, zpevňuje křehké nehty a pomáhá v boji s bradavicemi. Používá se také v aromaterapii.
-
Kadidlo se široce využívá i v parfumerii.
-
Kadidlo je součástí vonných františků, které se v českých zemích typicky zapalují ve vánočním čase. Jedná se o rozemleté dřevěné uhlí smíchané s pryskyřicí z kadidlovníku pravého. Pojmenování „františek“ dostaly tyto vánoční „kužely“ pravděpodobně podle zakladatele novodobého pojetí Vánoc – Františka z Assisi.
-
Boswellie se úspěšně používá jako doplňková výživa pro člověka i pro zvířata.
-
Pryskyřice z boswellie standardně obsahuje 65 % boswellových kyselin.
-
Ve starém Egyptě byla tato pryskyřice používána i k balzamování těl zesnulých.
-
Boswellia serrata se neřadí mezi dopingové látky.
-
V anglicky mluvících zemích se kadidlovník označuje názvem „frankincense“.
-
Boswelliová pryskyřice se někdy využívá také v kosmetice při výrobě mastí nebo krémů.
-
Podle historických legend si Arabové velmi střežili tajemství původu vzácné pryskyřice. Šířily se také děsivé informace o místech, kde se pryskyřice získává, aby to odradilo všechny, kdo by se zde chtěli vypravit. Řecký historik Herodotos k tomuto napsal: „Stromy plodící kadidlo jsou střeženy okřídlenými hady malého vzrůstu a různých barev, visícími ve velkém množství na každém stromě.“
-
Podle vzoru římských náboženských procedur začali křesťané používat kadidlo ve svých kostelích asi v 5 století.
-
Zejména při epidemiích se kadidlo využívalo jako desinfekční prostředek.