Moringa - přírodní multivitamin
Věděli jste, že moringa se někdy označuje jako strom života nebo zelený diamant?
Základní informace
Moringa, latinsky Moringa oleifera, je po celém světě známá pod 100 jmény v různých jazycích. Patří mezi tropický rostlinný druh, původem z himálajských hor a části Indie a Afriky. Předpokládá se, že existuje nejméně tucet různých odrůd stromu moringa. Jedná se o rychle rostoucí, vysoké, listnaté rostliny, které vytvářejí květy nebo lusky. Rostlina je nabitá více než 90 aktivními sloučeninami. Často je označováná jako "strom života" nebo "zelený diamant".
Moringa je oceňována v mnoha kulturách pro své výživové vlastnosti. Její složení a účinky ji činí výjimečnou rostlinou, která se stále více stává součástí moderního zájmu o přírodní lékárnu a výživu. Je označována za superpotravinu díky svému bohatému obsahu vitaminů, minerálů, antioxidantů a bílkovin.
Funkce v organismu člověka
Každá část moringy je zásobárnou důležitých živin a esenciálních sloučenin. Listy jsou bohaté na minerály, vitaminy, flavonoidy, ale i bílkoviny a mastné kyseliny. Její konzumace může proto zlepšit příjem stopových minerálů, aminokyselin a fenolických sloučenin. Protože poskytuje koncentrovaný zdroj vitaminu A, je každoročně podáván tisícům dětí v zemích třetího světa, které trpí život ohrožujícím nedostatkem vitaminu A, který je spojen s poruchou imunitních funkcí. Lusky stromu v sobě mají semena, která obsahují druh oleje používaný k vaření nebo přímo na povrch těla.
Podle studii, při porovnání gramu s gramem, rostlina obsahuje:
- Dvojnásobné množství bílkovin než jogurt
- Čtyřnásobné množství vitaminu A než mrkev
- Trojnásobné množství draslíku než banány
- Čtyřnásobné množství vápníku než kravské mléko
- Sedmkrát větší množství vitaminu C než pomeranče
Jak již bylo zmíněno, moringa obsahuje směs esenciálních aminokyselin, antioxidantů a přírodní antibakteriální sloučeniny, které fungují stejným způsobem jako mnoho protizánětlivých léků. Tyto sloučeniny chrání srdce, jsou přírodními stimulanty krevního oběhu a mají antidiabetické účinky. Obsažené sloučeniny snižují účinky volných radikálů, oxidačního stresu a zánětu. Ty jsou spojeny se sníženým rizikem vzniku chronických onemocnění, diabetu, hypertenze a očních poruch souvisejících s věkem.
Díky svým protizánětlivým vlastnostem se moringa používala ve starověkých systémech medicíny, jako je ajurvéda, k prevenci žaludečních vředů, onemocnění jater, poškození ledvin, plísňových nebo kvasinkových infekcí a zažívacích potíži.
Moringa obsahuje typ kyseliny zvané kyselina chlorogenová, u které bylo prokázáno, že pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a umožňuje buňkám přijímat nebo uvolňovat glukózu podle potřeby. To ji dodává přirozené antidiabetické a hormonálně vyvažující vlastnosti.
Obsahuje také sloučeniny, které mohou zlepšit zdraví štítné žlázy, díky čemuž je prospěšná pro udržení vysoké hladiny energie a v boji proti únavě, depresi, nízkému libidu, výkyvům nálad a nespavosti. Moringa může pomoci snížit hladinu cholesterolu a potenciálně tak snížit i riziko srdečních onemocnění. Prášek z moringy má antihypertenzní vlastnosti, protože obsahuje kvercetin. Tento antioxidant snižuje oxidační stres a pomáhá stabilizovat systémy řízení krevního tlaku v těle.
Některé studie dokazují, že moringa nejen snižuje hladinu kortizolu, ale také může přirozeně zvyšovat hladinu testosteronu, známého podporovatele sexuální touhy. Její účinek na zlepšení kognice a nálady je stále intenzivně studován. Díky svému profilu aminokyselin a vitaminů má předpoklady k tomu, aby posilovala kognitivní schopnosti. Obsahuje tryptofan, prekurzor serotoninu neboli hormonu štěstí. Tento hormon zlepšuje učení, motorické funkce a paměť.
Obsažené účinné látky
Minerální látky:
Vitaminy:
Fytochemikálie:
- Taniny
- Steroly
- Terpenoidy
- Flavonoidy
- Saponiny
- Antrachinony
- Alkaloidy
Makronutrienty:
- Bílkoviny
- Sacharidy
- Lipidy
Historie
Původně se moringa jmenovala „Nebedaye“, což znamená “ta, která nikdy neumírá“. Tento název byl používán v několika afrických jazycích. Rostlina byla objevená kolem roku 2000 před naším letopočtem v severní oblasti Indie. Její účinky byli brzy objevené tradičními indickými lékaři, což vedlo k tomu, že rostlina dostala název „Strom života“. Později se rostlina stala nedílnou součástí prastaré tradice ajurvédské medicíny.
V roce 326 př. n. l. se Alexandr Veliký začal pohybovat na východ s úmyslem dobýt celou Indii i mimo ni. Alexandr a jeho síly překročili řeku Indus, ale byli zastaveni na soutoku řeky Hydapes neočekávanou silou na druhé straně – maurijskými válečníky.
Každý maurianský válečník byl krmen výtažky z výživných listů moringy jako součást jejich každodenní stravy. Tito muži byli známí jako „muži vytrvalosti a udatnosti“. Nejen, že jim moringa dodávala potřebnou sílu, ale také zmírňovala stres a otupovala bolest. Římští historici zaznamenali, že tito válečníci potřebovali méně spánku a téměř neonemocněli. Opakovaně se vrhli na Alexandrovy armády ve více než 60 bitvách v rozmezí dvou let.
Ve věku 29 let dobyl Alexandr většinu známého světa a vytvořil největší říši, jakou kdy viděl. Dalo by se říct, že jeho nezastavitelné výboje skončili tím, že bojovníci z Indie pili extrakt z moringy. Alexandr se vrátil zpět do Babylonu, kde později zemřel a maurianští vítězové vládli dalších 500 let.
Během těch dnů ještě nikdo skutečně neznal vědecký základ úžasných nutričních a léčivých přínosů moringy. Od té doby se rozšířila do mnoha dalších zemí světa a její obliba v pěstování rostla zejména v Africe a Asii, kde se stala jednou z hospodářsky nejhodnotnějších plodin.
Doporučený denní příjem
Moringa může být užívaná v různých formách. Nejčastěji jsou konzumované čerstvé nebo sušené listy, z kterých se může připravovat čaj, ale i sušený prášek používaný v doplňcích stravy. Moringa se může přidávat taky do smoothies, výživných tyčinek a energetických nápojů. Semena moringy jsou taky přidávány do stravy, krémů nebo prášků. Ze semen je připravován i olej, který se využívá pro péči o vlasy a pleť.
Denní dávkování se může lišit v závislosti na konkrétní formě. Různé doplňky stravy mají odlišné doporučené dávkování, proto je potřebné se vždy řídit pokyny a doporučením od výrobce na obale. Při výběru přípravku je důležitá kvalita surovin a zpracování. Je vhodné vybírat si přípravky v lékárnách, ověřených prodejnách nebo na internetových obchodech u renomovaných výrobců.
Optimální doporučená denní dávka moringy není legislativně stanovená. Škála je většinou v rozmezí od 500 mg až několik set gramů. Doporučené dávkování se může lišit podle složení výrobků. Dávkování taky závisí na konkrétních zdravotních potížích a celkovém stavu organismu. Některé studie uvádí, že optimální dávka pro člověka byla vypočtená na 29 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Doplňky stravy s obsahem moringy lze užívat kdykoli během dne. Pro docílení jejích účinků po celý den, je lepší ji užívat se snídaní. Je potřebné si uvědomit, že účinky moringy nejsou okamžité. Její přínosy můžu být pozorovány až během několika dnů nebo týdnů.
Pokud s užíváním moringy začínáte, začněte s nižšími dávkami, kvůli případné reakci organismu a následně je možné denní dávku zvýšit do dosáhnutí doporučené denní dávky. V případě užívání léků je důležité se nejdřív poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.
Původ, výskyt a pěstování
Moringa nejlépe roste v subtropickém a tropickém podnebí. Pěstuje se v mnoha zemích po celém světě, zejména v oblastech, jako je Střední východ, Afrika a regiony Asie. Je to nenáročná rostlina, která dobře roste na suchých, písčitých půdách i ve vyšších nadmořských výškách. Nejlépe se jí daří při teplotách od 25 do 35 stupňů Celsia. Může však snášet různé faktory prostředí, včetně neúrodné půdy, extrémního tepla, průvanu a mírných mrazů. Hlavní hrozbou pro moringu je dlouhodobá akumulace vody a extrémní mráz.
Existuje více než 13 druhů rostlin moringy, z nich všechny lze použít pro potravinářské nebo léčebné účely. Avšak kromě moringy oleifery většina ostatních druhů není široce pěstována a vyskytují se pouze v jejích původní oblasti.
Téměř každá část rostliny moringy je jedlá. Od kořenů přes listy a květy až po obrovské lusky a semena. Listy se běžně vaří jako zelenina nebo se z nich připravuje čaj. Taky se používají jako bylinná medicína, která pomáhá chránit játra před poškozením oxidací a toxicitou. Ze semen se získává olej, který se používá do parfémů a mýdel.
Plody moringy jsou tobolky ve tvaru lusku, který je dlouhý 10 až 60 cm. V mladé fázi je plod zelený a v dospělosti zhnědne. Zralé plody obsahují až 15 - 20 zaoblených, olejnatých semen. Když mají lusky průměr přibližně 1 – 2 cm a snadno se odtrhávají od větví, jsou připraveny ke sklizni. Listy moringy lze sbírat kdykoli, ale pro výrobu doplňků stravy jsou vhodnější starší listy než listy mladší.
Toxicita
Dlouhá historie používání moringy jako potraviny a doplňku stravy naznačuje, že rostlina je bezpečná. Při dodržování doporučeného dávkování dle výrobce doplňku stravy nejsou známy žádné vedlejší negativní účinky na naše zdraví. Vzhledem k tomu, že se jedná o surovinu nebo doplněk stravy přírodního charakteru, pokud je užíván v rozumném množství, dle doporučení výrobce, pravděpodobnost výskytu negativních účinků na organismus je velmi nízká.
Vysoký příjem moringy může způsobit žaludeční nevolnosti, plynatost a průjem. Moringa může potenciálně negativně interagovat s určitými stavy a léky. Pokud užíváte nějaké léky na cukrovku, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. Moringa je účinným antidiabetikem díky své schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Kombinace léků na cukrovku a moringy může proto způsobit hypoglykémií, kdy jsou hladiny cukru v krvi nižší než normálně. Moringa může snižovat krevní tlak, a proto by se lidé s onemocněním souvisejícím s krevním tlakem měli vyhýbat těmto doplňkům stravy. Užívání moringy se nedoporučuje dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám.
Pokud se při užívání moringy vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže (bolesti hlavy, gastrointestinální potíže – průjem, zácpa, bolesti břicha apod.), snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže samovolně neodezní za 2–3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro moringu olejodárnou používat následující tvrzení:
Moringa olejodárná (Moringa oleifera) podporuje:
- normální hladinu glukózy v krvi.
Zajímavosti
- Semena moringy se v některých oblastech používají k čistění vody. Má schopnost vázat nečistoty, což pomáhá při vysrážení nečistot z vody.
- Moringa se také může podávat dobytku a dalším zvířatům jako výživný doplněk, což může pomoci zvýšit jejich výkonnost a kvalitu mléka u laktujících zvířat.
- Vzhledem ke své schopnosti rychle růst a vytvářet kořenový systém může být moringa využívaná v boji proti erozi půdy v některých oblastech.
- Olej získaný ze semen moringy může být použit jako alternativní zdroj biopaliva. Vlastnosti tohoto oleje jsou podobné vlastnostem jatropha oleje, což je další rostlina často zkoumána pro výrobu biopaliv.
- V některých částech světa je moringa používána jako přirozený insekticid a pesticid, zejména v zemědělství.
- Moringa se často pěstuje v regionech s vysokou mírou podvýživy, protože její listy obsahují mnoho důležitých živin, a může tak pomoci v boji proti podvýživě.
- Moringa může růst v suchých a nehostinných podmínkách, což ji činí ideální pro pěstování v oblastech postižených suchem.
- Některé tradiční kultury věří, že moringa může léčit až 300 různých onemocnění, i když mnoho z těchto zdravotních výhod nebylo vědecky ověřeno.
Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com
--- konec článku ---