Kontryhel - pro ženy v každém věku
Věděli jste, že kontryhel má úžasnou medovou vůni?
Základní informace
Kontryhel obecný, latinsky Alchemilla vulgaris L., je léčivá bylina z čeledi růžovitých, která má blahodárné účinky především pro ženy. Díky obsaženým biologicky aktivním látkám kontryhel působí pozitivně na nepravidelný menstruační cyklus, klimakterické potíže, premenstruační syndrom a další ženské problémy. Podle některých studií pomáhá také při snaze o otěhotnění.
V období, kdy kontryhel kvete, je jeho drogou nať. Po odkvětu sbíráme jen listy. Kontryhel má výraznou svíravou chuť, která je dána obsahem aktivních látek tříslovin. Kontryhel má svírající účinky, které se dají využít zevně i vnitřně.
Lidově se kontryheli říká také „Plášť panny Marie“. Tento název vznikl pravděpodobně podle tvaru listů kontryhele.
Ideální kombinace pro ženy a dívky je kontryhel s řebříčkem, meduňkou nebo měsíčkem.
Funkce v organismu člověka
Kontryhel obsahuje celou řadu biologicky aktivních látek, které působí pozitivně na naše zdraví. Účinky této bylinky ocení především ženy všech věkových kategorií.
Jedná se o léčivou bylinu, která podporuje ženské zdraví od puberty až do pozdního věku. Mladým dívkám napomáhá harmonizovat nepravidelný menstruační cyklus, pozitivně působí na jejich psychiku, zabraňuje nadměrnému krvácení a pomáhá eliminovat premenstruační syndrom (bolesti břicha a podbříšku před a během menstruace, bolesti hlavy, změny nálad apod.). Ženám v produktivním věku může kontryhel pomoci ve snaze o otěhotnění, protože pozitivně působí na činnost vaječníku i dělohy. V průběhu těhotenství kontryhel podporuje jeho správný průběh a omezuje riziko potratu. Po porodu je kontryhel výborným pomocníkem pro regeneraci organismu, podporuje zavinutí dělohy a pomáhá zastavit nadměrné krvácení. Kontryhel napomáhá také stahování svalstva pánevního dna. V období klimakteria pomáhá kontryhel celkově harmonizovat organismus a eliminuje negativní projevy, jako je nespavost, návaly horka, změny nálady nebo psychické potíže. Užívání kontryhelu působí velmi dobře i preventivně a je vhodné i dlouhodobě.
Díky močopudným a antiseptickým účinkům se kontryhel doporučuje také při zánětech močového měchýře nebo jiných potížích s močovým systémem.
Kontryhel je však velmi vhodný i pro muže. Díky obsahu tříslovin má kontryhel pozitivní vliv na zástavu krvácení. Působí pozitivně na oděrky, povrchové zranění nebo při krvácení z nosu. Kontryhelový odvar je velmi vhodný po vytržení zubu, protože pomáhá stahovat ránu, eliminovat krvácení a napomáhá regeneraci po operaci. Kontryhel je velmi vhodný i při kýle nebo hemeroidech.
Kontryhel je prospěšná bylina také při zažívacích potížích, při průjmu, bolestech břicha, pálení žáhy nebo nadýmání. Toto působení je dáno obsahem tříslovin, které působí na bílkoviny na našich sliznicích. Ty se díky tomu stávají odolnější a brání se účinkům a množení některých nežádoucích mikroorganismů - antiseptický účinek. Tímto způsobem kontryhel podporuje zdraví žaludku a střev. Při užití kontryhelu nastává v našem trávicím traktu reakce proteinů neboli bílkovin a tříslovin. Vznikají sloučeniny, které se transportují dále do střev, kde fyziologicky působí. Při průjmovitých onemocněních dochází ke snížení propustnosti kapilár a zpomalení peristaltiky neboli pohybů střev. Díky tomu dochází k regeneraci organismu po průjmovitém onemocnění. Obsažené hořčiny mírně zvyšují sekreci žaludeční šťávy a zlepšují vstřebávání živin v tenkém střevě.
Zevně je kontryhel využíván především v kožním lékařství. Obsažené biologicky aktivní látky - třísloviny, reagují s proteiny, což má pozitivní vliv na zdraví naší pokožky. Tyto reakce podporují léčbu akné, ekzémů, vyrážek, špatně se hojících ran, kožních zánětů nebo bércových vředů.
Díky mírnému spasmolytickému a protizánětlivému účinku se často přidává také do čajových směsí s nejrůznější indikací, například na nachlazení.
Všeobecně známé účinky kontryhelu na naše zdraví:
- Podporuje pravidelnou menstruaci.
- Posiluje dělohu a podporuje její zdraví.
- Působí proti PMS – premenstruační syndrom.
- Podporuje otěhotnění.
- Podporuje regeneraci pohlavních orgánů
po porodu. - Působí pozitivně při klimakteriu.
- Podporuje hojení ran.
- Stimuluje normální trávení.
- Podporuje činnost gastrointestinálního traktu
a střev. - Osvěžuje tělo.
- Podporuje normální stav kloubů a svalů.
- Eliminuje nespavost.
- Podporuje léčbu diabetu.
- Zastavuje krvácení.
- Má protizánětlivé a močopudné účinky.
Obsažené účinné látky
- třísloviny,
- hořčiny,
- silice,
- favonoidy,
- flavony a isoflavony,
- taniny,
- fytosteroly,
- vitamin C,
- kyselina salicylová,
- organické kyseliny.
Historie
Kontryhel je léčivá bylina, která má obrovskou a dlouhou tradici používání na celou řadu zdravotních potíží a již v historii se jednalo o bylinu, která byla určena především ženám. Latinské pojmenování Alchemilla, pochází pravděpodobně od středověkých alchymistů, kteří ji připisovali až kouzelné účinky. Tehdy byl kontryhel používán jako součástí takzvaného Kamene mudrců, díky kterému byli schopni přeměnit jakýkoliv kov na zlato. Podle některých legend byl kontryhel také nedílnou součástí elixíru mládí.
Podle křesťanských legend je kontryhel úzce spojen s postavou Panny Marie, a právě proto je také doporučován zejména při ženských zdravotních potížích. Podle staročeského lidového názvu se označuje jako „Plášť panenky Marie“.
V 15. a 16. století se kontryhel používal také jako vysoce adstringentní bylina. To znamená, že tato rostlina vykazuje silný svíravý a stahující účinek na celý náš organismus.
Všeobecně můžeme říci, že v historii bylo používání kontryhelu velmi podobné dnešním doporučením. Především se využíval při ženských zdravotních potížích, a to v každém věku. Všeobecně byl doporučován jako univerzální „ženská – gynekologická bylina“. U starších žen (klimakterických) byl doporučován pro celkové zlepšení psychiky i fyzického stavu organismu. U žen v produktivním věku se používal zejména při bolestivé menstruaci, jako léčbu infekcí pohlavních cest nebo pro léčbu výtoku. S oblibou se používal po porodu pro urychlení regenerace dělohy a celkovou rychlejší regeneraci organismu ženy.
Kontryhel těhotným ženám před porodem doporučoval i švýcarský kněz a bylinář Kunzle. Všeobecně tuto léčivou bylinu pro ženy velmi doporučoval. Úryvek z jeho herbáře říká: „Kdyby každá rodička, osm až deset dní před porodem pila čaj z alchemiky, měly by ještě mnohé děti své matky a mnozí nešťastní vdovci své manželky. Kdyby lépe znali dar, jenž Bůh daroval ženám.“
Doporučený denní příjem
Drogou kontryhelu, která se využívá v potravinářství, je kvetoucí nať nebo listy. V současnosti se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná bylina, pokud je užívána dle doporučeného dávkování. U této rostliny není legislativně stanovena doporučená ani maximální denní dávka.
Budete-li chtít užívat kontryhel v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici několik typů výrobků - jedná se zejména o čajové směsi případně kapsle, tablety nebo extrakty z této byliny. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce produktu. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálního fyzického i psychického stavu a podobně.
Kontryhel je vhodný k zevnímu i vnitřnímu použití. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu (nesprávně označovaného jako čaj). Jeho příprava je velmi snadná a každý ji jednoduše zvládne doma. Asi 1 až 2 čajové lžičky kontryhelové drogy spaříme 250 ml vroucí vody a necháme asi 15 minut louhovat. Poté scedíme a nálev popíjíme.
Pro zevní použití je kontryhel vhodný na přípravu obkladů nebo kloktadel. Pro toto použití si opět připravíme nálev, viz. návod výše uvedený, ale s dvojnásobným množstvím použité kontryhelové drogy. Obklady používáme zejména k urychlení hojení ran nebo při zánětech pokožky. Pro obklad je možné použít také čerstvé listy nebo celou nať. Tu lehce omyjeme, v hmoždíři nebo misce rozmělníme a vzniklou hmotu přiložíme na postižené místo nebo na ránu. Kloktadlo je vhodné po vytržení zubu, při zánětech dásní nebo na afty.
Kontryhel lze použít také jako přísadu do koupele. Použijeme asi 200 g sušené kontryhelové drogy (kvetoucí nati nebo listů) a dáme asi na 24 hodin do nádoby se studenou vodou. Následující den celou směs zahřejeme a přidáme do koupele.
Původ, výskyt a pěstování
Kontryhel je bylina, která se běžně vyskytuje na loukách, pastvinách, vlhkých lesích, u potoků nebo kolem cest prakticky po celé Evropě. Mimo Evropu se vyskytuje běžně také v severní Asii, na východě Severní Ameriky, ale také na Kavkazu, v Himaláji nebo dokonce na severu Grónska. Přesná oblast původu kontryhelu není bohužel v dnešní době známá. Předpokládá se však jeho původ na území Evropy.
Drogou této byliny je kvetoucí nať, kterou můžete sbírat až třikrát za rok. Po odkvetu se doporučuje sbírat jen listy. Bylinu sušíme ve stínu při maximální teplotě do 30 °C. Kontryhel je citlivý na zapaření, a proto je nutné ho sušit opatrně a v tenkých vrstvách.
Kontryhel je běžně rozšířen, především v rámci Evropy, a proto je jeho sběr ve volné přírodě velmi snadný. Možné je i jeho pěstování na zahradách. Kontryhel vyžaduje spíše vlhkou půdu a vyhovuje mu především polostín. Množení této byliny je možné semeny nebo oddělením oddenků na začátku jara. Pěstování je velmi snadné a hodné v našich podmínkách.
Vzhledově se jedná o jedinečnou bylinu, kterou bezpečně od ostatních poznáte. Je to nenápadná bylina, která dosahuje výšky běžně asi 10 až 30 cm. Zcela typické jsou jeho listy, které tvoří jakési malé vějířky, které mají obvykle 9 laloků. Květenství kontryhele je velmi nenápadné a má žlutozelenou barvu. Kvete většinou od května do září.
Toxicita
Všeobecně se kontryhel obecný považuje za zcela bezpečnou bylinu, která nemá zpravidla žádné negativní vedlejší účinky. Pokud užíváte kontryhel ve formě doplňku stravy (většinou ve formě čajové směsi, případně kapslí, tobolek nebo práškového extraktu) vždy dodržujte doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Užívání kontryhelu se všeobecně doporučuje pro všechny věkové skupiny, kromě dětí mladších 10 let. Kontryhel obecný je vhodný (a přímo se i doporučuje) pro těhotné a kojící ženy. Je vhodný i k dlouhodobému užívání. Nejsou známy žádné kontraindikace ani negativní vedlejší účinky při jeho užívání.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci kontryhelu vyskytnout alergická reakce – většinou jde o nevolnost, nechutenství, bolesti břicha, případně jiné gastrointestinální potíže. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže stále přetrvávají i déle než 2-3 dny po vysazení kontryhelu, vyhledejte lékařskou pomoc.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro smetánku lékařskou používat následující zdravotní tvrzení:
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris L.) podporuje:
- normální stav kloubů a svalů,
- osvěžení těla,
- menstruační a premenstruační komfort,
- normální trávení,
- normální činnost gastrointestinálního traktu a střev,
- menopauzální komfort.
Zajímavosti
- Lidové názvy pro kontryhel jsou husí nožka, alchemilka, rosička, nebeská rosa, kontík nebo klobouček.
- Kontryhel kvete od začátku května a má nádhernou medovou vůni.
- Německý název pro kontryhel je „Frauenmantel“ neboli ženský plášť. Toto pojmenování přímo odkazuje na výjimečné účinky této byliny především pro ženy.
- Latinský název „Alchemilla“ pochází pravděpodobně od alchymistů, kteří přidávali „nebeskou vodu“ (kapky vody z kontryhelových listů) do „Kamene mudrců“, který měl přeměňovat obyčejné kovy na zlato.
- Kontryhel se dá výborně kombinovat s dalšími léčivými bylinami pro podporu následujících účinků:
--- konec článku ---