Brusnice borůvka – každodenní ochrana pro vaše oči
Věděli jste, že pozitivní účinky borůvek na náš zrak objevili za druhé světové války vojenští letci?
Základní informace
Brusnice borůvka, latinsky Vaccinium myrtillus, je známá léčivá rostlina z čeledi vřesovcovité, které se lidově říká borůvka, myrtová jahoda, černá jahoda, černice, hafera nebo borůvnice. Její malé plody, bobule, které jsou výrazně tmavě modré až modrofialové barvy, jsou používány v lidovém léčitelství již minimálně 800 let. Ale až za druhé světové války byly zjištěny jejich skutečně pozoruhodné účinky. Zajímavostí je, že je neobjevili vědci, chemici ani lékaři, ale letci.
Funkce v organismu člověka
Antokyanosidy jsou účinné látky, které jsou v borůvkách obsaženy a dávají jim typickou tmavě modrou až modrofialovou barvu. Antokyanosidy patří mezi antioxidanty, které pomáhají předcházet poškození buněk způsobené toxickými volnými radikály. Vědecké bádání došlo ke všeobecnému závěru, že nadbytek volných radikálů v organismu patří mezi hlavní příčiny onemocnění srdce, mnoha druhů rakoviny a dalších degenerativních onemocnění. Všeobecně má užívání borůvek podpůrný efekt v oblasti celkové prevence, v léčbě šedého zákalu, degenerace oční makuly, diabetické retinopatie (poškození sítnice způsobené cukrovkou), křečových žil, průjmů nebo aft.
Významná funkce borůvek v oblasti celkové prevence spočívá především ve vysokém obsahu antioxidantů – včetně vitaminu C, E, selenu, karotenů a antokyanosidů. Ve výzkumném ústavu lidské výživy bylo zjištěno, že tmavě zbarvené ovoce je nejbohatším zdrojem antioxidantů v lidské výživě. Jedná se především o borůvky, brusinky, maliny, třešně, višně, ostružiny, fialové hroznové víno nebo švestky.
Jednou z nejčastějších příčin špatného zraku a u starších osob následně i slepoty je šedý zákal. Tato nemoc vzniká v důsledku poškození oční panenky oxidanty, které na ni způsobují vznik zamlžených skvrn. Antioxidanty mají blahodárný vliv na zpomalení vývoje této poruchy.
Velmi zajímavý vliv má užívání borůvkového extraktu na diabetickou retinopatii, což je onemocnění způsobené poškozením sítnice způsobené cukrovkou. Diabetes melittus, neboli lidově cukrovka, poškozuje všechny cévy v lidském organismu, a to i jemné vlásečnice v lidském oku, které vyživují sítnici. Vlásečnice poškozené cukrovkou způsobují prosakování krve do oka, čímž vzniká rozmazané vidění typické pro diabetickou retinopatii. Silné antioxidanty, které jsou obsaženy v borůvkách, zpevňují stěny vlásečnic, a tím odstraňují prosakování krve do oka.
Křečové žíly jsou dalším onemocněním, při jehož terapii mohou pomoci borůvky. Jedná se o onemocnění, které vzniká jako důsledek „slabě držících buněk tvořících stěny žil“. Pokud jsou stěny žil oslabené, velmi se prodlouží a vytvářejí se oblasti zadržované krve – takzvané křečové žíly. Nejčastěji se vyskytují v oblasti dolních končetin. Pravidelné užívání borůvkového extraktu prokazatelně posiluje stěny žil, a proto je doporučení při křečových žilách zcela logické.
Nejstarší a tradiční využití borůvek je léčba aftů a průjmů. Mechanismus účinku zde není přesně objasněn, zato však je tento účinek po dlouhé tisíciletí ověřen.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
Historie
První písemné záznamy o využívání borůvek pro jejich léčebné výhody se datuje do 12. století. Lidé je však pravděpodobně sbírali již dávno předtím. Ve 12. století borůvky doporučovala známá abatyše, bylinkářka a skladatelka Hildegarda z Bingenu na celou řadu nemocí, včetně onemocnění dýchacího ústrojí.
Díky adstringentním (svíravým) účinkům byly borůvky od dávných dob využívány k léčbě ran, aftů a průjmů. Mezi další adstringentní přípravky patří například čaj. V Anglii za vlády Alžběty I. byla směs medu a borůvek využívaným prostředkem proti průjmu. Lidé, kteří užívali borůvky dlouhodobě, ať již ve formě sušené nebo jako marmeládu, udávali, že se jim zlepšil zrak. Později, lidoví léčitelé začali borůvky předepisovat i za tímto účelem. Zároveň se borůvky doporučovaly i proti cukrovce.
Za druhé světové války britští letci jedli s oblibou borůvkovou marmeládu zejména před plánovanými nočními lety. Borůvky jim prý vylepšily zrak a vidění ve tmě. Po válce přišly borůvky do zájmu vědců. Ti skutečně zjistili, že látky obsažené v borůvkách zlepšují noční vidění a přizpůsobivost očí na ozáření světlem.
Doporučený denní příjem
V Evropě byla vyšlechtěna odrůda brusnice borůvky, ze které je připravován normovaný výtěžek obsahující 25 % antokyanosidů, který se používá při výrobě léčiv a doplňků stravy. Ve většině úspěšných studií zabývajících se účinkem borůvek byly používány 1–2 dávky (80–160 mg) standardizovaného výtažku z borůvek třikrát denně.
Původ, výskyt a pěstování
Borůvka je původní rostlinou zejména ve střední a severní Evropě, kde se vyskytovala od nepaměti. Jedná se o hustě rozvětvený nízký keřík, který dorůstá výšky maximálně 50 cm, má oválné opadavé listy a typické plody. Na našem území se nejčastěji vykytuje v jehličnatých lesech od nížin až po horské oblasti, ale objevují se i na pasekách, mýtinách, vřesovištích a rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné a nepříliš suché.
Zajímavostí je, že borůvky se nevyskytují v jižní části Evropy – téměř úplně chybí v jižním Španělsku, jižní Itálii a jižním Řecku. Zato se hojně vyskytují v Evropě severní i na Islandu, dále roste na Kavkaze, na Sibiři, v Mongolsku i v Číně a Japonsku. V Severní Americe je rozšířen poddruh Vaccinium myrtillus subsp. oreophilum, který je rozšířen především v západní části USA a jihozápadní Kanadě.
Toxicita
Nejsou známé žádné vedlejší efekty nebo interakce s jinými léky, doplňky stravy nebo léčivými rostlinami. Ve výjimečných případech je možná alergická reakce. Pokud se po užívání borůvek vyskytnou jakékoliv neobvyklé reakce, přestaňte borůvky užívat a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro brusnici borůvku používat následující tvrzení.
Brusnice borůvka
- podporuje:
- normální činnost cévní soustavy,
- udržení normálního stavu zraku,
- odstranění pocitu těžkých nohou,
- normální trávení,
- udržení normální hladiny glukózy (cukru) v krvi,
- udržení normálního metabolismu glukózy, lipidů a bílkovin,
- udržování normálního stavu nehtů a vlasů.
- má antioxidanční vlastnosti.
--- konec článku ---