Smetánka lékařská – pro některé plevel, pro jiné bylina
Věděli jste, že smetánka lékařská se používá na podporu trávení i na podporu vylučování vody z organismu?
Základní informace
Smetánka lékařská, běžně označovaná jako pampeliška, se latinsky nazývá Taraxacum officinale. Latinský název rostlině dal slavný středověký lékař Avicenna a je odvozen od řeckého slova „taraxis“, což v překladu znamená zánět očí. V té době se totiž mléko ze smetánky lékařské používalo k odstranění a léčbě očního zánětu.
Jedná se o velmi běžně se vyskytující léčivou rostlinu, která má velmi široké využití - ať již v lidovém léčitelství nebo v potravinářství a farmacii. Drogou pampelišky jsou kořeny nebo květy. Kořeny je nejlépe sbírat na jaře, předtím než rostlina kvete, nebo až na podzim. Díky tomu je maximum účinných látek právě v kořeni.
Pampeliška se využívá především jako podpora správné činnosti jater, žaludku a žlučníku. Touto souhrou podporuje činnost celého trávicího systému. Také má mírně diuretické neboli močopudné účinky, eliminuje PMS (premenstruační syndrom) a přirozeně působí proti vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi).
Pampeliška má typickou hořkou chuť, kterou mu dávají především obsahové látky hořčiny. Tyto látky mají pozitivní vliv na funkci celého zažívacího systému.
Funkce v organismu člověka
Smetánka lékařská je běžně se vyskytující rostlina, kterou mnoho lidí považuje jen za plevel, ale ve skutečnosti má celou řadu pozitivních účinků na naše zdraví.
Pampeliška, především její kořeny, ale i nať, podporují hlavně činnost naší trávicí soustavy. Zejména díky obsahu specifických látek, které se nazývají hořčiny, smetánka lékařská podporuje činnost jater a sekreci žluči. Ta se skladuje ve žlučníku a jejím hlavním úkolem je štěpení a rozklad tuků. Díky tomuto účinku smetánka podporuje získávání energie z lipidů a usnadňuje celkově trávení živin.
Již naši předkové dobře věděli, že pampeliška funguje jako přírodní diuretikum. To znamená, že podporuje odvádět nadbytečnou vodu z našeho organismu, stimuluje tvorbu moči a její vylučování. Díky tomu má smetánka, a především její květy, také detoxikační účinky. V této souvislosti smetánka podporuje také normální funkci močové soustavy. Díky diuretickým účinkům působí tato léčivka podpůrně i při premenstruačním syndromu (PMS). Jde o období asi 5 až 7 dní před začátkem menstruace a některé ženy v tuto dobu sužují nepříjemné potíže. Jedná se především o změny nálad, bolesti břicha a podbřišku, bolesti hlavy nebo nadměrné zadržování vody v těle. S některými z těchto potíží by nám mohla smetánka lékařská jednoduše pomoci.
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je velmi častá zdravotní komplikace, která může mít závažné následky. Proto je nutná její léčba. Díky diuretickým vlastnostem může být smetánka lékařská účinným přírodním pomocníkem při těchto potížích. Pokud se totiž sníží obsah zadržovaných tekutin v našem organismu, lehce se sníží i množství naší krve a tím se sníží i krevní tlak. To je důvod, proč se v některých případech využívají diuretické léčiva při léčbě hypertenze. Užívání pampelišky za účelem snížení hypertenze se doporučuje pouze po poradě s Vaším ošetřujícím lékařem.
Pampeliška je přírodním zdrojem inulinu, a proto je vhodná i pro diabetiky. Jde o polysacharid sladké chuti, který je však nestravitelný lidskými enzymy. Proto se ve střevě chová jako rozpustná vláknina. V tlustém střevě inulin dokáží štěpit enzymy symbiotických bakterií a díky tomu se jedná o výborný zdroj energie. Díky těmto vlastnostem se inulin označuje jako prebiotikum a má velmi pozitivní vliv na naší střevní mikroflóru. Inulin (přestože je sladké chuti) nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi (glykémii) ani na sekreci inzulinu. V tomto ohledu je inulin vhodný i pro diabetiky. Všeobecně inulin snižuje glykemický index potravy a podílí se také na snižování nadměrné sekrece inzulinu, která může být pro náš organismus nebezpečná. Vedle smetánky lékařské se inulin přirozeně vyskytuje například v čekance, banánech, pórku, chřestu, cibuli nebo topinamburech.
Smetánka lékařská je osvědčeným přírodním zdrojem antioxidantů. To jsou látky, které chrání celý náš organismus před reaktivními volnými radikály a vznikem tzv. oxidačního stresu. Tento stav vzniká, pokud je v organismu nadbytek volných radikálů a nedostatek antioxidantů.
Moderní vědecké výzkumy nám dokazují, že extrakt ze smetánky lékařské působí podpůrně na naši kardiovaskulární soustavu. To znamená, že je podporována přirozená činnost srdce a cév a zároveň je stimulováno udržování normální hladiny cholesterolu v naší krvi.
Všeobecně známé účinky smetánky na naše zdraví:
- Podporuje činnost jater.
- Podporuje správné trávení.
- Podporuje normální činnost žaludku.
- Působí jako mírné diuretikum (močopudně).
- Podporuje normální funkci močové soustavy.
- Stimuluje detoxikaci a vylučování (květ).
- Eliminuje PMS - premenstruační syndrom.
- Působí proti vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi).
- Působí jako prebiotikum.
- Působí jako přirozený antioxidant.
Obsažené účinné látky
- inulin,
- hořčiny,
- třísloviny,
- fytoncidy,
- latex,
- taraxinové kyseliny,
- železo a vápník,
- vitaminy – A, C, D.
Historie
Pampeliška je velmi často se vyskytující bylina, kterou v současnosti považujeme spíše za plevel, než za léčivou rostlinu. Z důvodu její lehké dostupnosti a zároveň celé řadě pozitivních účinků byla velmi oblíbená u našich předků.
S využíváním smetánky lékařské se setkáváme již v tradiční čínské medicíně – používala se k léčbě nachlazení, bronchitidy, zápalu plic, hepatitidy, žaludečních vředů nebo na obklady při povrchových zraněních. Velmi podobně se používala pampeliška také v tradiční ajurvédské medicíně. Již v 10. století léčitelé a lékaři v Arábii zjistili, že pampeliška podporuje tvorbu a vylučování moči, což může mít v mnoha případech pozitivní vliv naše zdraví.
Ve středověku byla v Evropě pampeliška také velmi oblíbeným přírodním léčivým prostředkem. V té době se uctívala takzvaná teorie znaků. Podle ní se věřilo, že rostlina má léčivé účinky na tu část lidského těla nebo orgán, který svým vzhledem připomíná. Díky této teorii se pampeliška stala vhodným prostředkem pro podporu sekrece žluči (podle žluté barvy) a pro léčbu nemocí očí (podle tvaru květů pampelišky). Podle typické barvy květů se pampeliška také používala při léčbě žloutenky. Podle šťavnatosti celé byliny se usuzovalo také na podporu tvorby moči a její zvýšené vylučování.
V 17. století byla pampeliška jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších léčivých rostlin. Pro své diuretické účinky se v anglicky mluvících zemích označovala jako „piss-abed“ (v překladu „pomoč postel“).
V 18. století pampeliška stále nabírala na své slávě. Díky lehkému přehánění bylinářů ohledně jejích účinků se rychle stala nejlepším přírodním lékem na „každou zlovolnou nemoc těla“.
Díky kolonistům byla smetánka přivezena i do Severní Ameriky. Tamní obyvatelé si pampelišku také brzy oblíbili a začali ji používat jako tonikum. Pampelišková droga byla součástí tradičního bylinného přípravku pro ženy – Lydia E. Pinkham’s Vegetable Compound. V 19. století se jednalo o populární přírodní léčivo, které se doporučovalo zejména na ženské potíže spojené s menstruací.
V průběhu 20. století došlo k lehkému zapomenutí léčivých účinků pampelišky, protože většina lidí ji hodnotila spíše jako plevel. Podobný názor přetrvává dodnes, ale postupně se její léčivá síla opět dostává do povědomí široké veřejnosti. Ve snaze nacházet řešení našich zdravotních potíží v přírodě nám může pampeliška často jednoduše pomoci.
Doporučený denní příjem
Pampelišková droga - ať už kořen, květy nebo nať - se v současnosti všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná bylina, pokud je užívána dle doporučeného dávkování. U této rostliny není legislativně stanovena doporučená ani maximální denní dávka.
Budete-li chtít užívat pampelišku v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici několik typů výrobků - jedná se zejména o čajové směsi případně kapsle, tablety nebo extrakt v podobě prášku. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte pampelišku ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálního fyzického i psychického stavu a podobně.
Z pampelišky se terapeuticky nejčastěji používá sušený mletý nebo řezaný kořen. U obou těchto forem se u dospělých osob doporučuje dávkování 1-2 čajové lžičky na šálek (200 až 250 ml) vroucí vody. Odvar necháme asi 10 minut vyluhovat, poté scedíme a popíjíme. Doporučená denní dávka jsou asi 2 až 3 šálky denně. Při užívání suchého extraktu z kořene pampelišky se doporučuje denní dávka většinou 50 až 100 mg.
Pampeliškovou drogu je možné užívat před jídlem nebo mimo jídla. Pokud ji budete užívat před jídlem, docílíme především účinku na podporu činnosti trávicí soustavy – bude stimulovat činnost jater, žaludku a střev. Pokud ji budete užívat mimo jídlo (minimálně hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle), budeme podporovat především detoxikaci organismu a tvorbu a vylučování moči. Užívání pampelišky se doporučuje spíše krátkodobě, například v podobě kůry, která trvá asi 14 dní až 1 měsíc. Takovéto kůry si můžeme dopřát asi třikrát až čtyřikrát za rok. Tímto systémem užívání se maximalizuje pozitivní účinek pampelišky na náš organismus.
Původ, výskyt a pěstování
Smetánka lékařská je velmi rozšířená léčivá bylina, která se častěji považuje spíše za plevel. Velmi snadno se rozmnožuje, a proto se snadno rozšiřuje. Původ pampelišky není přesně znám, ale pravděpodobně je to v mírném pásmu severní polokoule, kde se i v současnosti velmi hojně vyskytuje. Běžně ji můžeme nalézt v Evropě, Americe i Asii. Pampeliška byla zavlečena i na jižní polokouli, a proto se s ní můžeme dnes setkat téměř na celém světě.
Nejčastěji se vyskytuje na světlých a sušších loukách, mezích, zahradách nebo polích. Jedná se o nitrofilní druh rostliny, to znamená, že preferuje půdy bohaté na dusík. Její pěstování nebo sběr ve volné přírodě jsou velmi snadné, protože ji můžeme nalézt téměř všude.
Toxicita
Všeobecně se smetánka lékařská považuje za zcela bezpečnou bylinu, která nemá zpravidla žádné negativní vedlejší účinky. Pokud užíváte pampelišku ve formě doplňku stravy (většinou ve formě čajové směsi, případně kapslí, tobolek nebo práškového extraktu) dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci pampelišky vyskytnout alergická reakce – většinou jde o nevolnost, nechutenství, bolesti břicha, případně jiné gastrointestinální potíže. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže stále přetrvávají i déle než 2-3 dny po vysazení čekanky, vyhledejte lékařskou pomoc. Smetánku lékařskou ani žádné produkty, které ji obsahují, by neměli konzumovat osoby alergické na květní pyl.
Užívání smetánky lékařské je všeobecně vhodné pro všechny věkové skupiny, kromě dětí mladších 3 let, těhotných a kojících žen. Smetánka lékařská je vhodná i pro dlouhodobé užívání. Nejsou známy žádné kontraindikace ani negativní vedlejší účinky při jejím užívání.
Při užívání extraktu z pampelišky je nutné dávat pozor na možnou interakci s některými léčivy. Pampeliškový extrakt (nebo tinktura) může v ojedinělých případech snížit účinnost některých léčiv. Jedná se o paracetamol, hormonální antikoncepci a léčiva na základě estrogenů. Tato interakce je pravděpodobně způsobena tím, že pampeliška ovlivňuje funkci našich jater. Právě tyto léčiva jsou v játrech zpracovávána a metabolizována, a proto může být jejich účinek ovlivněn.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro smetánku lékařskou používat následující zdravotní tvrzení:
Smetánka lékařská (Taraxacum officinale) podporuje:
- normální funkce močové soustavy,
- detoxikaci a vylučování (květ).
- normální trávení,
- normální činnost žaludku a jater,
- antioxidační účinky,
Smetánka lékařská působí jako prebiotikum.
Zajímavosti
- Jeden lidový název pampelišky je „počůránek“, což je odvozeno od jejích močopudných účinků. Z tohoto důvodu by se pampeliškový odvar neměl konzumovat později než v 5 hodin odpoledne (abychom si mohli dopřát ničím nerušený kvalitní spánek).
- Jiné lidové názvy pro smetánku lékařskou nebo pampelišku jsou mlíčí, pampuliška nebo lví zub.
- Pampeliška je vhodná i pro péči o vlasy (ať velmi suché nebo naopak silně se mastící).
- Květy pampelišek se s oblibou používají pro výrobu sirupu/ medu. Videorecept pro inspiraci:
Zdroj: www.youtube.com
--- konec článku ---