Bříza bělokorá – přírodní symbol životní energie
Věděli jste, že dřevo břízy se využívá v potravinářském průmyslu při uzení sýrů?
Základní informace
Bříza bělokorá, dříve označovaná také jako bradavičnatá, latinsky Betula pendula, je asi 25 až 30 metrů vysoký, listnatý strom s hladkým kmenem s typickou bílou kůrou. Ta se zpravidla lehce odlupuje a jsou na ní patrné lenticely neboli bradavičky. Strom vytváří bohatou korunu, která má většinou převislé větve. Pro břízu jsou typické drobné květy, které jsou jednopohlavné a tvoří takzvané jehnědy. Bříza je jednodomá rostlina a to znamená, že vytváří samčí i samičí květy na jedné rostlině. Samčí květy jsou převislé a mají žlutou barvu. Samičí květy jsou zelené a zpočátku jsou vzpřímené, později převislé. Objevují se až při rašení listů. Zralé plodní šištice hnědé barvy se rozpadají a uvolňují drobná semena se dvěma blanitými křídly.
Bříza bělokorá je na první pohled zcela obyčejný listnatý strom, který se hojně vyskytuje po celé Evropě i jiných kontinentech. Pokud se však na břízu podíváme blíže, zjistíme, že se jedná o velmi zajímavý strom, který může mít celou řadu pozitivních účinků na náš organismus.
Zejména březové listy jsou nedílnou součástí tradičního lidového léčitelství. Používaly se zejména u slovanských národů. Droga z břízy (listy) má zejména dehydratační a diuretické účinky. V Rusku se často používala také březová šťáva, která se získávala naříznutím kmene stromu v jarním období. Březová šťáva má také celou řadu možných pozitivních účinků na naše zdraví.
Funkce v organismu člověka
Bříza bělokorá patří mezi tradiční rostliny, které se od nepaměti využívají v lidovém léčitelství. Nejčastěji používanou drogou břízy jsou listy, dále spíše výjimečně pupeny nebo březová šťáva.
Svou typickou bílou barvu získává bříza díky obsahu bílého pigmentu betulinu, který je dobře znám pro své protizánětlivé a tlumící účinky. Kůra, listy i pupeny obsahují celou řadu biologicky aktivních látek, které jim dávají jejich pozitivní účinky na naše zdraví.
Březové listy je nejlepší sbírat brzy na jaře, když jsou ještě mladé a lepkavé. Přibližně ve stejné době můžeme sbírat i březové pupeny, které se využívají především při zánětech a odvápnění kostí. Podobně jako březové listy, březová šťáva, tak i březové pupeny se úspěšně používají při zdravotních problémech s ledvinami a močovými cestami. Právě březové listy jsou velmi častou součástí nejrůznějších urologických čajových směsí nebo ledvinových čajů, protože účinně napomáhají při léčbě ledvinových a močových kamenů, aniž by dráždily ledviny.
Díky obsaženému spektru biologicky aktivních látek má bříza velmi silný vliv na celý vylučovací systém - od ledvin až po močové cesty. Bříza podporuje odvodňování, má diuretické a dezinfekční účinky a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Březové listy napomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, podporují normální trávení, podporují detoxikační procesy v organismu, stimulují činnost jater, slinivky a sleziny, zmírňují kožní problémy (vyrážky, ekzémy, akné apod.) a podporují regenerační schopnosti pokožky.
Březové listy obsahují aktivní látky z chemického hlediska podobné aspirinu, které působí proti bolesti a protizánětlivě. V gemmoterapii se tinktura z březových pupenů používá pro celkovou očistu (detoxikaci) organismu. Březový čaj se doporučuje při očistě organismu nebo po lymfodrenatických masážích. Při revmatických bolestech se zevně využívá březový olej, který se extrahuje z listů. Březová šťáva se používá jako osvědčené vlasové tonikum, které zlepšuje pružnost vlasů a dodává jim lesk a omezuje tvorbu lupů a maštění vlasů.
Všeobecně známé účinky břízy bělokoré na naše zdraví:
- Působí diureticky.
- Podporuje normální činnost ledvin a močových cest.
- Působí podpůrně při léčbě dny.
- Má potopudný účinek.
- Podporuje léčbu osteoporózy neboli řídnutí kostí.
- Napomáhá snižování vysoké hladiny cholesterolu.
- Podporuje růst, kvalitu a pružnost vlasů.
- Působí proti lupům a nadměrně se mastící vlasové pokožce.
- Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému (srdce a cévy).
- Podporuje léčbu revmatismu a bolesti kloubů.
- Napomáhá v léčbě onemocnění sleziny a slinivky břišní (pankreatu).
- Podporuje eliminaci otoků, ledvinových kamenů a písku.
- Podporuje normální trávení.
- Stimuluje detoxikaci organismu.
- Napomáhá snižování hladiny cholesterolu v krvi.
- Podporuje normální stav kloubů.
- Napomáhá kontrole tělesné hmotnosti.
- Působí antioxidačně.
- Podporuje normální činnost jater a žlučníku.
- Podporuje čištění pleti, uvolňuje póry a zmírňuje kožní problémy jako je akné, vyrážky nebo ekzémy.
Obsažené účinné látky
- saponiny,
- třísloviny,
- silice,
- glykosidy,
- vitamin C,
- pryskyřice,
- flavonoidy.
Historie
Bříza bělokorá je strom, který od pradávna lidé řadí k tradičním léčivým rostlinám. Od dávných dob lidé březové listy využívali v lidovém léčitelství, zejména pro podporu funkce močových cest a ledvin nebo pro zlepšení kvality vlasů. Z březových stromů se také s oblibou na jaře získávala březová míza, která sloužila k přirozenému doplnění pitného režimu i léčitelským praktikám. V historii byla bříza spojována s novým životem, symbolem jara, novou sílou, radostí a láskou.
V době kamenné se z březové kůry vyráběly boty, nádoby, části oblečení a další předměty běžného užívání. Velmi často se využívalo i březové lýko. Dodnes některé severoamerické indiánské nebo sibiřské kmeny využívají březové dřevo pro výrobu nádob a dalších předmětů.
V dávných dobách byly břízy často námětem lidových umělců – písní a básní a pro malíře byly nekonečným zdrojem inspirace pro krajinné malby. Březové dřevo se používalo jako topivo, při výrobě nábytku nebo v řezbářství. Z březových větviček se dříve vyráběla košťata. Březová kůra se v dávných dobách využívala místo papíru na psaní. Březové listy se využívaly v lidovém léčitelství již od starověku.
Ve starověkém Římě byly dokonce březové větvičky úředním symbolem. Podle dochovaných písemných záznamů sloužily březové metly také k trestání provinilců, kteří nedodržovali římské právo.
Bříza byla velmi oblíbeným stromem i u slovanských národů. Sloužila především pro slavnostní účely, náboženské obřady a podobně. Dodnes se na některých místech dodržuje jarní tradice stavění májky z mladých březových stromků.
Doporučený denní příjem
Droga břízy bělokoré (zejm. její listy, případně březová šťáva) se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná léčivá rostlina, která ovšem nemá legislativně stanovenou doporučenou denní dávku ani maximální denní dávku.
Budete-li chtít užívat břízu v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici široká škála výrobků - jedná se zejména o čaje a čajové směsi, případně i tablety nebo kapsle. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte břízu ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálním fyzickém i psychickém stavu a podobně.
Všeobecně doporučované denní dávkování je většinou 1 vrchovatá polévková lžíce březové drogy (listů) na jeden šálek vroucí vody – v závislosti na tělesné hmotnosti, pohlaví, fyzickém stavu a podobně. Obvyklou formou podávání je zapaření a vyluhování asi 10 až 15 minut. Doporučená denní dávka jsou 3 šálky denně, dle aktuálních zdravotních potíží.
Recept na domácí březový odvar na vlasy:
Velkou hrst březových listů povaříme několik minut asi ve 200 ml vody. Poté scedíme, necháme vychladnout a vlažný odvar používání k oplachování vlasů po jejich umytí šamponem. Březový odvar zanechává vlasy silné, pevné a lesklé a navíc zabraňuje nadměrnému maštění vlasů a působí proti vzniku lupů.
Původ, výskyt a pěstování
Bříza bělokorá je běžně se vyskytující strom na mnoha místech po celém světě. Její původ je s největší pravděpodobností v Evropě a Malé Asii, ale zcela přesné místo jejího původu bohužel neznáme. V České republice se bříza velmi často vyskytuje, běžně od nížin až po nadmořské výšky okolo 1000 m n. m. Ale díky její vysoké adaptabilitě a odolnosti se s ní můžeme běžně setkat i ve vyšších nadmořských výškách a v nehostinných podmínkách. Bříza je schopna se efektivně přizpůsobit klimatickým podmínkám, v kterých se nachází, což může značně ovlivnit její vzhled. Může jít o vysoký vzrostlý strom (při ideálních klimatických podmínkách) nebo o malý zakrslý stromek s pokrouceným kmenem (například vysoko v horách v chladném podnebí a nehostinných podmínnkách). V Evropě se bříza běžně vyskytuje na severu až po polární kruh a na jihu až po Pyreneje a Apeniny.
Bříza má nejraději slunné stanoviště s dostatkem světla. Nejlépe sej im daří na okrajích lesů, uprostřed rašelinišť, na skalách, na pasekách, ale i v pracích nebo alejích, kde se vysazují jako okrasné stromy. Trvalý stín a nedostatek světla je pro břízu velmi negativní a může být dokonce příčinou jejího brzkého úhynu.
Bříza se označuje také jako takzvaný pionýrský druh, což znamená, že může sloužit k osidlování půdy, která je narušena lidskou činností (jako jsou například okolí cest a železnic, staré, již nepoužívané lomy apod.). Bříza může osidlovat i sušší stanoviště s propustnou půdou nebo stanoviště s méně příznivými podmínkami, jako jsou například mokřady nebo rašeliniště.
Toxicita
Všeobecně se bříza bělokorá považuje za bezpečnou rostlinu, která nemá zpravidla žádné negativní vedlejší účinky.
Pokud užíváte břízu ve formě doplňku stravy (většinou ve formě bylinného čaje nebo čajové směsi), dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců. Kontraindikace nebo interakce s jinými léčivy nebo doplňky stravy nebyly dosud objeveny. Všeobecně se nedoporučuje dlouhodobé užívání březové drogy v nadměrném množství.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci břízy vyskytnout alergická reakce – většinou jde o podráždění pokožky u osob se zvýšenou citlivostí. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat a vyhledejte lékařskou pomoc.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro břízu bělokorou používat následující tvrzení:
Bříza bělokorá (Betula pendula) podporuje:
- normální trávení,
- detoxikaci organismu,
- normální funkci močových cest a ledvin,
- normální stav kloubů,
- normální hladinu chlesterolu v krvi (listy),
- kontrolu tělesné hmotnosti (listy),
- kardiovaskulární zdraví (listy),
- normální činnost jater a žlučníku (listy),
- antioxidační působení (listy),
- vylučování a pročištění těla (listy),
- přirozenou odolnost a obranyschopnost organismu (pupeny).
Zajímavosti
- Synonymní názvy pro břízu bělokorou jsou bříza bílá, bradavičnatá nebo písčitá, břest, sřeza, březina nebo dervzda.
- Sloupnutá vrchní vrstva kůry břízy může sloužit ve volné přírodě k rozdělání ohně i za deštivého počasí, protože hoří i vlhká.
- V Rusku se bříza považuje za národní strom a využívá se zejména březová šťáva. Vyrábí se z ní také domácí alkoholický nápoj.
- Bříza patří mezi časté pylové alergeny a zejm. začátkem jara způsobuje alergikům potíže.
- Bříza se pro své vlastnosti využívá při rekultivaci poškozené a zdevastované krajiny.
- Kůra mladých stromů má hnědou barvu a až postupně se mění v charakteristickou bílou.
- Věděli jste, že v přírodním léčitelství se bříza označuje jako strom životní energie, štěstí, lásky a plodnosti?
- Mladé březové stromy se podle vesnických tradic stavěly jako májky před domy, ve kterých bydlela mladá děvčata na vdávání. Březová májka symbolizovala lásku jejího nápadníka.
- Na kmenech břízy můžeme někdy nalézt březovník obecný, což je nejedlá parazitická houba, která roste na odumřelých kmenech, ale i na živých stromech, kterým odebírá živiny.
- Pod břízami můžeme často nalézt výborný jedlý hřib – kozák březový. Tato houba roste s břízou ve vzájemně prospěšném soužití. Kozák získává z břízy některé živiny a naopak kozák pomáhá získávat pro kořeny břízy dostatek vlhkosti.
Zdroj: www.youtube.com
--- konec článku ---