Chlorella – vodní řasa napěchová živinami
Věděli jste, že název „chlorella“ vznikl z řeckého slova „chloros“, což znamená „zelený“ a latinské přípony „ella“, což znamená „malá“?
Základní informace
Chlorella je označení pro celý rod sladkovodních jednobuněčných řas, které mají celou škálu účinků na lidský organismus. Název „chlorella“ vznikl z řeckého slova „chloros“, což znamená „zelený“ a latinské přípony „ella“, což znamená „malá“. Chlorella má vysokou výživovou hodnotu - obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (nezbytné pro stavbu bílkovin), celou řadu vitaminů a minerálních látek, zelené barvivo chlorofyl, mastné kyseliny, vlákninu a typický Chlorella růstový faktor (takzvaný CGF). Tato řasa se přirozeně vyskytuje na naší planetě Zemi už více jak neuvěřitelných 2,5 miliónů let a v současnosti se jedná o jeden z nejpopulárnějších a nejvyužívanějších doplňků stravy. Chlorella má širokou škálu účinků na náš organismus, nejčastěji se využívá pro celkovou detoxikaci organismu. V současnosti se často řadí do moderní kategorie takzvaných „zelených potravin“.
Funkce v organismu člověka
Chlorella vykazuje unikátní nutriční složení, které z ní vytváří komplexní doplněk stravy se zajímavými účinky na náš organismus.
V porovnání s jakoukoliv jinou rostlinou obsahuje chlorella nejvyšší množství chlorofylu. Jedná se o zelené barvivo, které dává barvu všem rostlinám, sinicím a některým řasám. Některé typicky zelené potraviny také obsahují vysoké množství chlorofylu – jedná se například o brokolici, špenát, petržel, kopřivy, řeřichu apod. Chlorofyl má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví:
- zvyšuje schopnost těla produkovat hemoglobin, a tím zvyšuje kvalitu a množství červených krvinek, což má celou řadu pozitivních dopadů na organismus,
- podporuje hojení ran včetně hemeroidů a popálenin, má dezinfekční a hojivé účinky,
- podporuje imunitní systém a má protiinfekční účinky,
- antioxidační působení,
- eliminuje nepříjemný tělesný zápach – má přírodní deodorační vlastnosti,
- vyrovnává výkyvy krevního tlaku,
- posiluje a regeneruje oči.
Další účinné látky obsažené v chlorelle jsou bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Chlorella obsahuje asi 60 % bílkovin, které obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin a 10 aminokyselin neesenciálních. Esenciální aminokyseliny jsou takové, které si lidský organismus neumí sám vytvořit, a proto je nezbytně nutný jejich příjem v potravě.
Unikátní složkou chlorelly je komplex označovaný jako Chlorella růstový faktor – Chlorella Growth Factor (CGF). Jedná se o jednu z nejdůležitějších složek této řasy. CGF vzniká během intenzivní fotosyntézy, což je proces přeměny slunečního záření na energii. Tento faktor umožňuje, jak již jeho název napovídá, extrémně rychlý růst řasy. Bylo zjištěno, že Chlorella je schopna za 24 hodin celkem zčtyřnásobit svoje množství. Můžeme s jistotou říci, že chlorella roste daleko rychleji než jakákoliv jiná rostlina na Zemi. Tento unikátní růstový faktor izolovali vědci v Japonsku, odhalili z větší části i jeho složení, ale stále není zcela přesně objasněn mechanismus jeho působení. Rozhodně však s jistotou víme, že se jedná o látku, která má blahodárný vliv na lidský organismus. Jedná se o unikátní směs vitaminů, minerálních látek (mangan a síra), aminokyselin, nukleových kyselin (DNA a RNA), peptidů, bílkovin, polysacharidů, betaglukanů a dalších.
Zajímavou látkou, díky které má chlorella unikátní přírodní antibiotické vlastnosti, je chlorellin. Jedná se o látku, která má přírodní antibakteriální, antivirové a probiotické účinky. Chlorellin má velmi podobné účinky jako jeho analogy – allicin a ajoen – které se nacházejí v česneku. Velkou výhodu oproti chemickým antibiotikům mají přírodní antibiotické látky v tom, že působí pouze proti patogenním bakteriím v organismu a nepoškozují tak přirozenou mikroflóru trávicího traktu. V neposlední řadě je obrovskou výhodou přírodních antibakteriálně působících látek to, že na ně nevzniká v organismu rezistence. To znamená, že patogenní bakterie si nejsou schopny vytvořit proti nim „obranu“ neboli rezistenci. Jinými slovy se nemůže stát, že při opakovaném užívání chlorelly by již její antibakteriální účinek nefungoval (jak se tomu může stát při častém a nesprávném užívání chemických antibiotik).
Látka, která je obsažena v buněčných stěnách chlorelly se nazývá sporopollenin. Jedná se o přírodní látku, která je velkou mírou zodpovědná za detoxikační účinky chlorelly. Tato unikátní látka má přirozenou schopnost vázat na sebe různé látky (jako jsou například toxiny nebo těžké kovy) a následně je odstraňovat z organismu přirozeným způsobem – stolicí.
Velmi důležitý antioxidant, který je obsažen v chlorelle ve velké míře je beta-karoten. Tento vitamin je provitaminem vitaminu A – to znamená, že lidské tělo si je schopno z beta-karotenu samo vytvořit přímo vitamin A. Beta karoten je důležitým antioxidantem – podporuje tedy udržování rovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty a chrání náš organismus před oxidačním stresem. Poměrně překvapující je množství beta-karotenu, které je obsaženo v chlorelle – jedná se asi o 10krát vyšší množství než je v mrkvi (které je pokládána za nejlepší zdroj betakarotenu v naší stravě).
Pro detoxikační působení je nezbytně důležitou látkou vláknina, která je také obsažena v chlorelle ve vysoké koncentraci. Obsažená vláknina je schopna podpořit čistící procesy v organismu dvojím mechanismem. Jednak je schopna na sebe vázat toxické látky v organismu a odvádět je pryč a jednak působí v našich střevech mechanickým způsobem (například jako kartáč) a odstraňuje nánosy odpadu v trávicím traktu.
Chlorella obsahuje celou řadu minerálních látek a vitaminů. Z těch nejdůležitějších to jsou například zinek, vápník, železo, hořčík, chrom, selen, jód a draslík. Z vitaminů můžeme jmenovat vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, kyselina pantotenová, kyselina listová, vitamin B12), vitamin C a již zmíněný beta karoten.
Unikátní složení chlorelly zajišťuje komplexní péči o naše zdraví.
Účinky chlorelly na lidský organismus:
- detoxikace organismu,
- podpora imunitního systému,
- podpora správné funkce trávicího traktu – přispívá k normálnímu trávení, čistí trávicí trakt, podporuje vylučování a funkci střev, upravuje stolici,
- podpora činnosti nervového systému,
- dokáže neutralizovat pH v těle – vlivem stresu, špatné životosprávy apod. dochází často k překyselení organismu,
- omezuje výskyt plísní v organismu,
- antioxidační působení – pomáhá bojovat proti nadbytku volných radikálů,
- podpora udržování optimální hladiny cholesterolu v krvi,
- podpora regenerace jaterní tkáně,
- podpora správné krvetvorby,
- napomáhá odstranění zápachu z úst – které je způsobeno buď špatným trávením, nebo nadbytečným množstvím patogenních bakterií v ústech.
Rady pro dosažení maximálního účinky při užívání chlorelly:
- Přípravek užívejte ideálně ráno, nalačno, minimálně 30 minut před snídaní.
- Dodržujte doporučené denní dávkování.
- Doporučujeme dlouhodobé a pravidelné užívání.
Zdroj: www.youtube.com
Historie
Chlorella existuje na naší Zemi již téměř tři miliardy let. Tradičně se chlorella pěstovala již v dávných dobách zejména v oblasti Asie, kde se také využívala v tradiční medicíně. Jednalo se zejména o oblasti staré Číny, Taiwanu a Japonska. Poprvé detailně popsal chlorellu nizozemský botanik a mikrobiolog Martinus Willem Beijerinck asi v roce 1890. V té době, ale nebyla téměř vůbec využívána v potravinářství ani farmacii a její potenciál byl objeven a hojně využit až mnohem později. O pár desítek let později se dostala chlorella do zájmu biologů, protože právě ji používali jako modelový organismus při svých výzkumech. Německý fyziolog, biochemik a lékař Otto Heinrich Warburg a americký chemik Melvin Calvin získali za své objevy buněčného dýchání, fotosyntézy a oxidace oxidu uhličitého v rostlinách Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu v roce 1931.
Opravdovou popularitu si však chlorella získala až v 70. letech 20. století a to paradoxně zejména díky 2. světové válce. Po atomovém neštěstí v Japonsku (Hirošima a Nagasaki) bylo celé území zamořeno radioaktivními látkami. Někteří lidé, kteří díky šťastným náhodám přežili, měli velmi těžké zdravotní potíže a po generace se stále rodily těžce postižené děti. V té době se japonští lékaři rozhodli vyzkoušet chlorellu, která tehdy nebyla příliš známá, ale dle některých dostupných vědeckých průzkumů měla odstraňovat z těla těžké kovy a měla tlumit toxické účinky ozáření. Zanedlouho na sobě postižení lidé, kteří začali užívat chlorellu, začali pozorovat kladné účinky. Přestaly jim padat vlasy a zuby a už jim nebývalo tak špatně. To byl jasný důkaz toho, že chlorella funguje nejen ve vědeckých testech, ale také v reálném životě. Tato informace se velmi rychle rozšířila prakticky do celého světa a chlorella se stala čím dál oblíbenější. V průběhu 20. století se její obliba, jakožto takzvané superpotraviny, stále zvyšovala a dnes se jedná o jeden z nejoblíbenějších detoxikačních prostředků.
Doporučený denní příjem
Chlorellu je možné v dnešní době zakoupit v široké škále forem - především ve formě kapslí, tablet, tobolek nebo prášku. Důležité je zajímat se o kvalitu použité suroviny i formu zpracování, doporučuje se zaměřit se na kvalitní produkty od ověřených výrobců, které je možné zakoupit v lékárnách, bylinářstvích nebo ověřených prodejnách se zdravou výživou. Je důležité vždy se řídit doporučeným dávkováním dle výrobce.
Všeobecné doporučení příjmu chlorelly je asi 6 až 30 gramů denně. Jednoznačně můžeme říci, že při užívání chlorelly se nemůžeme předávkovat, jedná o takzvanou bezpečnou potravinu, kterou je možné konzumovat i ve vyšších dávkách. Ideální je její pravidelná a dlouhodobá konzumace. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje užívat chlorellu vždy minimálně 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Pro začínající konzumenty se doporučuje začínat s dávkováním velmi pomalu a postupně, aby mělo tělo dostatek času zvyknout si na její příjem. Ze začátku můžeme začít s velmi malými dávkami – například jen 0,5 gramu 1 denně. Po týdnu užívání zvýšit dávku na 0,5 gramu 2 krát denně. Po týdnu opět zvýšit denní dávku na 0,5 gramu 3krát denně. A podobných způsobem dávkování navyšovat až k dosažení optimálního příjmu. Vždy je nutné se řídit doporučením výrobce daného doplňku a také subjektivním stavem při užívání.
V současnosti je chlorella jednou z nejpoužívanějších rostlin pro detoxikaci organismu. Většinou se doporučuje podstoupit dostatečně dlouhou detoxikační kůru, která by měla trvat ideálně asi 4 až 10 týdnů – dle celkového stavu organismu a stupně „zanesení“. Vhodné je i dlouhodobé užívání, které působí také preventivně. Pro maximální účinky detoxikační kůry je velmi důležité dodržovat správný pitný režim (1,5 až 2 litry tekutin denně) nebo ještě lépe zvýšit svůj pitný režim (2 až 3 litry tekutin denně). Díky tomu se mohou uvolněné škodliviny efektivně vyplavovat ven z organismu. Pokud nejste velmi citlivý na příjem doplňků stravy nebo detoxikačních látek nalačno (ráno s prázdným žaludkem), doporučuje se užívání chlorelly nalačno, ideálně asi 30 minut před jídlem. Velmi vhodná je kombinace detoxikační kůry s probiotiky (živé mikroorganismy, které podporují přirozenou mikroflóru střevního traktu), případně i prebiotiky (komplexní sacharidy, kterými se živí probiotické mikroorganismy). Celou detoxikační kůru je možné ještě více podpořit také odlehčením jídelníčku, celkovou úpravou stravy případně krátkodobým půstem. Vynaložené úsilí a odříkání se Vám jistě bohatě odmění výrazným zlepšením Vašeho zdraví.
V důsledku užívání chlorelly se může na začátku detoxikačního procesu organismu vyskytnout zvýšená tvorba moči, průjmy nebo snížená hladina cukru v krvi (glykémie). K těmto jevům dochází důsledkem zrychleného metabolismu a procesu čištění organismu. Proto je důležité během detoxikační kůry věnovat zvýšenou pozornost příjmu kvalitní stravy, dodržování pravidelného pitného režimu a zvýšit příjem vlákniny, přírodních antioxidantů, vitaminů a minerálních látek. Doporučuje se zvýšit příjem zásaditých potravin – např. okurky, kapusta, mořské řasy, špenát, brokolice, čerstvé bylinky nebo klíčky luštěnin. Naopak se doporučuje omezit příjem kyselinotvorných potravin jako je cukr, umělá sladidla, alkohol, slazené džusy, džemy nebo pečivo.
Vzhledem k detoxikačním procesům v organismu, které se nastartují při užívání chlorelly, se může na začátku kůry objevit únava, ospalost, bolesti kloubů a svalů nebo bolesti hlavy. Příčinou je rozpouštění patologických usazenin v organismu a jejich dostávání do krevního oběhu a vyplavování ven z těla. Tento stav je jen přechodný a stabilizuje se zpravidla během 1 až 3 dnů po zahájení detoxikační kůry.
Je důležité se připravit na to, že pozitivní účinky se dostavují někdy až po delší době soustavného užívání – účinky se projevují postupně a většinou se doporučuje kůru udržovat minimálně 1 až 2 měsíce. Všeobecně je užívání chlorelly vhodné i dlouhodobě – v takovém případě působí i preventivně.
Předtím než si koupíte svou chlorellu, doporučujeme se orientovat podle následujících kritérií a udělat si přehled v nabízených produktech, kterých je na našem trhu opravdu spousta. Hlavní kritéria při výběru chlorelly:
- místo pěstování,
- obsah těžkých kovů a jiných škodlivých látek,
- proces dezintegrace – rozbití buněčné stěny,
- obsah přídatných látek,
- barva,
- vůně,
- chuť,
- vzhled,
- cena,
- ověřený výrobce.
Zjistěte si, na jakém místě se pěstuje chlorella, která je použita k výrobě daného doplňku stravy. Ideální pro správný růst a maximální jakost suroviny je čistá přírodní voda, dobré klimatické podmínky a velké množství slunečního svitu. Ideální je zaměřit se na surovinu s označením BIO, která Vám garantuje nejvyšší jakost.
Protože surovina samotná má vysokou schopnost absorbovat těžké kovy a další toxické látky, děje se tomu i při jejím pěstování. Pokud je tedy pěstována ve znečištěném prostředí, do finálního produktu se mohou dostat rezidua chemických látek nebo těžkých kovů. Podobně jako v prvním bodě, i zde platí pravidlo, že je jistější dávat přednost BIO produktům.
Pro maximální využití aktivních látek chlorelly je velmi důležitý proces zpracování suroviny, který se nazývá dezintegrace. Jde o to, že buňka chlorelly je chráněna odolnou buněčnou stěnou. V průběhu trávení buňky chlorelly vstupují do našeho trávicího traktu, ale naše trávicí enzymy nejsou schopny odolné buněčné stěny rozrušit. Všechny aktivní látky, které jsou obsaženy v buňkách chlorelly projdou tedy naším trávicím traktem uzavřené v buňkách a nemohou v našem organismu aktivně působit. Aby se tomuto jevu předešlo, vědci vymysleli způsob dezintegrace buněčných stěn chlorelly. Jedná se o velmi šetrný způsob narušení buněčné stěny, která se tímto krokem stává přístupná lidským trávicím enzymům. V procesu trávení dojde k uvolnění aktivních látek z buněk do našeho organismu.
Velmi důležité je zaměřit se na složení daného přípravku. Zaměřte se prosím na přípravky, které obsahují pouze kvalitní 100% chlorellu bez obsahu přídatných látek. Přídatné látky jsou schválené látky, ale v případě tablet chlorelly jsou zcela zbytečné, protože surovinu lze velmi dobře lisovat do tablet i bez jejich přídavku. Jedná se o látky neaktivní, které jen zvyšují objem finálního výrobku a značně snižují jeho kvalitu a účinnost.
Jednoduchým senzorickým ukazatelem kvality chlorelly je její barva, která by měla být sytě tmavě zelená. Pokud je barva světlejší nebo naopak s odstínem do hnědé až černé jedná se o nekvalitní surovinu.
Dalším senzorickým ukazatelem je vůně. Měla by být velmi podobná vůni sypaného zeleného čaje. Charakteristická vůně chlorelly je po zelených řasách. Nekvalitní suroviny mohou mít zápach po kvašení, plísních nebo zatuchnutí.
Nejzákladnějším ukazatelem kvality chlorely je její chuť. Pro ty, kdo nejsou na chuť chlorelly zvyklí může být její zhodnocení náročnější. Chuť by měla být typická pro řasy. Neměly by být přítomny žádné cizí příchutě. Chlorellu v tabletách je možné rozkousat nebo spolknout vcelku a zapít dostatečným množstvím tekutin.
Vzhled by měl být typický pro daný produkt. Tablety chlorelly by měly být hladké až mírně lesklé. Struktura tablety by měla být zcela jednolitá, bez jakýchkoliv přechodů. Pokud jsou v tabletě viditelné barevné rozdíly nebo je struktura dokonce tečkovaná, značí to obsah přídatných látek.
Je velmi náročné stanovit, jaká by měla být optimální cena za kvalitní produkt. Z výše řečených důvodů je jasné, že pěstování chlorelly i její zpracování je finančně poměrně náročné. Nižší cena nám může naznačovat, že se jedná o méně kvalitní produkt. Ale na druhou stranu ani velmi vysoká cena nám nemůže jednoznačně zaručit vysokou jakost produktu. Při výběru je proto nutné důkladně hodnotit veškerá výše zmíněná kritéria.
Doporučujeme nakupovat produkty u ověřených výrobců nebo dovozců, případně v lékárnách, osvědčených prodejnách se zdravou výživou nebo bylinářstvích.
Původ, výskyt a pěstování
Jak již bylo zmíněno, Chlorella pochází původem z teplého klimatického pásma, kde má pro svůj růst vhodné podmínky – především dostatek slunečního záření, teplé klima a čistou mineralizovanou vodu. Za zemi původy chlorelly se označuje Taiwan.
Pro správný růst chlorelly jsou bezpodmínečně nutné vhodné podmínky – v opačném případě nikdy nebude finální produkt kvalitní. Dostatek slunečního záření je nutný pro správnou funkci fotosyntézy. Díky tomu má řasa tak vysoký obsah prospěšného chlorofylu, který jí dává její charakteristickou barvu. Pro správný metabolismus a růst řasy je nezbytně nutné velmi čisté prostředí – zejména voda a vzduch.
Pěstování chlorelly vždy probíhá pod nepřetržitým dohledem a s přísnou kontrolou podmínek pěstování. Délka pěstování je většinou asi 8 dní. Při dosažení požadovaných parametrů se chlorella sklízí a následně zpracovává dle požadavků výrobce doplňku stravy. Zpracování suroviny by mělo probíhat velmi šetrně, ale účinně, aby byla získaná surovina efektivně vstřebatelná v našem trávicím traktu, ale zároveň aby nebyly znehodnoceny nutriční látky v ní obsažené.
Zdroj: www.youtube.com
Toxicita
Všeobecně chlorellu považujeme za bezpečnou, je však nutné dodržovat doporučené dávkování, nebo užívat dle rady s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Při užívání se mohou objevit nežádoucí vedlejší účinky, které ovšem souvisejí s detoxikačními účinky chlorelly.
Existují jisté populační skupiny obyvatel, pro které není užívání chlorely běžně doporučováno:
- Děti do 3 let věku – nedoporučuje se podávat zejména ve formě tablet, protože ještě nemají zcela dobře vyvinutý polykací reflex.
- Těhotné ženy – vědecky ověřené informace ohledně užívání chlorelly pro těhotné ženy jsou nedostačující, a proto se v těhotenství ohledně užívání chlorelly poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
- Kojící ženy – u těhotných žen se názory ohledně užívání chlorelly také liší. Všeobecně uznávaný názor je ten, že působením chlorelly dochází k detoxikaci organismu, a tím k odvodu škodlivin z organismu. Škodliviny jsou vylučovány všemi tělními sekrety, a tím pádem mohou přecházet i do mateřského mléka a mohou být potencionálním nebezpečím pro dítě.
- Lidé, kteří užívají léky na ředění krve – vitamin K, který je obsažen v chlorelle může tlumit působení léků na ředění krve, což představuje potencionální riziko pro pacienty.
- Lidé po transplantaci – osoby po jakékoliv transplantaci by se měli raději užívání chlorelly vyhnout. Jedním z účinků chlorelly je posílení funkce imunitního systému, který může v extrémním případě zareagovat odmítnutím transplantovaného orgánu.
- Lidé alergičtí na jód – chlorella může obsahovat jód, a proto by se užívání měli vyhnout osoby, kterou jsou na jód alergické.
- Lidé s autoimunitním onemocněním – působením chlorelly dochází k posílení imuitního systému, čímž může dojít ke zhoršení projevů autoimunitních onemocnění.
Nežádoucí vedlejší účinky jsou většinou vyvolány detoxikačními procesy, které se nastartují v našem organismu. Pokud se u vás při užívání chlorely objeví některé z níže uvedených potíží, doporučuje se většinou snížit užívanou dávku, ale v užívání stále pokračovat a nepřestávat. Jde jen o to, aby si Vaše tělo přivyklo na příjem detoxikačního prostředku.
Potíže, které se mohou vyskytnout při užívání chlorelly:
- gastrointestinální potíže – nevolnost, průjem, zácpa, zvracení, nadýmání, v prvních týdnech užívání se může stolice zbarvit do zelena,
- přecitlivělost kůže na sluneční záření – doporučuje se používat kvalitní opalovací krém s vyšším faktorem,
- alergie – zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, otoky v horším případě až zhoršené dýchání nebo těžkosti v oblasti hrudníku.
Pokud se u vás vyskytne začervenání kůže nebo neobvyklé fleky na kůži při užívání chlorelly, nemusí se vždy jednat o alergickou reakci. Často mohou být tyto potíže vyvolány vlučováním toxických látek z těla ven skrz pokožku.
Většinou nežádoucí vedlejší účinky samy velmi rychle vymizí po několika dnech užívání. Znamená to, že si organismus přivykl na příjem detoxikační řasy. Tento proces může u každého trvat jinak dlouho a jedná se o značně individuální záležitost. Pokud by vedlejší účinky přetrvávaly delší dobu, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem, snižte užívané množství chlorelly nebo přestaňte přípravek úplně užívat.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro chlorellu používat následující tvrzení:
Chlorella podporuje:
- přirozenou obranyschopnost,
- vitalitu, energii a tonus,
- imunitní systém,
- antioxidační působení,
- normální činnost jater,
- normální funkci střevního traktu a mikrobiální rovnováhu,
- normální funkci srdce a cév,
- pročištění organismu,
- kontrolu tělesné hmotnosti.
Zajímavosti
Rod chlorella obsahuje velké množství druhů a poddruhů, které je velmi složité od sebe odlišit – je to zpravidla možné jen pomocí technik molekulární biologie genetiky (metoda takzvaného sekvenování DNA).
Nejpodstatnější linie rodu Chlorella jsou následující:
- Chlorella vulgaris (japan)
- Chlorella pyrenoidosa (sorokiniana)
- Chlorella lobophora
- Parachlorella kessleri
- Heterochlorella luteoviridis
- Chromochloris zofingiensis (Chlorella zofingiensis)
- Chloroidium ellipsoideum (Chlorella ellipsoidea)
- Mychonastes homospheara (Chlorella homosphaera)
- Chlorella protothecoides (Auxenochlorella)
- Pseudochloris wilhelmii
- Chlorella SP („Třeboňská chlorella“ – nový druh)
--- konec článku ---